Čtenář Jed píše …

Ahoj Mish,  Zasílám vtipnou fotku, kterou jsem pořídil včera v obchoďáku Southdale v Edině.

Jed

Díky Jede, ale ten obchod se zdaleka nemůže rovnat tomu co mají v Japonsku. Prodávají zboží po 10 jenech za kus (to je přibližně 12 centů podle současného kurzu).   

Tady je odkaz na převodník měn: Forex Currency Conversion Link.

¥10 obchody v Japonsku

Mike Rogers v Tokiu reportuje: ¥10 obchody v Japonsku! Důkaz deflace!

Online verze deníku The Asia Times ukazuje, co nám 20 let japonských ekonomických politik: Bouřlivou deflaci.

 

Naše ¥10 obchody prodávají zboží denní spotřeby a daří se jim velmi dobře. 

„Deseti jenové“ obchody prodávají pár věcí za deset jenů, aby přitáhli zákazníky, ale ostatní zboží stojí kolem ¥88 za kus, takže pořád poráží 100jenové obchody..   

Tyto obchody se nazývají Recyklačními zahradami.

 

Deflační dilema 

V článku Mike Rogers referuje o tom, že deseti-jenové obchody zachycují deflační dilema

Mnoho lidí se obává,  že se ekonomika Spojených států řítí směrem k bolestivé deflaci v japonském stylu, o takzvané “japanizaci” se stále více mluví po celém světě. Ale co to vlastně je, ta “japanizace”?

Jedna odpověď se nabízí ve městě Kawasaki, asi 20 kilometrů jihozápadně o centra Tokia. Zde, deseti-jenový obchod, zvaný Recycle Garden (ekvivalent k k deseti-centovým obchodům v USA) přitahuje stále větší a větší počet zákazníků, bez jakéhokoliv marketingu. Provozovna is jednou z devíti „Recyklačních zahrad“ v regionu Kanto, kam spadá i Tokio či Jokohama nebo Kawasaki.   

V recyklačních zahradách, 10 jenů stačí zákazníkovi na každodenní věci, jako jídelní hůlky, kuchyňské potřeby, nůžky na nehty, desinfekční gely či osvěžovače vzduchu. Barevná spona do vlasů je tu také za deset jenů. Jen v obchodě v Kawasaki, počet druhů zboží dosahuje jednoho tisíce po deseti jenech, celkové množství položek je pak 30 tisíc.

Překvapivě, většina z těchto věcí byla vyrobena v Japonsku, nepochází tedy z Číny, Vietnamu nebo Kambodži, tedy zemí odkud většinou proudí levné zboží nižší kvality do Japonska.

„Vše je neuvěřitelně levné,“ říká Kyoko Yamada, 52letý sociální pracovník, který žije v Tsurumi Ward – předměstí Kawasaki, a který si při své poslední návštěvě v Recycle garden koupil deset kousků po deseti jenech.    Jak je takové bezprecedentní snížení cen vůbec možné?    Mechanismus je takovýto: uprostřed cenové války okolních obchodů, jako jsou 100-jenové obchody, recyklacní zahrada nakupuje ve velkém zboží od zkrachovalých firem a od výrobců a velkoobchodníků v úpadku.

Jakmile pracovníci recyklačních zahrad slyší o úpadku nějaké firmy, okamžitě spěchají na místo s velkým náklaďákem, aby od nich nakoupili a odvezli všechno zboží co mají.     „Osekáváme ceny až na kost,“ říká Tadafumi Fukuda (41), manažer obchodu Recycle Garden v Kawasaki. „Jelikož prodáváme zboží také za 88 a více jenů, desetijenové kousky slouží pouze k přilákání zákazníků. Množství zákazníků, kteří zavítají do našeho obchodu za poslední rok vzrostl o pětinu, tehdy jsme právě začali s prodejem zboží za deset jenů.

Může se tohle stát i ve Spojených státech? Já myslím, že může, bez ohledu na to, co si myslí  Bernanke.

Zdroj: Global Economic Analysis

Facebook komentár