5_aktiv_kde_sa_investori_presuvaju_ked_sa_situacia_zhorsuje

Čína nechala svoju menu dosiahnuť 11-ročné minimá, potom keď americký prezident Trump oznámil nové tarify na čínsky dovoz v hodnote 250 miliárd dolárov, centrálne banky po celom svete realizujú znižovanie úrokových sadzieb a americký akciový trh práve zaznamenal najhorší deň v roku.

Posledné udalosti prinútili investorov nájsť vhodné aktíva, ktoré sú menej volatilnými. Hoci hlavné americké akciové indexy sú stále mimo čerstvých rekordných hodnôt, ekonomické ukazovatele po celom svete v blízkej budúcnosti signalizujú väčšiu pravdepodobnosť recesie.

Tu je niekoľko historicky populárnych aktív, kde sa investori presúvajú, ak trhy čelia nervozite.

Štátne dlhopisy

5_aktiv_kde_sa_investori_presuvaju_ked_sa_situacia_zhorsuje_statne_dlhopisy

Samotná povaha štátnych dlhopisov ich robí oveľa stabilnejšími ako akcie. Štátne dlhopisy USA sú poistené federálnou vládou, keďže môžu zrealizovať zvýšenie daní alebo zníženie výdavkov, aby sa zabezpečilo, že výnosy budú majiteľom dlhopisov vyplatené. Na strane druhej, zároveň majú veľmi malé riziko zlyhania.

Hoci štátne dlhopisy nie sú počas hospodárskej recesie úplne odolné, ich povaha nákupu a držania a stabilných platieb úrokov sú príťažlivé pre tých, ktorí uprednostňujú odolnosť voči burzovým výkyvom na akciovom trhu.

Zlato

5_aktiv_kde_sa_investori_presuvaju_ked_sa_situacia_zhorsuje_zlato

Napriek tomu, že sa ceny každý deň menia, historická príťažlivosť a nedostatok zlata ho zaraďujú medzi najobľúbenejšie „bezpečné útočiská“ pre investorov, ktorí chcú byť mimo dosahu volatilných trhov. Zlato sa v súčasnosti predáva za niečo vyše 1 500 dolárov za uncu, čo je najvyššia úroveň za šesť rokov.

Čína už nepretržite navyšuje zásoby zlata, až osem mesiacov za sebou, čím na konci júla hodnota jej držaných drahých kovov dosiahla približne 93 miliárd dolárov. Tento krok sa považuje za poistenie proti obchodnej vojne a spomaleniu národného hospodárstva a vedie k rastu cien zlata.

Hoci hodnota zlata v krátkodobom horizonte kolíše, slúži ako účinné zabezpečenie proti inflácii aj deflácii. Okrem toho geopolitická neistota vedie k rastu dopytu po zlate, čím jeho cenu navyšuje. Skutočnosť, že zlato zostalo po stáročia cennou komoditou, predstavuje silný precedens pre jeho úlohu alternatívneho majetku.

Súvisiace: Ako investovať v roku 2019 v rámci svojej stratégie

Defenzívne akciové spoločnosti

5_aktiv_kde_sa_investori_presuvaju_ked_sa_situacia_zhorsuje_defenzivne_akcie

Kategóriu „defenzívnych akciových spoločností” tvoria firmy to sektoru potravín, potrieb pre domácnosť, zdravotnej starostlivosti, verejných služieb a nehnuteľností. Takéto akciové spoločnosti taktiež majú tendenciu svojim akcionárom vyplácať dividendy, čo zaručuje malú, ale stabilnú formu príjmu.

Defenzívne akcie počas recesií majú tendenciu prekonávať iné odvetvia, z dôvodu ich spoločenskej potreby. Dokonca aj v období hospodárskeho poklesu spotrebitelia budú potrebovať výrobky, ktoré sú predávané takýmito spoločnosťami a tento stabilný dopyt udržuje tieto spoločnosti nad vodou aj počas najnepríjemnejších hospodárskych období.

Medzi niekoľko veľkých defenzívnych akciových spoločností patria mená ako Coca-Cola, Johnson & Johnson a Philip Morris. Tieto spoločnosti sa stále obchodujú denne a sledujú všeobecné trendy na trhu, ale pre tých, ktorí by radšej držali svoje peniaze v akciách, tieto podniky si v klesajúcich fázach trhov zachovávajú svoju hodnotu lepšie ako iné.

Hotovosť

5_aktiv_kde_sa_investori_presuvaju_ked_sa_situacia_zhorsuje_hotovost

Môže to byť zrejmé, ale americký dolár zostáva jedným z najstabilnejších aktív na svete. Držanie hotovosti izoluje investorov od divokých výkyvov na trhu a dokonca zvyšuje hodnotu v čase deflácie, kedy sa kúpna sila dolára zvyšuje.

Hotovostné rezervy tiež dávajú investorom možnosť zozbierať ďalšie aktíva v čase poklesu ich cien. Nákup aktív pri nízkych hodnotách znižuje priemerné náklady a pomáha investorom docieliť priaznivé výnosy, keď trhy opäť prejdú oživením.

Nehnuteľnosti

5_aktiv_kde_sa_investori_presuvaju_ked_sa_situacia_zhorsuje_nehnutelnosti

Rovnako ako v prípade defenzívnych akciových titulov, nehnuteľnosť pre jednotlivcov predstavuje nevyhnutnosť a keďže svetová populácia stále rastie, stávky na silný dopyt po bývaní sú populárnym krokom. Ceny nehnuteľností počas recesií klesajú a načasovanie nákupu je rozhodujúce. Ak ekonomika nasleduje svoj historický cyklus a zotavuje sa z minima, ceny nehnuteľností každým rokom rastú.

Nehnuteľnosť má tiež rôzne podoby, takže si investori môžu vybrať medzi čímkoľvek, od 1-izbového bytu až po honosné sídlo. Prenájom kúpeného domu alebo bytu môže tiež slúžiť ako tok stálych príjmov, než majiteľ vykoná odpredaj.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Barron’s

Facebook komentár