Oživenie trhu, ktoré v posledných mesiacoch prinieslo náklady na pôžičky Talianska nižšie, je nepravdepodobné, že tento vývoj sa udrží dlhú dobu, z dôvodu základným fundamentálnym problémom eurozóny – ako poznamenal investor George Soros vo svojom komentári zverejnenom v dnešnom dni.

Tomuto zníženiu pomáhajú záruky Európskej centrálnej banky a podporovaná záplava peňazí, z dôvodu uvoľnenej agresívnej menovej politiky Japonska, čo vytvorilo tlak na náklady pôžičiek v Taliansku, ktoré zaznamenali prudký pokles, následne potom, ako bola vyriešená patová situácia, po dosiahnutí mŕtveho bodu, po februárových celoštátnych voľbách.

Výnosy 10-ročných talianskych štátnych dlhopisov klesli pod štyri percentá a rozpätie medzi talianskymi a ich viac dôveryhodnejšími nemeckými dlhopismi bolo okolo 252 bázických bodov, čo je menej než polovičná úroveň zaznamenaná v priebehu krízy, ktorá ohrozovala celú eurozónu na konci roka 2011.

Novinový denník La Stampa citovali miliardára a správcu hedžového fondu, ako hovorí, že toto oživenie “nebude trvať dlho. Sme v situácii, ktorá zďaleka nie je v rovnováhe.”

Nový premiér Enrico Letta opakovane vyzval Európu rozšíriť svoje zameranie na podporu hospodárskeho rastu a boju proti prudkej nezamestnanosti mladých ľudí, rovnako ako presadzovaniu rozpočtovej disciplíny.

Ale on sa potýka s obrovskou výzvu, keď verejný dlh tejto krajiny je vo výške zhruba 130 percent ročného ekonomického výkonu, čo je druhá najvyššia úroveň v eurozóne po Grécku, ktoré ekonomika zažíva veľké problémy a jej politický systém sa všeobecne považuje za nefunkčný.

Soros vo svojom prejave na akcii v severotalianskom meste Udine povedal, že Taliansko bolo “už pánom svojho vlastného osudu” a závisí na dôveryhodnom koordinovanom postupe Európskej únie.

Povedal, že aktuálne je viac potrebné poskytnúť úvery malým podnikom a zopakoval svoj dlhoročný názor pre spoločne vydávané dlhopisy eurozóny a spoločnej fiškálnej politike.

“Rastú dôkazy, že úsporné opatrenia nefungujú, skôr alebo neskôr očakávam, že sa tento trend sa obráti. Čím skôr sa tak stane, tým lepšie.”

Zdroj: BTimes.com

Facebook komentár