Samsung_Zisky_mozu_klesnu_az_o_60%_v_dosledku_poklesu_dopytu_po_smartfonoch

Spoločnosť Samsung vníma negatíva z ochladzovania celosvetové dopytu po smartfónoch.

Juhokórejský technologický gigant v piatok poznamenal, že očakáva, že prevádzkový zisk za prvý štvrťrok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesne o 60%.

Spoločnosť Samsung minulý týždeň varovala, že jej zárobky zasiahne spomalenie dopytu po pamäťových čipoch a displejoch, čo je znamením, že výrobcovia zariadení a ich dodávatelia sú pod tlakom.

Spoločnosť v piatok odhalila, že prevádzkový zisk za prvé tri mesiace roku 2019 celkovo dosiahne 6,2 bilióna kórejských wonov (5,4 mld. dolárov), čo je nižšie ako očakávania analytikov.

Očakáva, že v prípade zverejnenia kompletného zisku v apríli zaznamená pokles tržieb približne o 14%.

Spoločnosť Samsung je najväčším svetovým predajcom smartfónov. Ale taktiež má obrovské obchodné aktivity aj pre kľúčové komponenty konkurenčných výrobcov smartphónov. To znamená, že keď sa priemysel dostane do problémov, trpí na oboch frontoch.

Celosvetový trh s smartfónmi v roku 2018 klesol o viac ako 4% a podľa spoločnosti IDC pre prieskum trhu by počas tohto roka mohol čeliť kontrakcií.

Čína, ktorá je najväčším trhom s mobilnými zariadeniami na svete, dosiahla obzvlášť slabé výsledky. Apple ohromil celosvetové trhy v januári, keď poznamenal, že predaj iPhonov by mal byť nižší, než sa očakávalo.

Súvisiace: Apple dostal rozsiahlu ranu od Samsungu

Priemysel poškodzuje celý rad faktorov, vrátane stále väčšieho nasýtenia trhov, na základe čoho spotrebitelia nahrádzajú svoje telefóny už vrámci nižšej časovej frekvencie a obavami z rastúcich cien.

Akcie spoločnosti Samsung sa v piatkovom obchodovaní v Soule zmenili len minimálne, nakoľko investori do značnej miery predpovedali pokles zisku.

Niektorí analytici si myslia, že pokles ziskov by mohol byť krátkodobý.

Investičná výskumná spoločnosť Fitch Ratings poukázala na to, že dopyt po vyspelých čipoch rastie v oblastiach, ako sú automobily a priemyselné sektory, pričom spoločnosť Samsung má dobré predpoklady na to, aby z nich profitovala.

Analytička spoločnosti Fitch – Shelley Jang uviedla: “Sme presvedčení, že výsledky spoločnosti Samsung sa na konci tohto roka pravdepodobne zotavia.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Engadget

Facebook komentár