V trhovej ekonomike sa môžu ceny tovarov a služieb kedykoľvek meniť. Niektoré ceny rastú, iné zasa klesajú. O inflácii hovoríme vtedy, keď dochádza k všeobecnému rastu cien tovarov a služieb, nie len k rastu cien jednotlivých položiek. To znamená, že za jedno euro sa toho dá kúpiť menej ako v minulosti, resp. euro má menšiu hodnotu ako kedysi.

V určitých prípadoch sú zmeny cien dôležitejšie

Ceny produktov, ktoré nás stoja viac peňazí (napríklad elektrina), sú pri výpočte priemerného rastu cien dôležitejšie ako ceny produktov, ktoré nás stoja menej (napríklad cukor alebo poštové známky).

Každý kupuje niečo iné

V každej domácnosti sa peniaze míňajú na niečo iné: niekto jazdí autom a kupuje mäso, iní auto nemajú a mäso nejedia. Na základe celkových priemerných nákupných zvyklostí všetkých domácností sa určuje váha rôznych produktov a služieb pri meraní inflácie.

Pri meraní inflácie sa zohľadňujú všetky tovary a služby, ktoré domácnosti spotrebovávajú:

  • predmety bežnej spotreby (napríklad potraviny, noviny, benzín),
  • predmety dlhodobej spotreby (napríklad oblečenie, počítač, práčka),
  • služby (napríklad návšteva u kaderníka, poistenie, nájomné za bývanie).

Všetky tovary a služby spotrebované domácnosťami počas roka predstavujú tzv. „kôš“. Každý produkt v koši má vlastnú cenu, ktorá sa môže časom meniť. Porovnaním celkovej ceny koša v určitom mesiaci s jeho cenou v rovnakom mesiaci pred rokom získame ročnú mieru inflácie.

Harmonizovaný index

V eurozóne sa inflácia spotrebiteľských cien meria „harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien“ (Harmonised Index of Consumer Prices), ktorý sa často označuje skratkou „HICP“. „Harmonizovaný“ znamená, že všetky krajiny Európskej únie používajú pri výpočte rovnakú metodiku, vďaka čomu sa údaje za jednotlivé krajiny dajú navzájom porovnávať.

Možnosť porovnať infláciu v jednotlivých krajinách

Skôr ako sa euro stalo našou spoločnou menou, používali jednotlivé krajiny pri meraní inflácie vlastné národné metódy a postupy. Po zavedení eura vznikla potreba merať infláciu za celú eurozónu, bez toho, aby chýbali alebo sa prekrývali údaje, a to tak, aby sa údaje za jednotlivé krajiny dali navzájom porovnávať. Takéto meranie je možné vďaka HICP a súboru právne záväzných noriem.

Ako sa počíta HICP?

1) Zisťovanie cien – pozorovatelia cien každý mesiac vo viac ako 200 000 obchodoch zistia približne 1,8 milióna cien. Zisťovanie cien prebieha v takmer 1 600 mestách po celej eurozóne. V každej krajine sa zisťujú ceny v priemere asi 700 reprezentatívnych tovarov a služieb. Presný počet vybratých položiek je však v každej krajine iný. Ceny každého produktu sa zisťujú vo viacerých obchodoch a v rôznych regiónoch. Príklad: ceny kníh zohľadňujú rôzne literárne žánre (beletria, vedecká literatúra, referenčná literatúra atď.) predávané v kníhkupectvách, supermarketoch a internetových obchodoch. viac informácií

2) Váženie skupín produktov – skupinám produktov sú pridelené váhy podľa ich významu v priemerných rozpočtoch domácností. Váhy sa pravidelne aktualizujú, aby bol index neustále aktuálny a aby zodpovedal meniacim sa nákupným zvyklostiam. Váhy sa počítajú na základe výsledkov prieskumov, v ktorých domácnosti uvádzajú, na čo vynakladajú peniaze. Váhy sú národnými priemermi, ktoré vyjadrujú výdavky všetkých druhov spotrebiteľov (bohatých a chudobných, mladých a starých atď.). viac informácií

3) Váženie krajín – krajinám sú pridelené váhy podľa ich podielu na celkových spotrebných výdavkoch eurozóny. viac informácií

Váha produktov v HICP

Vplyv zmeny v cene konkrétneho produktu na HICP závisí od toho, koľko domácnosti na príslušný produkt v priemere minú.

Napríklad káva: káva (spolu s čajom a kakaom) má váhu 0,4 %. Akákoľvek zmena jej ceny teda na celkový HICP nebude mať veľký vplyv.

Napríklad benzín: benzín (spolu s ostatnými palivami a mazivami) má váhu 4,6 %. Rovnaká percentuálna zmena ceny ako v prípade kávy teda bude mať v tomto prípade na HICP približne desaťkrát väčší vplyv.

Kto počíta HICP…

… v jednotlivých krajinách? Každá krajina eurozóny má národný štatistický úrad, ktorý uskutočňuje výpočet HICP za príslušnú krajinu.

… za eurozónu? Každý národný štatistický úrad posiela údaje Eurostatu, štatistickému úradu Európskych spoločenstiev. Eurostat na základe poskytnutých údajov počíta HICP za eurozónu ako celok. Eurostat tiež zabezpečuje kvalitu národných údajov monitorovaním dodržiavania právne záväzných noriem.

Čo ovplyvňuje súčasnú mieru inflácie?

Na vývoj indexu nemusia mať vždy najväčší vplyv tie položky, ktorých cena sa zmenila najviac. Miera inflácie závisí aj od toho, aký majú jednotlivé produkty podiel na priemerných spotrebných výdavkoch domácností, t. j. od „váhy“ produktov.

Zdroje: Wikipedia, Investopedia, EconomicsHelp, OxfordDictionaries

Facebook komentár