10%-najbohatsich-Americanov-vlastni-rekordnych-89%-vsetkych-americkych-akcii

10% najbohatších Američanov v súčasnosti vlastní 89% všetkých akcií v USA, čo je rekordné maximum, ktoré zdôrazňuje úlohu akciového trhu pri zvyšovaní nerovnosti bohatstva.

Podľa posledných údajov z Federálneho rezervného systému, horné 1% počas Covid-19 pandémie navýšilo podiel na viac ako 6,5 bilióna dolárov, v rámci firemných akcií a aktív z podielových fondov, zatiaľ čo spodných 90%  na úrovni 1,2 bilióna dolárov. Podiel akciových spoločností a investičných fondov vo vlastníctve vrchných 10% v druhom štvrťroku dosiahol rekordné maximum, zatiaľ čo dolných 90% Američanov držalo zhruba 11% akcií, čo je pokles z 12% pred pandémiou.

Akciový trh, ktorý sa od poklesu v marci 2020 takmer zdvojnásobil a od januára 2020 čelil navýšeniu hodnoty o takmer 40%, na základe čoho bol v USA počas pandémie hlavným zdrojom vytvárania bohatstva a tiež hlavným faktorom v rámci nerovnosti. Podľa údajov Fedu, celkové bohatstvo vrchného 1% aktuálne dosahuje 32% podiel, čo predstavuje rekordné maximum. Takmer 70% ich bohatstva v období posledného roka a pol (jedným z najrýchlejších navýšení aktív v rámci majetku v nedávnej histórii) pochádza práve z akcií.

Steven Rosenthal, vedúci oddelenia pre daňovú politiku v spoločnosti Urban-Brookings, poznamenal: „Horné 1% vlastní veľký podiel vo firemných akciách, zatiaľ čo ostatní len minimálne.“

Rastúca koncentrácia bohatstva prichádza napriek tomu, že milióny nových investorov počas pandémie prichádzalo na akciový trh, čo vedie k tomu, čo mnohí označili za „demokratizáciu“ akcií. Spoločnosť Robinhood za posledné dva roky otvorila viac ako 10 miliónov nových účtov a v súčasnosti ich má viac ako 22 miliónov – mnohé z nich majú mladší, teda tí, ktorí majú s investovaním svoje prvé skúsenosti.

Napriek tomu, že trh môže byť vlastnený širšou populáciou, zisky a bohatstvo, ktoré vytvára, nie sú distribuované v širšom meradle. Rosenthal uviedol, že hoci armáda nových investorov môže byť početná, sú tiež stále malí a priemerná veľkosť účtu v rámci spoločnosti Robinhood sa pohybuje okolo úrovne 4 500 dolárov. Keď trhy vzrastú, dosiahnu oveľa menšie dolárové zisky, ako bohatší investori so stovkami tisíc, alebo dokonca miliónov investovaných vo forme akcií.

Rosenthal ďalej uviedol: “Mnoho mladších investorov tiež nakupovalo za vyššie ceny, v porovnaní s väčšími investormi, ktorí sú na trhu už roky a tak čelia aj väčším ziskom.”

Mnoho nových investorov dokonca má tiež skôr aktívnu obchodovaciu mentalitu – nakupujú a predávať akcie rýchlo a s pákovým efektom, v nádeji na rýchle zisky. Aj keď táto stratégia môže priniesť veľkých víťazov, iní môžu čeliť nižším výnosom ako investori, ktorí jednoducho nakupujú a držia ich akcie v dlhodobom časovom horizonte.

Fed uviedol, že vrchných 10% poznamenalo, že hodnota ich akcií od januára 2020 do júna 2021 vzrástla o 43%. Zvyšných 90% čelilo nárastu bohatstva akcií nižším tempom, presnejšie o 33%.

Rosenthal nakoniec poznamenal: “Môžu čeliť väčšie obchodnej (aktívnej) činnosti, ale to sa líši od vlastníctva a bohatstva.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár