Znervózňuje Vás poslední pokles ceny drahých kovů  a souvisejících akcií? 

Pokud ano, zvažte zda nepřebalancovat Vaše portfolio, protože tato nervozita je dobrým signálem toho, že jste pravděpodobně příliš angažovaní v tomto sektoru. Ještě se k tomu dostanu detailně, nyní se ale podívejme na otázku kam investovat mimo drahých kovů a souvisejích akcií. Je to ostatně otázka, kterou dostáváme velmi často. 

V současné chvíli je cena za držení hotovosti, tedy mimo těch se zahraničními závazky, velmi nízká. Můžete tedy snížit aktuální riziko, i když za cenu toho, že přijdete o možný růst. Pokud máte na jedné straně 20 – 33% portfolia v drahých kovech, mít stejnou část portfolia uloženu v hotovosti snižuje Vaše celkové riziko a zároveň Vám umožňuje mít dostatek hotovosti pro případ, že se objeví zajímavá příležitost.  

Pro zbytek Vašeho portfolia zvažte diverzifikace mezi podhodnocené akcie firem z oblasti potravinářství a energie (pro tyto obory je neustálá poptávka) a technologické akcie s vysokým potenciálem. 

Já osobně se příkláním k technologickým akciím, protože se jedná o jednu z posledních oblastí, ve které ještě mají americké společnosti  náskok. Také je potřeba vzít v potaz že injekce peněz z kvantitativních uvolňování bude mít téměř jistě pozitivní efekt na celý americký akciový trh. I když zde není přímá provázanost s dnešní situací, jak můžete vidět na obrázku níže, předešlý japonský experiment s kvantitativním uvolňováním způsobil dead-cat bounce japonského akciového trhu (pozn. Prekladatele – jedná se o výraz používaný na Wall Street s tím, že i “mrtvá kočka” se odrazí, pokud ji hodíte z dostatečné výšky). Jak ale také můžete vidět, téměž okamžitě poté co bylo kvantitativní uvolňování zastaveno, akciový trh se vrátil na původní úroven, která byla před kvantitativním uvolňováním.

Tato informace je důležitá zejména ze dvou důvodů: 

1. Ukazuje, že tak dlouho dokud bude americká vláda držet nohu na pedálu mašiny tisknoucí peníze, americký akciový trh, pokud nic jiného, zůstane na současných úrovních. I když je pro nás více než patrné, že to bude období velké volatility a možná i krachu specifických odvětví – například finanční oblast, poté co bude jasně patrná skutečný objem toxických půjček, celkový trh by se měl vyhnout krachu. Samozřejmě až jednou dojde k zastavení tohoto šílenství  Americké centrální banky, k čemuž jednou dojít musí, pak se mějte na pozoru. Nicméně na základě posledních Bernankeho komentářů (pozn. Prekl. Ben Bernanke je guvernérem Americké centrální banky, FED), se v dohledné budoucnosti k ničemu takovému nechystá.  

2. V souvislosti s tím, že riziko krachu celého trhu bude výrazně sníženo, investoři – malí i velcí – se budou méně obávat  investovat do oblastí, ve kterých budou očekávat silný růstový potenciál. Toto bude přiživovat bublinu akcií těžařských společností a povede k nárůstu i u jiných sektorů , včetně toho technologického. Svět miluje nejlepší a nejnovější, a zprávy o nejnovějších technologických novinkách jsou natolik štavnaté, že se vždycky dostanou do novin.  

Doporučuji toto všechno, protože dostáváme velké množství emailů od čtenářů, kteří sedí na velkých ziscích z drahých kovů a souvisejících akcií. Samozřejmě se jim líbí nárůst jejich portfolia, ale současně je velikost jejich zisků znervózňuje vzhledem k možné velké korekci, nebo něčemu horšímu.  

Akcie související s drahými kovy mají před sebou divokou jízdu v následujícíh měsících a letech. I když celkový trend bude podobný výstřelu na měsíc, po cestě nás čeká hodně infarktových korekcí. A pokud se podíváme na současný vývoj, mohli bychom právě být na pokraji jedné takové korekce. 

V závislosti na  Vašem investičním stylu, existuje několik jednoduchých přístupů, které by jste mohli zvážit pro Vaše portfolio v drahých kovech.  

1. Obchodujte trh – nakupujte na základě našich doporučení, ale prodávajte při prudkých vzestupech – například jako takových, kterých jsme byli nedávno svědky. Počkejte na další korekci a poté to zase zopakujte. Samozřejmě toto může vést k tomu, že propásnete skutečně velké pohyby, což nás přivádí k bodu 2 

2. Víte co vlastníte a vytrváte – přinejmenším do doby, dokud nejsou naplněny Vaše výstupní cíle. Já osobně jsem měl několik pozic v průběhu roku. Ne proto, že je vnímám jako nějaký rodinný klenot, ne proto že neustále překonávají každou překážku. Během korekcí, i když ne příliš častých, prostě nakoupím více.  

3. Používejte trailing stop (pozn. Překl. Jedná se o nákupní příkaz, který má zastavit ztráty v případě, že se cena akcie propadne na námi stanovenou hodnotu (trailing stop), dojde k automatickému prodeji akcie). Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi volatelní akcie, měli by jste být pravděpodobně velmi štedrí v tom jak nastavíte své stop příkazy – 15, 20%? Jinak by jste totiž mohly být vyhozeni z pozice ve špatný čas, ze špatných důvodů a mohli by jste přijít o rychlý obrat ceny. Také je potřeba pamatovat na to, že některé z akcií mají velmi nízké zobchodované objemy. Toto je velmi důležité, protože pokud je Vaše trailing stop úroven dosažena, Vaše akcie bude prodány za aktualní tržní cenu – jinak řečeno za cenu, kterou je za ně někdo jiný ochoten zaplatit. Což, v případě velmi špatného dne, Vaše akcie může dosáhnout stanoveného limitu – ale Vaše akcie nenajde žádnou poptávku a eventuálně se může propadnout významně pod Vámi stanovený limit 

(pokud spolupracujete s dobrým brokerem, raději než prosté zadání limitního příkazu do systému, brokeři budou akcie držet tzv. “on the desk”, což znamená, že v případě že je dosažen Váš limit, budou se aktivně snažit prodat Vaše akcie za nejlepší možnou cenu namísto slepého automatického prodeje za nabídku, ať je jakákoliv).  

4. Prodávejte put opce – pokud je na trhu akcie, která se Vám líbí a rádi by jste vlastnili více, zvažte zda neprodat put opce – které Vás smluvně zavazují koupit určité množství akcie za určitou cenu, v případě že je této ceny dosaženou.  Na oplátku obdržíte příjem z prodeje opce. Pokud akcie roste, hýbe se do strany  a nebo i trochu klesá, tak Vás to netrápí a ještě jste obdrželi pěkný poplatek za vypsání opce. Na druhou stranu, pokud cena akcie spadne na úroven (nebo niže) hodnoty put opce, poté budete nuceni tyto akcie koupit – nicméně Vaše celkové výdaje budou sníženy o příjmy z prodeje opce. Nicméně v případě volného pádu daných akcií budete nuceni koupit koupit více daných akcií, jejichž hodnota bude výrazně pod aktuální tržní hodnotou.  

Výše uvedené čtyři body jsou pouze jakýmsi nástinem a samozřejmě existuje spousta dodatečných strategií, které můžete použít ke zmírnění rizika zatímco budete hledat příležitosti k výraznému nárůstu hodnoty Vašeho portfolia. Ale znovu musím zopakovat, že bez ohledu na to, jakou strategie zvolíte, jediný způsobem jak zůstat v klidu tváří tvář velké volatilitě, je investice pouze těch finančních prostředků, které si alespoň z poloviny můžete dovolit ztratit. Přílišné investování do tohoto sektoru Vás učiní příliš náchylnými k panice a špatnému rozhodování.  

A pokud jste již dostatečně alokovaný v drahých kovech a zároveň máte dostatek hotovosti, poté se můžete ohlednout po dalších sektorech s velkým potenciálem růstu a rizikem, které může být řízeno skrz důkladnou due diligence a detailní znalost daného sektoru.

Zdroj: Casey Research

Preložil: Ondra Divis

Facebook komentár