Trhy v roku 2020 boli volatilné. Všetci to vieme a všetci dobre vieme, že tak bolo z mnohých dôvodov. To znamená, že volatilita môže viesť k príležitostiam. Identifikovať tieto príležitosti je vašou úlohou. Podľa nášho názoru v súčasnosti máme významné príležitosti na to, aby sme na trhu ropných tankerov zaznamenali výrazné krátkodobé zisky. Existuje niekoľko spoločností na ktoré by ste mohli pozrieť. Spoločnosť zameraná na veľmi veľké tankery (VLCC) – Euronav by mohla zaujať vašu pozornosť ešte viac.

Trh námornej prepravy

Trh lodnej dopravy má veľa podsegmentov. Ropné tankery, tankery pre tovary, preprava lodí, vrtné súpravy na mori, LPG, LNG, výletné lode atď. Nepokúsime sa o nich diskutovať – len aby sme začali diskutovať o tých, ktoré nás zaujímajú.

Ropné tankery

Zhruba povedané, každý deň produkujeme približne 100 miliónov barelov ropy. Obrovské, nepredstaviteľné číslo. Každým dňom aj spotrebujeme približne 100 miliónov barelov. Tieto sudy s ropou sa bežne dodávajú do celého sveta s použitím rôznych ropných tankerov.

Investovanie_na_rastucom_trhu_lodnej_dopravy

Zatiaľ ignorujme veľké tankery (ULCC) – nie je ich tam veľa a pravidelne sa s nimi až tak neobchoduje. Tankery VLCC vlastnia okolo 2 miliónov barelov ropy, Suezmax okolo 1 milióna barelov. Tieto lode sa zvyčajne prepravujú podľa dennej sadzby na prepravu ropy z jedného miesta na druhé. Niekedy – ako to môže byť teraz – sa používajú aj na skladovanie ropy.

Trh s ropou je v súčasnosti nadmerne zásobovaný. Objem ropy z bridlíc v posledných rokoch rýchlo rastie. USA poháňané lacnými peniazmi a novými technológiami sú v súčasnosti najväčším svetovým producentom. A nedávno zoskupenie krajín známych ako OPEC+ nedokázali dodržať svoj súhlas s obmedzením svetových dodávok ropy. Saudská Arábia sa preto rozhodla čerpať viac a razantnejšie. Cena ropy klesla a ropné spoločnosti a obchodníci sa museli zamerať na mobilné úložiská.

Následne má Covid-19 obrovský vplyv na dopyt. Lietadlá sú uzemnené; výletné lode neplávajú; autá sú zaparkované a – v mnohých ekonomikách – bol dokonca skrátený aj čas strávený vonku.

Čo to znamená pre ropné tankery?

Stručne povedané, sadzby (ceny) vzrástli. A naozaj razantne rýchlo.

Jedným z dôvodov je to, že súčasná cena ropy je nízka. A budúca cena je výrazne vyššia. V súčasnosti teda existuje silný dopyt predávať ropu v budúcnosti a kupovať ju dnes, zároveň ju niekde skladovať a tak na tomto rozdiely zarobiť. Rozdiel – po nákladoch – by mal predstavovať „ziskovú arbitráž“. To vytvára obrovský tlak na aktuálnu dostupnosť ropných tankerov.

Dodnes (sobota 28. marca):

-VLCC lode obchodujú za 220 000 dolárov/deň

-lode Aframax stoja 63 000 dolárov/deň.

-A lode Suezmax aktuálne stoja 65 000 dolárov/deň.

Tieto sadzby sú pre spoločnosti ropných tankerov veľmi atraktívne. Neexistuje jednoznačná záruka, že tieto sadzby budú pretrvávať … jednoducho sa to nevie. Ak by choroba Covid-19 mala veľmi dlhodobý nepriaznivý vplyv na dopyt po rope, sadzby sa budú zvyšovať. To však nemusí byť pravdepodobné. Ak je C19 krátkodobá udalosť, potom ropné tankery vyzerajú veľmi zaujímavo.

Súvisiace: Investori leteckých spoločností: Už predtým to zažili

Ktoré spoločnosti by ste mohli zvážiť?

Je možné zvážiť 3 spoločnosti zo sektoru ropných tankerov.

Euronav

Euronav má sídlo v Belgicku a je to veľká spoločnosť z oblasti tankerov. Vlastní 42 lodí VLCC a 27 lodí Suezmax. Vlastní aj niektoré ďalšie aktíva. Má dobrú súvahu: celkové pasíva 1,8 mld. dolárov; 800 miliónov dolárov vo forme krátkodobých aktív; čistá pozícia pasív je 1 mld. dolárov. Plus flotila takmer 70 lodí.

Toto sú sadzby, ktoré Euronav zarobil v 4. štvrťroku:

Investovanie_na_rastucom_trhu_lodnej_dopravy_1

Zdroj: Výsledky firmy Euronav za 4Q.

To viedlo v tomto štvrťroku k zisku 75 centov. Cena akcie v súčasnosti predstavuje 11,79 dolárov. Sadzby lodí VLCC a Suezmax sú v súčasnosti výrazne nad úrovňou, ktorú získal Euronav v 4. štvrťroku.

Euronav aktuálne vypláca štvrťročnú dividendu. V máji sa vyplatí dividenda za Q4 2019 a Q1 2020 dohromady. Za Q4 sa chystá zaplatiť 29 centov. Predpokladajme, že hodnota za Q1 je podobná. A teraz sa v Q2 pekne rozširuje.

Ak sadzby pre VLCC/Suezmax pretrvajú na hodnote 220 000 dolárov/60 000 dolárov na deň, spoločnosť Euronav bude jednoznačne zarábať veľmi slušne. Odhadovali by sme, že pri týchto sadzbách Euronav len za jeden štvrťrok zarobí zhruba 3 – 3,50 dolára. Vyzerá lacno pri pomere Ceny voči zisku, vypláca dividendy a má dobrú súvahu.

International Seaways (ISNW)

International Seaways má sídlo v USA. Je to menšia spoločnosť ako Euronav a má rozmanitejšiu flotilu. Celkovo vlastní 42 plavidiel vrátane 13 VLCC, dvoch lodí Suezmax, 5 Aframax/LR2, 13 Panamax/LR1 a 7 tankerov MR.

Rovnako ako Euronav má aj zaujímavú súvahu. Dlhuje 730 miliónov dolárov, má však súčasné aktíva vo výške 180 miliónov dolárov. Jej splátkový kalendár vyzerá zvládnuteľne.

Ako sa jej darilo v 4Q?

Nižšie sú informácie z ich prezentácie za 4. kvartál. Jasne vidíme aj to, že spoločnosť Seaways bude mať pozitívny výsledok za 1Q.

Ceny sa zdajú byť vyššie v 1Q ako 4Q v každom z jednotlivých segmentov.

Investovanie_na_rastucom_trhu_lodnej_dopravy_2

Ich cena akcií je hodnote 22,71 dolárov. S vyššie uvedených informácií … Seaways v 4Q zarobila 54 centov. V 4Q pokračovali celkom dobre a ich upravené príjmy dosiahli hodnotu 1,32 dolára.

Takže 1Q 2020 bude lepší ako bol 4Q. A sadzby sú v súčasnosti vyššie ako sadzby uvedené za Q1. Je zrejmé, že Seaways sa v tejto chvíli darí naozaj dobre!

Ak chcete skutočne ilustrovať, ako sa im darí, pozrite sa na obrázok nižšie. VLCC sú v súčasnosti významne vyššie ako $ 72 000/deň.

Investovanie_na_rastucom_trhu_lodnej_dopravy_3

Takže Q1> Q4 2019. A Q2 opäť vyzerá lepšie. Seaways nedávno reštrukturalizovala veľkú časť svojho dlhu. A teraz zaviedla výplatu dividend. Vyzerá to, že budú používať prebytočnú hotovosť na rôzne oblasti: splácať dlh, kupovať akcie, vyplácať dividendy … a možno rozširovať flotilu. Námorné cesty sú lacné – musia investorom ukázať viac peňazí.

Teekay Tankers (NYSE: TNK )

Teekay Tankers je posledná spoločnosť zo sektora tankerov, na ktorú sa pozrieme. Názov Teekay je taký, ktorému sa mnohí investori vyhýbajú. Napriek tomu sa zdá, že sa TNK v tejto chvíli darí dobre.

Na rozdiel od Euronav alebo International Seaways nemá Teekay Tankers takú dobrú súvahu. Nepracuje s loďami VLCC – čím sa zameriava na segment strednej veľkosti. Toto je ich flotila v súčasnom stave.

Investovanie_na_rastucom_trhu_lodnej_dopravy_4

Ich čistá hodnota dlhu je 930 miliónov dolárov. Preto dlhujú viac ako EURN alebo INSW.

Ich cena akcií je v súčasnosti 21,96 dolárov. Upravené príjmy za Q4 2020 dosiahli hodnotu 2,50 dolárov. Takže jasne na základe zisku na akciu … TNK dosahuje lacnú hodnotu. Aj jej 1Q vyzerá lepšie ako 4Q 2020:

Investovanie_na_rastucom_trhu_lodnej_dopravy_5

Ak ceny pre Suezmax zostanú na hodnote 65 000 $/deň a pre Aframax 63 000 $/deň, potom sa TNK skutočne bude dariť veľmi dobre!

TNK je lacnejšia ako EURN alebo INSW. Potrebuje však tieto peniaze, aby najprv znížila časť svojho dlhu. Keď raz zníži svoj dlh, mala by byť schopná vyplácať akcionárom dobré dividendy.

Ktorá sa zdá byť najvhodnejšia?

Euronav.

V porovnaní s čistou hodnotou aktív je Euronav pravdepodobne najdrahšou zo spomínaných firiem. Ale má toho naozaj veľa čo ponúknuť.

-skvelý riadiaci tím
-v súčasnosti sa zaväzuje vyplatiť silnú dividendu. Chceme svoje peniaze späť!
-má najväčšiu expozíciu voči VLCC

Na druhom mieste je International Seaways. Myslíme si, že začnú vracať viac kapitálu. Ale od nich chceme, aby to urobili čoskoro! Ak súčasné sadzby budú pretrvávať, ich cena je medzi 1x a 2x ziskov.

Teekay je najlacnejšou z 3, v porovnaní s hodnotou čistých aktív. Ale z nejakého dôvod v súčasnosti pristúpia k splácaniu dlhov. Akonáhle sa to opäť zlepší, môžu zvážiť vrátenie kapitálu akcionárom. Ak si myslíte, že tieto sadzby budú pretrvávať alebo že sa sadzby Suez/Afra sa zvýšia … potom si môžete vybrať Teekay. Ak chcete krátkodobú stávku – Euronav. A niečo medzitým … zostáva len jedna!

Súvisiace: Ochrana na túto pandémiu je neskoro. Ale každý chce poistenie proti ďalšej

Budú sadzby pretrvávať?

1-dňové sadzby za tankery sú volatilné. Vrchol dosiahli v Q4, pokles v Q1 a začali stúpať späť nahor. Posledných 12 mesiacov bolo o niečo volatilnejších. Najskôr USA uvalili na niektoré tankery sankcie a potom boli odstránené. Dopad mala aj obchodná vojna. Koronavírus v súčasnosti zasahuje dopyt. A aktuálne OPEC zaplavuje trh. Zaplavenie trhu si vyžaduje viac zásob ropy. Krátkodobo to znamená, že denné sadzby sú drahé. Navyše súčasný stav v ropnom sektore znamená, že skladovanie ropy je pre obchodníkov obľúbenou stávkou.

Výsledky za 1Q pre všetky vyššie uvedené budú vynikajúce. Vyzerá to, že Q2 bude taktiež dobrý. Sú to radostné dni.

Ak koronavírus zakotví svetovú flotilu lietadiel; plus väčšinu áut, autobusov atď., na konci mesiaca … potom sú všetky stávky zrušené. Toto je potenciálny výsledok. Je to strašidelné a úprimne povedané, nie je to najpravdepodobnejší konečný výsledok.

Ak budete čítať prezentácie ktorejkoľvek z vyššie uvedených spoločností, neustále a neustále nám hovoria, že počet objednávok pre každú z týchto lodí sa na nachádza na historickom minime. A myslíme si, že toto je skutočný dôvod pre súčasné vysoké sadzby a veľké množstvo volatility. Pri súčasnej úrovni dopytu po lodiach je globálna flotila o niečo nižšia ako dopyt.

C19 a IMO2030 tiež podľa môjho názoru odložia investície do nových lodí. Čo by mohlo znamenať, že vyššie sadzby budú pretrvávať dlhšie, ako si mnohí myslia.

Ďalšie fakty o tankeroch sú dostupné tu.

Záver

Je treba v najbližšom období zvážiť možnosti tohto trhu. Tento trh je volatilný, takže by ste mohli zvážiť „vstup“ počas niekoľkých týždňov. Navrhovali by sme tiež dávať pozor na veľkosť každej individuálnej pozície. A nakoniec by sme vás povzbudili, aby ste dohliadali na samotné základné trhy. Pokles a rastu cien za VLCC, Suezmax a Aframax.

Celkovo je vidno niekoľko z týchto spoločností zarábať značnú časť svojho trhového stropu už do niekoľko mesiacov. Ich súvahy sa zlepšujú a už nejaké obdobie. Kontrola súvahy je pomerne solídna, ako je vidno aj veľké výplaty dividend.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialSense

Facebook komentár