Kde je oživenie v tvare V?“

Pamätáte sa na býkov a roztlieskávačky z konca minulého roka ktorí hovorili o oživení v tvare V? Oni svoje predstavy robili na základe toho čo sa stalo počas minulých recesií. Ja (a ďalší) sme argumentovali že dáta boli nezmyselné, pretože neodrážali fakt že súvahy počas recesií vyžadujú roky oddlžovania, že je neodmysliteľne deflačná a že všetky faktory ktoré obyčajne produkujú oživenie v tvare V už nie sú k dispozícii. Bankové pôžičky sú stále na ústupe. Miera úspor stúpa. Dlhy sa splácajú. Vláda naráža na limity nakoľko môže stimulovať ekonomiku bez toho aby vytvorila veľký a destabilizujúci dlh. Centrálne banky tlačia úrokové sadzby k nule, a čo potom? Toto je dosť odlišné prostredie od toho ktoré sme tu mali posledných 70 rokov. Používanie minulých výsledkov na predpovedanie výsledkov budúcich keď budúce prostredie je výrazne odlišné od toho v ktorom sme nazberali dáta je prinajlepšom mätúce a prinajhoršom bezcenné, vedúce ku zlým rozhodnutiam. Oveľa lepšie je vysporiadať sa s realitou.

A aby som ukázal že ja som ešte optimista, pozrime sa na môjho dobrého priateľa Davida Rosenberga, ktorý píše pod nasledovným nadpisom:

Americká  recesia sa ešte neskončila, HDP v treťom kvartáli klesne

 „Naše podozrenia boli potvrdené – recesia na ešte neskončila. Macroeconomic Advisers zverejňujú mesačný report reálneho amerického HDP a ten ukazuje že vrchol bol podľa našich očakávaní v Apríli, pričom v Máji a Júni nastal pokles v oboch prípadoch o 0,4%, išlo o najhoršie po sebe idúce údaje od doby ako ekonomika plakala a kričala Strýko Sam! v hlbinách zúfalstva obdobia September-Október 2008. Štvrťročné dáta ukazujú, že druhý štvrťrok zaznamenal rast o 1,1% ročne (takže očakávajte prudkú revíziu nadol pre posledný kvartál) a „základ“ pre tretí štvrťrok je teda -1,5% ročne. V závislosti od toku dát pre aktuálne obdobie Júl-September to vyzerá že by sme mohli vidieť ročné tempo pre aktuálny kvartál na úrovni -0,5% až -1%. Väčšina ekonómov skresala svoje odhady ale tie sú aj tak stále v pásme 2,5% až 3,5%. Čo je vskutku zaujímavé je že aj napriek fiškálnym, monetárnym a pomocným stimulom je úroveň reálnej ekonomickej aktivity podľa dát od Macroeconomic Advisers stále 2,5% pod aktuálnym maximom. Aby sme to vložili do kontextu, celá kontrakcia od vrcholu po dolné minimum v recesii z roku 2001 bola v hodnote 1,3%. To je neuveriteľné. „

„Zaujímavé a krásne súvisiace s našou deflačnou témou, nominálne HDP kleslo o 0,3% v Máji a o 0,4% v Júni. Toto je kľúčový dôvod prečo sa príjmy Ministerstva financií roztápajú.“

Politici sa zvítajú s údajom pre HDP za tretí kvartál priamo pred voľbami. Bude to negatívne, tak ako si myslí Rosenberg? Nie som si istý, ale v kažom prípade to dobré nebude. Štrukturálna nezamestnanosť bude stále nad 10% a deficity budú vysoké.

Pozrite sa na nasledovný graf od mojich priateľov z The Liscio Report. Nezamestnanosť a pokračujúce žiadosti o podporu opäť narastajú. Toto nie je to, čo sa deje pri obnoveniach v tvare V, milý čitateľ. JEDINÝ dôvod prečo hlavný údaj o nezamestnanosti o niečo poklesol je ten, že Ministerstvo práce vyradilo tak veľa ľudí z pracovných síl. Znova, pokiaľ ste si nehľadali prácu po dobu 4 týždňov, neberú Vás ako nezamestnaného. Pokiaľ použijete údaje o pracovnej sile iba z minulého Apríla, nezamestnanosť je 10,5%. Brutálne. Kto nepozná príliš veľa ľudí bez práce?

Graf 1 Počiatočné(modrá farba) a pokračujúce(zelená farba) žiadosti o podporu v nezamestnanosti, zmena za rok. Týždenné dáta, 6.3. – 31.7. 2010

Ale toto nie je iba o rastúcom počte žiadostí o podporu. Report FED Philadelphia z dňa 20.8.2010 bol proste otrasný. Zahrabaný v detailoch bol fakt že index odpracovaných hodín kolabuje, konzistentne s úvodmi do minulých recesií. Veľmi znepokojujúce. (Od môjho obľúdeného analytika dát, Grega Weldona: www.weldononline.com)

Graf 2 Index odpracovaných hodín mesačne od roku 1999 podľa FED Philadelphia

Záver? Na ďalších 6 až 8 rokov tu budeme mať ťažké podmienky. To je to čo sa stáva keď máte oddlžovaciu / súvahovú / deflačnú / koniec dlhového supercyklu recesiu. To je to čo sa deje a žiadne množstvo želaní alebo obviňovaní tento fakt nezmení.

Dajte mi chvíľu aby som ukázal trochu sympatie smerom k prezidentovi Obamovi. Táto recesia/ obdobie spomalenia nie je jeho chyba. Reforma zdravotníctva? Tristomiliónový stimul? Tie sú jeho. Ale recesia / hypotekárna kríza by sa udiali aj keby bol zvolený McCain.

A nemôže za to ani Bush. Urobil chyby? Ó áno. Premárnenie toľkých prebytkov je pre mňa veľká chyba. Nevetovanie všetkých nadbytočných výdavkov je tiež jeho zodpovednosť. A sú tu aj iné veci, ale nie tomu sa chcem venovať.

Stretli sme nepriateľa a sme to my

V starom kreslenom komikse Pogo je jedna výborná hláška: „Stretli sme nášho nepriateľa a tým nepriateľom sme my.“

Ani Clinton ani Bush nenútili ľudí požičiavať si peniaze proti svojim domovom. Áno, niektoré zákony urobili takéto vei jednoduchšími. Áno, Greenspan stlačil sadzby nižšie ako mali byť. Povoliť bankám páku 30:1 bolo hlúpe (poklona Bushovej administratíve). V retrospektíve nebolo odvolanie Glass-Steagallovho zákona rozumné (Clintonova éra).

Ale boli sme to my ľudia ktorí si požičiavali a míňali. Kongres zdanil a minul a my sme hlasovali za čubčích synov a kolektívne sme sa domáhali väčšieho počtu tovarov. Možno nie práve ty, drahý čitateľ, pretože všetci moji čitatelia sú príliš inteligentní na to aby sa podieľali na podobných nezodpovedných aktivitách, ale tí ostatní tak určite urobili. Pravdepodobne čitatelia Paula Krugmana. (Vážne som to povedal?)

Takže aktuálne problémy nie sú Obamovou chybou. Ale chybou je to ako sa s nimi vysporiadava. Zvyšovanie daní v tom čomu sa vraví mäkké prostredie mu dáva vlastníctvo nad dôsledkami. A je toho viac ako odstraňovanie Bushových škrtov daní. Obamova zdravotnícka reforma nám dáva priehršť nových daní. (pokiaľ chcete vedieť viac, prečítajte si nasledovný článok http://www.atr.org/six-months-untilbr-largest-tax-hikes-a5171)

Takže kde sú  dobré správy?

Dobre, takto by som mohol pokračovať celé hodiny, cez všetky problémy. Kde sú dobré správy ktoré som sľúbil?

Toto je to čo som mal povedať Tiffaninej(dcéra) podnikateľskej skupine: Postavme sa tomu čelom. Správa malého podniku nie je nikdy ľahká. Som sériový podnikateľ. Začal som a spravujem veľa rôznych podnikov. Niektoré boli veľmi, veľmi dobré a niektoré šli nadol v pôsobivých plameňoch. Pamätám si zážitky blízke smrti keď ekonomika bola v rozmachu. Pozeral som sa ako milión dolárový tok príjmu vyschol na nulu a nebola jediná vec ktorou by som to mohol zmeniť, okrem toho užiť si peniaze keď tam boli a použiť ich na nákup ďalšieho toku príjmov. Musel som niekoľkokrát začať od muly keď sa trhy drasticky pretočili priamo pod mojimi nohami. A zmenil som svoje smerovania keď sa ukázali nové príležitosti.  

V tomto som rovnaký ako každý iný drobný podnikateľ. Nikdy to nie je ľahké. Ale je to to čo robíme. Ráno vstaneme a vyriešime to. Okolo 80% nových projektov zomrie behom desiatich rokov. Ale my sa pozbierame a začneme znova.

Viem že nezamestnanosť je na 10%. Ale to znamená že takmer 90% je zamestnaných. Spotrebitelia viac šetria. Tak sa prispôsobte. Vymyslite ako vyzerá „nová normálna“ situácia.

Sedemdesiate roky boli strašné. Zobudil som sa mnohokrát uprostred noci so skutočnou bolesťou v žalúdku a rozhodoval sa či zaplatím nájom alebo ľudí. To sa stalo mnohým. Ale pozrite sa na všetky tie nové spoločnosti z tej doby ktoré všetko zmenili: Microsoft, Apple, Intel, atď. Mobilné telefóny. Internet. Zoznam je dlhý.

Áno, musíme si preraziť cestu v tomto bahnitom svete. Bude to namáhavé, ale môžem temer garantovať že keď sa cez to dostaneme tak prídu ďalšie prekážky. Pokiaľ by to bolo ľahké, mohol by to robiť každý a neboli by v tom peniaze. Chopte sa výziev!

Opýtal som sa jedného naozaj blízkeho kamaráta(36 rokov) a obchodného partnera ako je na tom jeho podnikanie. „Darí sa nám skvelo!“ povedal. To nebola práve odpoveď ktorú som čakal. „Prečo? Ako?“ opýtal som sa.

„Väčšina našich konkurentov to zabalila. My sme prežili a získali biznis.“

Nakoniec, toto je cesta ako sa z toho dostaneme. Stovky miliónov rodín a milióny podnikov to vyriešia, naučia sa adaptovať na „nový normál“. Nanešťastie, niektorým z nich sa to nepodarí. Ale väčšine áno!

Ako som povedal, som sériový podnikateľ. Mám známu ktorá dizajnuje a kontroluje veľké týmy programátorov robustných analytických programov, veľmi prelomová technológia. Ona je víťaz a ja ju podporujem (neviem nič o software ale pravidlo znie, investuj do ľudí!). Uvidíme ako to pôjde, ale môj odhad je že za pár rokov dostane mnoho ľudí prácu preto, že my teraz riskujeme.

Adaptujeme tu svoj vlastný biznis. Čoskoro budeme mať vlastné webstránky. Budem robiť(najprv) audio podcast nazvaný Mauldin Minute(Mauldinova minúta) a potom (snáď) ku koncu roka to zmením na video. Toto je vlna budúcnosti a ja musím udržať tempo.

Som závislý na informáciách a čítaní. Ideme skúsiť zarobiť nejaké peniaze na mojej závislosti. Koľko zaplatíte za pohľad cez moje rameno a prečítanie si 5-10 najdôležitejších vecí ktoré za týždeň nájdem? Stanem sa Vaším osobným predčítavačom. Bude to zmena životného štýlu? Nie, ale poskytne to spestrenie príjmu.

Keď  Tiffani robila prezentáciu o svojom vlastnom podnikaní pre jej Vistage skupinu, mala veľké množstvo grafov a tabuliek. Bol som prekvapený ako sa postupom času menili naše zdroje príjmov. Niektoré minulé veľké (aspoň v mojom merítku) zdroje doslovne vyschli počas pár rokov, úplne odlišne od našich pôvodných očakávaní. Bolo zjavné že nemôžme sedieť a očakávať že veci budú rovnaké každým rokom. Takže sa adaptujeme.

Bola mi prezentovaná veľmi odlišná príležitosť v nefinančnom obore ktorá je rovno v mojej kormidlovni, ako mi bolo povedané. Tiffani, Ryan a ja za tým pôjdeme. Bude to úspech? Bude to reálny biznis za 5 rokov? Uvidíme, ale mám schopnosť brať na seba risk a tak to aj urobím.

A podobne to urobia ďalšie stovky tisícov visionárov a rojkov. Toto je spôsob ako sa cez to dostávame. Pracujeme počas zlých období a potom sa dostaneme do dvadsiatych rokov 21. storočia a opäť budeme hovoriť o prekvitajúcich dvadsiatych rokoch. Začnú existovať celé nové odvetvia. Dávajte pozor na pokroky v robotike. Biotechnológie budú významné v tomto desaťročí ale musíme zmeniť pravidlá aby sme nestratili duševné vlastníctvo a prácu. Elektrické autá zažijú rozmach keď zmeníme po celom svete svoj vozový park. V dvadsiatych rokoch nastúpia nanotechnológie. Zelená a nukleárna energia. Umelá inteligencia(konečne!). Naozaj lacné(a tým myslím naozaj lacné) bezdrátové vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie v rámci celého sveta otvorí dvere celým novým druhom príležitostí. Minulý večer som sa stretol s uznávanými vedcami ktorý vyvynuli nový spôsob veľmi lacnej filtrácie vody. Odsoľovací modul ktorý sa vsadí do nákladného kontajnera. Áno, potrebujú veľa peňazí na dokončenia, ale oni si s tým poradia. A tak ďalej. Príležitosti budú obrovské. Zarobia sa bilióny.

Takže sa cez to dostaneme. My sa prebrodíme. My to vyriešime, jeden podnik a rodina po druhom. A ako kultúra, ako svet, dostávame sa na lepšie miesto. Môj odhad je že v roku 2020 nebude nikto chcieť ísť späť do starých dobrých časov v roku 2010. Budeme nabudení ohľadom budúcnosti a všetkých úžasných vecí ktoré sa budú diať.

Recesia a ťažké časy sú spôsob akým ti Boh dáva vedieť že musíš prispôsobiť zopár vecí, v sfére obchodnej ako aj osobnostnej – tiež národne ako aj globálne. Som optimista. Verím že sa prispôsobime a porastieme, nielen v USA ale aj v rozvíjajúcom sa svete. Je tu skrátka tak veľa príležitostí.

Takže nenechajte problémy o ktorých píšem aby Vás zahnali do jaskyne. Buďte iba realistickí a zistite kde sú Vaše príležitosti. A potom choďte a uskutočnite ich! Ste zodpovední za tvorenie Vašej vlastnej budúcnosti. A dúfam že bude dobrá. Plánujem podobne vytvoriť aj tú svoju.

Zdroj: Frontlinethoughts

Facebook komentár