Bol som schopný sa dnes ráno znovu spojiť s Jimom Rogersom, legendárnym spoluzakladateľom fondu Quantum s Georgeom Sorosom, autorom knihy Hot Commodities a predsedom súkromnej spoločnosti Beeland Holdings.

Bol to predovšetkým silný rozhovor, ako Jim hovoril o neúnavnom tlaku na zlato, výbuchu úrokových sadzieb smerom nahor, tlačení peňazí centrálnymi bankami a ako sa ochrániť pred nadchádzajúcou katastrofickou dobou.

Keď padla otázka, či vidíme nútenú  likvidáciu, vedúcu k raňajším prepadom zlata, Jim povedal:

“Určite áno. Existuje mnoho “pákových” hráčov, ktorí sú teraz nútení predať. Zvyčajne, ak máte tento druh nútenej likvidácie, dostávate sa stále bližšie ku dnu, možno nie ku konečnému dnu, ale určite blízko k dolnej hranici. Dokonca som dnes niečo kúpil.”

S ohľadom na intenzitu publikovaných novinových článkoch na medvedí trh so zlatom, Jim navrhol investorom: “Nevenujte [veľa] pozornosti ostatným ľuďom. Ja dávam pozor na to, čo sa deje … Samozrejme, o tom, že sa zlato rúca, viem – ale nepočúvam iných ľudí.”

Počas niekoľkých posledných rokov Jim hovoril často o shortovaní vládnych dlhopisov a nedávno výnosy 10-ročných amerických dlhopisov prudko stúpli vyššie (so zodpovedajúcim pádom hodnoty). Keď sme sa spýtali, či teraz je ten správny čas týchto krátkodobých dlhopisových pozícií, vysvetlil:

“Sám sa zapodievam touto otázkou… Nie som za shortovanie vládnych dlhopisov, [ale] za shortovanie podradných dlhopisov podľa teórie, že budú trpieť najviac, keď sa trh dlhopisov nakoniec zlomí. Podradné dlhopisy pôjdu ako prvé, spolu s dlhopismi rozvíjajúcich sa trhov. Takže sa snažím prísť na to, čo robiť, ale zatiaľ nepokrývam svoje krátkodobé pozície.”

V komentári k historickej schopnosti Fed-u kontrolovať dlhopisový trh, Jim povedal:

“Dostávame sa do bodu, kedy sa udeje jedna z dvoch vecí: buď to centrálne banky všetko zastavia [tlač peňazí], alebo ich to prinúti zastaviť samotný trh. Vyzerá to, že môžeme byť na rázcestí oboch … kde Fed má obavy … a zároveň sa do toho zamiešal trh a povedal: “Áno, čo robíte je šialené a musí to skončiť.” Tak môžeme mať zdravé zblíženie oboch. A ak to neskončí teraz, skončí to niekedy v budúcom roku, pretože to takto ísť ďalej nemôže – je to príliš šialené.”

Na otázku o výbušných nepokojoch vyskytujúcich sa v Brazílii, Jim varoval, že sa máme pripraviť na oveľa viac:

“Je to prvýkrát v histórii, kedy všetky centrálne banky na svete tlačili peniaze v rovnakom čase. Európa, Japonsko, Amerika a Británia – všetci sa zúfalo snažia znehodnotiť svoju menu … Obávam sa, že na konci budeme všetci trpieť, snáď horšie než kedykoľvek predtým, s infláciou, menovými otrasmi a vyššími úrokovými sadzbami. Ako hovorím, to sa nikdy predtým nestalo, nikdy to nebola dobrá politika v dlhodobom horizonte. Takže sa obávam, že budeme všetci trpieť po zvyšok tohto desaťročia práve z tohto bláznivého, bláznivého tlačenia peňazí.”

Ako poslednú poznámku pre investorov, ktorí sa chcú ochrániť pred týmito blížiacimi sa katastrofami, Jim povedal:

“Spôsob, ako sa chrániť, je vlastniť skutočný majetok … pretože to je jediná vec, ktorá vás ochráni pred znehodnocovaním mien.”

“Ak máte peniaze vo finančnom systéme a finančný systém sa zrúti,” dodal, “aj keď ste možno neurobil nič zlé – môžete trpieť, pretože niekto iný urobil niečo zlé. Takže musíte byť veľmi opatrní na to, kde vo finančnom systéme sa váš majetok nachádza, alebo nad ním majte kontrolu sami, takže ho nestratíte.”

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: BullMarketThinking

Facebook komentár