Stavebna_firma_s_43000_zamestnancami_vyhlasila_bankrot_carillion

Druhá najväčšia stavebná spoločnosť Veľkej Británie vstúpi do likvidácie po tom, čo sa jej nepodarilo zabezpečiť finančnú záchranu.

Britská stavebná a servisná spoločnosť Carillion v pondelok vyhlásila bankrot, keďže jej banky odmietli požičať viac peňazí. Firma tak bola pristúpila k nútenej likvidácii po nákladných omeškaniach z kontraktov a poklesu nových obchodov, ktoré vyvolali reťazec výstrah pre zisky a prvú polovicu roka by mohla ukončiť v strate viac ako 1 miliardy libier (1,4 miliardy dolárov).

Carillion, ktorá zamestnáva 43 000 ľudí po celom svete, v pondelkovom vyhlásení uviedla, že záchranné rokovania so zainteresovanými stranami vrátane britskej vlády sa tak zrútili.

Predseda spoločnosti Carillion – Philip Green vo vyhlásení uviedol: “Nedokázali sme zabezpečiť finančné prostriedky na podporu nášho podnikateľského zámeru a preto s najhlbšou ľútosťou, oznamujem že sme museli dospieť k tomuto rozhodnutiu.”

Firma Carillion, ktorá má približne polovicu svojej celosvetovej pracovnej sily práve v Británii, má svoje korene v stavebníctve. Avšak buduje aj infraštruktúru pre projekty vysokorýchlostnej železnice a rozvody elektrickej energie a poskytuje aj služby pre vládu.

Green povedal, že vláda Veľká Británia poskytne finančné prostriedky na udržanie divízie okolo verejných služieb, čo zahŕňa školské obedy a riadenie väzníc.

Existujú tak aj tisíce malých firiem, ktoré vykonávajú prácu v mene spoločnosti Carillion – mnohí z nich sa obrátili na BBC s obavami, či im za prácu bude aj zaplatené.

Jedna spoločnosť, ktorá poskytla služby pre väznice spoločnosti Carillion, denníku BBC povedala, že by mohla zlyhať, ak jej nezaplatia 80 000 libier.

Čo sa stane ďalej, závisí od konania súdov. S pomocou tímu odborníkov a účtovníkov spoločnosti PwC, bude potreba aby bol celý proces okolo Carillion preskúmaný a to môže trvať mesiace.

Spoločnosť PricewaterhouseCoopers dohliada na likvidáciu firmy.

Medzi veriteľov spoločnosti Carillion patria banky ako RBS, Santander UK, HSBC a ďalšie. Jej dlh a záväzky sú o hodnote 1,5 miliardy libier.

Aktivity spoločnosti Carillion:

Stavebna_firma_s_43000_zamestnancami_vyhlasila_bankrot_carillion_obr

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár