Soros_80_percent_bohatstva_daroval_svojej_charitativnej_organizacii

George Soros práve previedol väčšinu svojho bohatstva na svoju charitatívnu organizáciu. S týmto vyhlásením ako prvý prišiel denník The Wall Street Journal.

Miliardár a filantrop presunul 18 miliárd dolárov na rozsiahlu medzinárodnú skupinu charitatívnych organizácií – Open Society Foundations, ktorá pracuje vo viac ako 100 krajinách na projektoch zameraných na utečencov, verejné zdravie a mnoho ďalších tém.

Hodnota 18 miliárd dolárov predstavuje takmer 80 percent celkovej úrovne majetku tohto finančného investora. Pred prevodom, Sorosov čistý majetok mal podľa časopisu Forbes hodnotu 23 miliárd dolárov. Týmto objemom ho zaradili medzi 29. najbohatšiu osobu sveta.

Tento dar tak katapultoval nadácie Open Society Foundations na popredné pozície amerických charitatívnych organizácií, z pohľadu celkových aktív. Existuje už iba jediná americká charita, ktorá je väčšia ako Open Society – Bill a Melinda Gates Foundation, ktorá je taktiež financovaná slávnym miliardárom.

Súvisiace:
Ako George Soros priviedol ku krachu Centrálnu banku Thajska
Miliardár Soros po raste akcií prišiel až o takmer $ 1 mld.

Soros začal z charitatívnymi príspevkami v roku 1979, čo bolo deväť rokov po spustení hedžového fondu – Soros Fund Management, ktorý by dostal medzi ultra-bohatých jednotlivcov. Podľa jeho oficiálnej internetovej stránky, za štyri desaťročia venoval 12 miliárd dolárov.

Jeho prvou charitatívnou aktivitou bolo poskytnutie štipendií pre čiernych juhoafričanov, počas apartheidu v krajine. Počas studenej vojny poskytoval kopírovacie služby ľuďom žijúcim vo východnej Európe, aby opätovne vedeli vytlačili texty, ktoré boli komunistickými vládami zakázané. Podľa biografie, ktorá je k dispozícii na jeho internetových stránkach sa taktiež zapríčinil o úsilie okolo integrácie európskych Rómov.

Soros a Open Society Foundations okamžite neodpovedali na žiadosť o pripomienky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár