Vysledky_firiem_Apple_a_Samsung_ukazali_ze_vacsina_ludi_nechce_drahe_telefony

Najnovšie správy spoločnosti Apple a Samsung ohľadom ich príjmov ukazujú to isté: väčšina ľudí nechce míňať 1 000 dolárov za nový telefón bez ohľadu na to, ako je dobrý.

Spoločnosť Apple už nezverejňuje predaj kusov, ale divízia iPhonov v utorok, vo fiškálnom 3Q 2019 vykázala tržby vo výške 25,99 miliárd dolárov. Podľa odhadov oslovených agentúry FactSet tak nedosiahla odhady Wall Street, ktoré boli na hodnote 26,31 miliárd dolárov. Toto číslo je v porovnaní rovnakým štvrťrokom minulého roka o 12% nižšie.

Spoločnosť Samsung v stredu oznámila svoje výsledky za druhý štvrťrok a konkrétne uviedla, že zaznamenala dopyt po cenovo dostupnejších telefónoch vrátane modeloch série A, ale predajom Galaxy S10 sa príliš nedarí.

Súvisiace: Predaj iPhonov medziročne prepadol o 17%

Spoločnosť Samsung uviedla: „Predaje smartfónov spoločnosti Samsung sa medzikvartálne zvýšili z dôvodu silného predaja novej série Galaxy A, vrátane Galaxy A50 a A70,“ … “Predaj hlavných modelov však medziročne poklesol, v dôsledku slabej dynamiky predajov modelu Galaxy S10 a stagnujúceho dopytu po prémiových produktoch.”

Existuje niekoľko dôvodov, prečo ľudia tieto prémiové smartfóny prestali kupovať, tak ako tomu bolo v minulosti.

Po prvé, ľudia svoje telefóny vlastnia dlhšie. Analytik spoločnosti Bernstein – Toni Sacconaghi vo februári uviedol, že majitelia telefónov iPhonov menia svoje modely približne raz za štyri roky. Generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook v januári uviedol, že „zákazníci svoje staršie telefóny – iPhone vlastnia o niečo dlhšie ako v minulosti.“ Cook tiež uviedol, že do hry vstupujú aj makroekonomické faktory, najmä na miestach ako je Čína.

U bežných spotrebiteľov taktiež neexistujú presvedčivé dôvody pre zmenu modelov. Nadšenci môžu chcieť každý rok najnovšie a lepšie telefóny, ale väčšina ľudí sa zaujíma väčšinou len o kvalitu fotoaparátu a výdrž batérie.

Fotoaparáty sú pre oblasť predajov hlavnou témou. Telefóny ktoré boli uvedené na trh v posledných rokoch už majú naozaj kvalitné fotoaparáty.

Výrobcovia telefónov to vedia. Spoločnosť Apple v priebehu minulého septembra uviedla na trh svoj iPhone XR, čo je telefón, ktorý vyniká kvalitou fotoaparátu aj výdržou batérie, ale začína už na cene 749 dolárov. Drahšie telefóny ako iPhone XS (999 dolárov) a XS Max (1 099 dolárov) majú farebnejšie a jasnejšie obrazovky a ešte lepšie fotoaparáty, ale väčšina spotrebiteľov nechce za ne míňať toľko peňazí. Medzitým Apple vo svojich obchodoch stále predáva iPhone 7 za 299 dolárov.

Telefóny Samsung zo série A priťahujú rovnaké publikum, ktoré nechce platiť 999 dolárov za špičkový model Galaxy S10 + (ktorý sa teraz predáva za 799 dolárov). Google nedávno predstavil svoje modely Pixel 3a a Pixel 3a XL, ktoré majú vynikajúce fotoaparáty a spotrebitelia si ich vedia kúpiť za polovičné náklady, ako pri štandardných modeloch Pixel 3 (799 dolárov) a Pixel 3 XL (899 dolárov).

Apple a Samsung sú chytení do vlastných vylepšení

Obe spoločnosti vytvárajú a predávajú skutočne vynikajúce telefóny, ktoré sú tak dobré že ich ľudia nepotrebujú alebo ich nevyhnutne nechcú vymieňať za nový model, ale až o jeden alebo dva roky neskôr. Séria Galaxy 8 a 9 od spoločnosti Samsung je stále „dosť dobrá“. A väčšina ľudí sa podobne vyjadrila aj o telefónoch firmy Apple – iPhonoch.

Neexistuje žiadny náznak toho, že by sa tento trend zastavil – prinajmenšom nie vtedy, než niekto zdokonalí skladanie telefónov alebo nepridá funkciu, ktorú zákazníci „musia mať.“

Súvisiace: Samsung: “Zisky môžu klesnú až o 60% v dôsledku poklesu dopytu po smartfónoch”

Spoločnosť Samsung 7. augusta predstaví svoj veľmi očakávaný model Galaxy Note 10, ktorý jej umožní predstihnúť nový iPhone od spoločnosti Apple, ktorý bude predstaveným až v septembri. Galaxy Note má vyhradenú fanúšikovskú základňu, ale zvyčajne sa jedná aj o veľmi drahý telefón. To znamená, že jeho úspech bude závisieť od toho, či ho ľudia zamenia za svoje staršie modely alebo nie. To je jeden z dôvodov, prečo spoločnosť Samsung už predstavila telefón s presvedčivými obchodnými ponukami.

Spoločnosť Apple bude čeliť rovnakým prekážkam, keď počas jesene príde s očakávaným predstavením jej nových iPhonov, ale prinajmenšom má dva rýchlo rastúce zdroje príjmov: ponuky v oblasti služieb a nositeľné výrobky, z ktorých tie posledné v súčasnosti prinášajú vyššie príjmy ako oblasti iPadov alebo Macov od spoločnosti Apple .

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Wired, Bloomberg

Facebook komentár