Morgan-Stanley-Cena-ropy-az-na-100-dolaroch-za-barel

Analytici banky Morgan Stanley na konci tohto týždňa zvýšili svoj výhľad na ceny ropy na pozadí „trojnásobného deficitu“ tejto komodity – nízkych zásob, nízkej voľnej kapacity a nízkeho objemu investícií.

V poznámke od komoditného analytika banky a vedúceho predstaviteľa pre oblasť európskych ropných produktov – Martijna Ratsa sa aktuálne uvádza, že cena ropy Brent (medzinárodná referenčná hodnota ropy) do tretieho štvrťroka tohto roka vyskočí na 100 dolárov za barel, čím upravuje predošlá prognóza na cene 90 dolárov za barel, zverejnená 6. januára.

Ropa Brent v piatok klesla o 0,78 % na 87,69 dolárov za barel. Ropa West Texas Intermediate sa obchodovala za 84,93 dolárov za barel. Aj keď sa ceny nedávno mierne stiahli, stále sa pohybujú blízko svojich najvyšších úrovní od konca roka 2014. Brent aj WTI sa dostali k piatemu týždennému zisku za sebou.

S odvolaním sa na rovnaký trojitý deficit, ako svoje odôvodnenie banka Morgan Stanley uviedla, že komodita bude naďalej pociťovať cenové tlaky vzhľadom na očakávania, že zásoby sa ku koncu roku 2022 po už aj tak slabom roku 2021 budú ďalej znižovať.

Banka tiež uviedla, že kapacita ohľadom zásob sa v polovici roka 2022 zníži na 2 milióny barelov denne zo súčasných 3,4 milióna – obe úrovne sú oveľa nižšie ako 6,5 milióna pred rokom.

Nakoniec banka uviedla, že očakáva, že investície v tomto sektore do konca roku 2030 prepadnú až o 30 %, keď sa rozbehnú zelené iniciatívy, ako napríklad „Čistá nula do roku 2050“, ktorú iniciovala Medzinárodná agentúra pre energiu.

Rats v poznámke ďalej uviedol: “Keď je každý z týchto troch faktorov “tesný“, následne sa rast dopytu musí spomaliť, aby sa fyzický tok ropy mohol vyrovnať,” … “Kľúčové trhy s ropnými produktmi (benzín, letecký benzín a benzín/nafta) všetky vykazujú vysoké tzv. crack spready, prudký pokles a zásoby, ktoré klesli na nízke úrovne. Nič z toho slabosť nenaznačuje.”

Prognóza prichádza v čase, kedy objavenie variantu koronavírusu Omikron otriaslo cenami celosvetových komodít.

Cena ropy Brent za rok vzrástli o viac ako 10 % na základe náznakov, že dopyt po komodite neklesol vzhľadom na rozšírenie variantu Omikron.

Analytici banky Goldman Sachs uviedli, že cena ropy Brent by mohli koncom tohto roka prekonať 100 dolárov za barel, keďže trh zostáva „v prekvapivo veľkom deficite“. JPMorgan medzitým nedávno poznamenala, že napätie medzi USA a Ruskom by mohlo v tomto štvrťroku poslať ceny ropy až na 150 dolárov za barel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Morgan Stanley

Facebook komentár