Realizácií investícií do vína bola vždy riskantnou. Ale v súčasnosti sa zákazníci jedného veľkého predajcu pýtajú, či náhodou nie sú obeťou ešte väčšieho rizika: Pyramídovej hry, alebo podvodu.

Niekoľko zberateľov a zákazníkov veľkého vínneho skladu Premier Cru, v Berkeley (v štáte Kalifornia) pomohlo k zavretiu jeho brán, keďže čelí najmenej 10 žalobám, keďže tvrdia, že vína v hodnote niekoľkých miliónov dolárov (ktoré predtým zakúpili) im stále neboli nikdy doručené.

Súvisiace: Investovať do vín sa dá aj bez horibilných súm

Podľa našej redakcie neodpovedajú na telefónne hovory a e-mailové správy. Správa na záznamníku predajne uvádza: “Vzhľadom k vysokému objemu hovorov, nie sme v súčasnosti schopní odpovedať na telefóny, preto aktuálne realizujeme iba aktivity on-line predaja.”

Podľa ďalších informácií zákazníci tvrdia, že zaplatili za drahé fľaše vína (a vín, ktoré budú neskôr doručené), ale nedostali žiadne víno, alebo iné formy náhrady.

Tzv. víno s označením “futures” umožňuje zberateľom kúpiť víno v neskoršom čase, ktoré stále dozrieva, ale napriek tomu je vo fľašiach alebo sa predáva maloobchodníkom, čo im umožňuje, aby dosahovali potenciálne zisky, keď vína porastú na hodnote.

Po zakúpení vína na trhoch “futures” môže dodanie trvať mesiace alebo dokonca rok alebo aj dva, niektorí zákazníci povedali, že čakali už niekoľko rokov a od Premier Cru dostali iba ospravedlnenie. Mnoho kupujúcich pochádza zo zahraničia a minuli až šesť-ciferné sumy za drahé fľaše z oblasti Burgundska, Bordeaux a Champagne.

Jeden veľký zberateľ, ktorý si kúpil vína z Premier Cru za tisíce dolárov povedal, že komunikuje so svojou spoločnosťou kreditných kariet pre získanie náhrady, ale “vyzerá to, že sa vína nikdy nedočká.”

Súvisiace: Bývalý tréner Manchester United predáva kolekciu vín za $ 5 miliónov

Iní zvolili razantnejší útok. Podľa správ z médií, v súdnych sporoch dokonca niekoľko zákazníkov Premier Cru obviňuje z “pyramídovej schémy” a minimálne jeden z nich podal sťažnosť na miestny okresný súd.

V rozhovore pre The New York Times v júni, spolumajiteľ značky Premier Cru – John Fox povedal, že kúpa vína cez „futures“ trvá naozaj dlho a niektorí zákazníci, ktorí sa sťažovali, nechápu to, ako dlho tento proces môže trvať.

Dodal: “Zákazníci, ktorí v posledných šiestich až siedmich rokov prichádzajú, najmä preto, že máme dobré víno za správnu cenu avšak nie sú zvyknutí čakať dlhšiu dobu.”

Zdroj: The Wall Stret Journal

Facebook komentár