Graf zverejnený nižšie poukazuje na vplyv tlačenia peňazí.

V najnovšej správe svetoznámy analytik Jeff Gundlach, ktorý je generálnym riaditeľom investičnej spoločnosti DoubleLine Funds predstavil nasledujúci graf, ktorý ukazuje zvýšenie súvahy Fedu a zvýšenie produkcie ropy v USA.

Poukazuje to na názor, že produkcia ropy a zemného plynu u mnohých producentov z bridlíc v USA bola v centre špekulatívnych investícií.

Ale s nízkymi úrokovými sadzbami a vyhľadávanou návratnosťou u investorov sa tento biznis zdal prospešný, tak nalievali svoje peniaze do produkcie z ropných bridlíc. Bolo to omnoho viac atraktívnejšie s cenami ropy, ktoré boli (po dobu niekoľkých rokov, po finančnej kríze) v blízkosti 100 dolárov za barel.

Avšak samozrejme sa okolnosti zmenili.

Ropa sa nachádza v blízkosti $ 30 za barel, čo 11- alebo 12-ročné minimum v závislosti na základe cien kontraktov ropy s označením West Texas Intermediate alebo Brent. Produkcia v USA a vo svete taktiež zostáva blízko rekordných maxím.

Ropné zásoby sú taktiež na maximách za niekoľko desaťročí, avšak počet ropných veží v USA prepadá.

Výroba je však aj naďalej v blízkosti rekordnej úrovne a súvaha Fedu je naozaj rozsiahla, keďže na pomoc ekonomike, zotaviť sa z finančnej krízy vytvorili viac ako 3 bilióny dolárov.

Nie je žiadnym prekvapením, že producenti ropy a zemného plynu chceli využiť všetkých týchto lacných peňazí.

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár