Najcennejsim_zberatelskym_artiklom_bohatych_je_vino_2017

Víno je v súčasnosti najcennejším zberateľským artiklom bohatých ľudí. Podľa najnovších údajov sa jeho cena za posledných 12 mesiacov vyšvihla až o 25%.

Finančný index Knight Frank Luxury Investment sleduje nárast cien v rámci hlavných kategórií zberateľských predmetov. Jeho najnovšie zistenia dokladujú, že na prvú priečku rebríčka najcennejších zberateľských artiklov sa dostalo víno a nahradilo tak klasické a historické automobily. Hnacou silou vínneho úspechu je cena odrôd Bordeaux, burgundského vína a značiek zo severného Talianska. Predovšetkým vďaka nim stúpla cena zberateľských vín v minulom roku o 25%, čo v rámci obdobia posledných piatich rokov predstavuje nárast až o 61%.

Graf: Nárast cien luxusných zberateľských predmetov za posledných 12 mesiacov

Údaje zobrazujú vývoj cien pre automobily, umenie, víno, mince, známky, šperky, farebné diamanty, čínsku keramiku, hodinky a starožitný nábytok.

Údaje zobrazujú vývoj cien pre automobily, umenie, víno, mince, známky, šperky, farebné diamanty, čínsku keramiku, hodinky a starožitný nábytok.

Prudký nárast ceny vína sa dostavil bezprostredne po svetovej finančnej kríze. Nákupy vína v Číne vtedy explodovali a vzápätí znovu rýchlo klesli. Dnes sa ceny vína stabilizovali a čínska ekonomika si udržiava silný charakter. Nákupy vína znovu narastajú. Bohatí ľudia z Číny okrem samotných vín investujú aj do popredných viníc. Vo francúzskom regióne Bordeaux ich skúpili už viac než 100.

Ceny vína sú však poháňané aj silnými ekonomikami v Spojených štátoch, Európe a zvyšku Ázie. Čínski kupci sa medzitým stávajú skutočnými odborníkmi v tejto oblasti.

Andrew Shirley, ktorý je autorom analýzy indexu Knight Frank, povedal: „Čínski investori nenakupovali víno po kríze preto, že by im chutilo. Skutočným dôvodom bolo to, že tento artikel považovali za vhodnú investíciu. Potom sme sa stali svedkami prasknutia tejto bubliny. Dnes sa čínski kupci považujú skôr za znalcov.“

Spoločnosť Sothesby’s stála v minulom roku na čele vinárskych aukcií. Celkový objem predajov, ktoré sprostredkovala, vzrástol oproti roku 2015 o 22%. Výťažky z predaja vín zo zbierky podnikateľa Williama Kocha dosahovali $22 miliónov. 10 fliaš vína z vinice Chateau Mouton Rothschild ročníku 1945 sa predalo za $343 000. Cena tejto kolekcie sa pritom pôvodne odhadovala iba na $120 000.

Súvisiace: Zabudnite na zlato: Tu je 11 zvláštnych vecí, ktoré ľudia používajú na uskladnenie ich bohatstva

Víno stúpa a trh s historickými automobilmi upadá. Rebríčku zberateľských artiklov dominovali po dobu niekoľkých rokov, v rámci posledných 12 mesiacov sa však ich cena zvýšila iba o 2%. Klasické autá sa podľa údajov indexu Knight Frank umiestnili medzi zberateľskými predmetmi na šiestom mieste.

Shirley to komentoval nasledovne: „Myslím si, že zberateľské automobily čaká obdobie veľmi pomalého rastu.“

Na druhom mieste sa po víne umiestili umelecké predmety, ktorých cena dosiahla nárast o 7%. Súčasná sila trhu a ohlásený predaj niekoľkých popredných umeleckých diel by mohli byť znamením toho, že umenie sa do konca roka ešte dostane do vedúcej pozície.

Shirley vraví: „Kupci umeleckých diel začali byť vyberaví. Nebol by som však prekvapený, keby sme na konci roka videli umenie na prvej priečke rebríčku.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, CNBC

Facebook komentár