Investovanie_do_zisku_a_zachranovania_planety

Investori čelia otázke: Aké spoločnosti alebo odvetvia budú mať prospech zo zmeny klímy?

Predpokladáme, že sa pýtate na sociálne zodpovedné investovanie, ktoré sa v posledných rokoch stalo čoraz populárnejším. Keďže stále viac ľudí je znepokojených z dôvodu klimatických zmien, niektorí investori hľadajú spoločnosti, ktoré môžu pomôcť vyčistiť planétu.

Mike Dowdall, ktorý je investičným analytikom v spoločnosti BMO Global Asset Management poznamenal: “V dnešnej dobe ľudia chcú zosúladiť svoje investičné portfóliá s ich osobným presvedčením. Je to o ľuďoch, ktorí sa cítia dobre s tým, do čoho investujú,” … “A ďalšie spoločnosti už začínajú vo väčšej miere premýšľať aj o spoločenských výhodách.”

Automobilka Tesla je pravdepodobne najznámejšou spoločnosťou, ktorá je schopná získať z posunu smerom k ekologickejšiemu spotrebiteľskému správaniu. Okrem elektromobilov spoločnosť Elona Muska vlastní aj poskytovateľa trvalo udržateľnej energie – SolarCity.

Existuje aj niekoľko fondov obchodovaných na burze, ktoré sa zameriavajú na „zelené“ spoločnosti, ako je napríklad iShares Global Clean Energy ETF (symbol: ICLN), ALPS Clean Energy ETF (ACES), Invesco Solar ETF (TAN) a VanEck Vectors Global Alternative Energy ETF (GEX).

Niekoľko z týchto fondov vlastní Teslu, ako aj iné spoločnosti považované za “pozitívne” čo sa týka životné prostredie, ako aj napríklad výrobcu LED žiaroviek Cree, výrobcu veterných turbín Vestas a First Solar.

Rovnako ako u každej investície, pred rozhodnutím o kúpe akcií sa musíte uistiť, že základy spoločnosti sú pevné. Rastú zisky ako aj príjmy? Má spoločnosť dostatok hotovosti a málo dlhov? Nepozeráte sa na investíciu len slepo z dôvodu svojho svedomia.

Našťastie, mnoho spoločností, ktoré dosahujú dobré výsledky na základe ESG – environmentálnych, sociálnych a vládnych – sú tiež solídnymi podnikmi. Dowdall uviedol, že BMO má portfólio ESG a že mnohé z jeho akcií prekonali širší trh.

Investori by však nemali byť zameranými len na spoločensky zodpovedné spoločnosti. Koncentrácia stávok na klimatické zmeny by investorov mohla vyjsť naozaj draho.

Trh s alternatívnymi energiami si už zažila negatíva vrámci vysoko profilových spoločností (priťahujú veľa pozornosti a záujmu od verejnosti a tlače, televízie….), najmä čo sa týka solárnych firiem. SunEdison a Solyndra skrachovali.

Laura Kane, vedúca investičných stratégií pre Ameriku v UBS Wealth Management v nedávnej správe poznamenala: „Tematické investovanie môže byť užitočným spôsobom, ako vyjadriť osobnú oblasť záujmu v portfóliu, odporúčame však, aby ste opatrne šliapali len do jedného tematického prístupu.“

Dodala: “Rozmanitý kôš oblastí môže viesť k pravdepodobnému zníženiu volatility.”

Na tento účel mnohé tzv. ETF fondy alternatívnych energií dosiahli v roku 2019 lepšie výsledky ako širší trh, no v posledných piatich rokoch však nedosiahli ani optimálnu výkonnosť amerického akciového indexu S&P 500.

Vyhľadanie investičnej stratégie len so zameraním na čistú energiu teda dlhodobý úspech nezaručuje.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár