Aktíva investičnej spoločnosti Blackrock.

Aktíva investičnej spoločnosti Blackrock.

Rozmach akciových trhov vytvoril neukojiteľnú chuť po fondoch obchodovaných na burze (ETF), vďaka ktorým môžu obchodníci jednoducho investovať do mnohých vedúcich celosvetových spoločností naraz. To je skvelá správa pre BlackRock, najväčšieho správcu finančných prostriedkov na svete.

BlackRock, ktorá je vlastníkom populárnej divízie ETF iShares, nedávno oznámila, že ukončila rok s aktívami pod správou v hodnote viac ako 10 biliónov dolárov. To je o 15 % viac, ako v roku 2020.

Takmer tretina z celkovej sumy – 10 biliónov dolárov bola investovaná do ETF fondov, z ktorých mnohé sú pasívne fondy z divízie iShares, ktoré sledujú populárne indexy ako S&P 500 a Russell 2000, ako aj rôzne sektorové fondy.

Akcie spoločnosti BlackRock, ktorá tiež oznámila zisk, ktorý prekonala prognózy, však po oznámení klesli o viac ako 2 %.

Generálny riaditeľ Larry Fink uznal pretrvávajúce výzvy pre globálnu ekonomiku a finančné trhy.

Rastúca inflácia zasahuje výplaty spotrebiteľov. Očakáva sa, že Federálny rezervný systém a ďalšie centrálne banky po celom svete pristúpia k zvýšeniu úrokových sadzieb, aby skrotili prudký nárast cien. Príliš agresívne zvyšovanie sadzieb by však mohlo spomaliť ekonomiku.

A Omicronový variant Covid-19 môže taktiež narušiť ekonomickú aktivitu.

Ako poznamenal Fink, “svet pokračuje v neistote a hlbokých posunoch v ekonomikách a spoločnostiach ako celku.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár