Americká ropa sa počas piatkového obchodovania usadila na úrovni 44,84 dolárov za barel, čo znamenalo denný prepad o 2,21 dolárov alebo 4,7 percenta. Jedná sa o najnižšiu úroveň od 28.januára.

Futures na ceny ropy boli len v minimálnej zmene po tom, čo údaje spoločnosti Baker Hughes, ktorá ponúka ropné služby poznamenala, že tempo znižovania ropných plošín v USA sa v poslednom týždni mierne spomalilo.

Počet ropných plošín v Spojených štátoch sa znížil o 56, keďže v predchádzajúcom týždni bol zaznamenaný prepad o 64 ropných plošín. Celkom počet ropných plošín v USA predstavoval úroveň 922, v porovnaní s 1461 v rovnakom období minulého roka.

Súvisiace: Top 10 najzadlženejších ropných spoločností sveta

Kanadské ropné plošiny v poslednom týždni, podľa Baker Hughes čelili zastaveniu aktivity na 65. súpravách.

Cena americkej ropy predtým dosiahla prepad o viac ako 4 percentá potom, čo Medzinárodná agentúra pre energiu uviedla, že svetový trh čelí nadbytku ropy a produkcia ropy v USA nevykazuje žiadne známky spomaľovania.

IEA, ktorá radí priemyselným krajinám, vo svojej mesačnej správe uviedla, že Spojené štáty môžu čoskoro vyčerpať prázdne cisterny na ukladanie ropy, čo bude znamenať ďalší tlak na znižovanie cien.

Ceny americkej ropy skončili piatkové obchodovanie v strate 2,21 dolárov na 44,84 dolárov. Ropa Brent poklesla o 2,16 dolárov na 55,13 dolárov.

IEA uviedla: “Americké dodávky zatiaľ ukazujú veľmi málo známok spomaľovania,” … “Práve naopak, aj naďalej vzdorujú očakávaniam.”

IEA ďalej poznamenala: “Kým produkcia krajín OPEC vo februári poklesla, svetová ponuka medziročne vzrástla o 1,3 milióna barelov za deň na 94 miliónov barelov denne a krajiny mimo OPECu zaznamenali zvýšenie produkcie o 1,4 milióna barelov ropy na deň.”

Analytička banky Commerzbank vo Frankfurte nad Mohanom poznamenala: “Trh bude vyrovnanejší v druhej polovici, ale v prvom polroku existuje ešte masívny previs ponuky.”

“Stále očakávame, že ceny ropy v nadchádzajúcich týždňoch budú klesať kvôli rastúcim zásobám.”

Súvisiace: Obchodníci hromadia ropu v týchto obrovských lodiach. Čakajú na jej rast

Správa o dohode ukončeného štrajku pracovníkov rafinérií v USA bude čiastočnou podporou, pretože by to mohlo pomôcť k zvýšeniu dopytu po surovej rope pre spracovanie u najväčšieho spotrebiteľa ropy na svete, čo povedie k zníženiu amerických zásob, ktoré sa počas minulého týždňa vyšplhali na najvyššiu úroveň pre túto ročnú dobu, za viac ako 80 rokov.

Napriek tomu, prognózy pre tesnejší trh budú musieť byť revidované, keďže Irán a šesť svetových mocností dosiahli dohodu ohľadom svojho jadrového programu a odvolali sankcie, ktoré mali obmedziť iránsky export ropy. Cieľom je dosiahnuť rámcovú jadrovú dohodu do konca marca a úplnú do 30. júna.

Investori taktiež dávajú pozor aj na Líbyu, kde sa boje spomalili produkciu. Výroba sa počas tohto týždňa pohybovala v rozmedzí 410 000 barelov až 490 000 barelov denne.

Facebook komentár