V dnešní poznámce, ekonom z Gluskin-Sheff, David Rosenberg bude hovořit o deflaci:

Deflace zůstává primárním trendem, bez ohledu na zpětný odraz u komoditních cen, které určitě významně přiškrtí marže obchodníkům. Celková inflace se v březnu zrychlila pouze o 0,1% a jádrová inflace byla stejná. Když ceny ropy prolomily 80 dolarů za barel v roce 07, byla inflace skoro 4%. A pak, nezaměnstnanost byla pod 5% a hodnoty CAPU se blížily 80%, nikoliv 10%, a potom 70%, tak jako dnes.

Ekonomika se možná zlepšila, ale může trvat roky než zaplní zjevné mezery na trzích práce, výrobků a bydlení. Jádrová inflace je až na +1,1% a kombinace základních důsledků, zpoděný efekt silného dolaru a pokračující úpadek v nájmech napovídají, že tento tred do května prolomí 1% a může se úplně vypařit za rok. Nynější situace je, že tříměsíční trend jádrové inflace je 18 bazických bodů pod nulou, což se za posledních 50 let nikdy nestalo.

Není nedostatek stížností, že disinflace je pokřivená snižujícími se nájmy. Naše odpověď: nájem je opravdu zásadní ve spotřebním koši a fakt, že defluuje je znamení stresu na trhu práce, jako je trestuhodně vysoká nezaměstnanost a její dopad na příjmy stejně jako na trh s bydlením (tj. téměř rekordní počet volných bytů). Nejenom to, ale jádrový index spotřebitelských cen zahrnující vliv nájmu byl +0,1% měsíčně a pořád je níž než +1,7% ročně a trend vytrvale klesá.

Tabulka dole ukazuje zklidnění indexu spotřebitelských cen, až na 1% ročně, což je dolní rekord poslední doby. To znamená, že jádrové zboží z indexu spotřebitelských cen teď spadlo o 0,1% za dva měsíce a producentský index pro jádrové spotřebitelské zboží ukazuje na další deflaci nyní a v dalším roce, zejména kvůli opožděnému účinku posilujícího dolaru.

Deflační tlaky ovlivňovaly všechny sektory: Restaurace a hračky klesly o 0,1%, spotřebiče spadly o 0,3% a nábytek o 0,3%. Oblečení za tři mesíce neustáleho pádu spadlo o 0,4%. Rekreační zařízení (jako např. kina) klesla o 0,6%. Zlepšování bydlení (“home improvement”), navzdory jak dobře vypadalo ve zprávě prodejců, také v březnu pokleslo o 0,3%. Ceny zboží na údržbu domácností padly o 0,2%. Auta a součástky, IT služby a telekomunikace zůstaly bezezměny. Tady vidíte, že tohle není vůbec zpráva, která se opírá pouze o pokles nájemného.

Zdroj: Business Insider

Preložil: Martin Eliášek

Facebook komentár