V_roku_2020_dojde_k_nedostatku_ropy_Goldman_Sachs

Nedostatok ropy sa približuje, pretože firmy nemôžu plne investovať do budúcej produkcie. S týmto vyjadrením prišla banka z Wall Street – Goldman Sachs.

Celosvetové veľké ropné spoločnosti sa čoraz častejšie snažia investovať do oblastí s nižším obsahom uhlíka v energetickom sektore, pretože reagujú na tlak pre čistejšiu energiu, ako od vládnych politikov tak aj investorov.

Michele Della Vigna, ktorá je vedúcou výskumu prírodných zdrojov – EMEA v spoločnosti Goldman Sachs uviedla: “Medzi rokmi 2020 až 2029 budeme čeliť jasnému fyzickému nedostatku ropy, pretože nikto nemôže plne investovať do budúcej ťažby ropy.”

“Prechod finančných prostriedkov do sektorov s nízkymi emisiami oxidu uhličitého bude mať za následok vyššie, nie nižšie ceny ropy.”

Della Vigna poznamenala, že “veľké ropné skupiny” začínajú chápať, že ak chcú byť vo veľkom vlastnené investormi, musia preukázať, že nemajú vážne problémy s minimalizovaním množstva uhlíka v atmosfére.

Analytička spoločnosti Goldman uviedla, že ropné spoločnosti museli za posledných päť rokov presunúť časť rozsiahlych finančných prostriedkov do oblasti s prudkým znížením emisií, čím pochopili zmenu sentimentu investorov.

Súvisiace:
Ropa čelí najdlhšej strate od roku 1984
Amerika sa v roku 2018 stane ropným kráľom sveta

Della Vigna poznamenala, že až do prechodu na kompletný objem obnoviteľnej energie, prechodný súboj bude zameraný na väčší trhový podiel v oblasti plynovej energie. Analytik poznamenal, že s rozsiahlymi kapitálovými nákladmi na plynárenskú infraštruktúru, veľké štátom podporované spoločnosti sú na tom najlepšie.

“Hovoríme o nových siedmich vznikajúcich sestrách, ktoré dominujú globálnemu trhu s ropou a plynom, pretože nik iný tieto mega-projekty nemôže financovať.”

“Nových sedem sestier” z oblasti ropy sa považujú za najvplyvnejšie firmy z krajín mimo Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Boli identifikované ako Saudi Aramco, ruský Gazprom, iránsky NIOC, China National Petroleum, brazílska Petrobras, Venezuelská PDVSA a Petronas z Malajzie. Pôvodných sedem sestier sú firmy z 50. rokoch, ktoré boli neskôr konsolidované, než sa stali BP, Chevron, Shell, Exxon Mobil a Royal Dutch Shell.

Della Vigna uviedla, že európske ropné spoločnosti, ako napríklad britská firma Shell a francúzska spoločnosť Total, sú pred americkými rivalmi pri prechode z “veľkých ropných skupín” na “veľké energetické skupiny”.

Ropné trhy boli v posledných dňoch čelili stratám, pretože obavy z nadmernej ponuky a obavy z hospodárskeho spomalenia mali negatívny vplyv na ceny. Ropa Brent a WTI v priebehu posledného týždňa vstúpili do medvedieho trhu, kedy ceny z ich najvyšších októbrových hodnôt klesli približne o 20 percent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: GoldmanSachs, MSN

Facebook komentár