Británia bola v diplomatickej nemilosti … po tom, čo sa britský premiér sa stretol(v máji) s tibetským duchovným vodcom v exile

David Cameron počas obchodnej návštevy Číny so skupinou viac ako 100 britských obchodných lídrov sľúbil, že vytvorí “partnerstvo pre rast a reformy”. Jednalo sa o manažérov veľkých vývozcov, ako je Rolls-Royce, BP, Royal Dutch Shell, Barclays, HSBC, GlaxoSmithKline, Arup a Virgin.

Premiér sa taktiež zaviazal, aby svojou “politckou silou” dopomohol k navrhovaným obchodným dohodám medzi EÚ a Číny.

Po rokovaní s pánom Cameronom, Li Keqiang uviedol, že dvojica sa dohodla na pokrokoch v oblasti jadrovej energie a vysokorýchlostných železníc.

( Súvisiace: Prvá spoločnosť, ktorá varuje Britániu pred možným odchodom z EÚ )

Po ich rokovaniach v Pekingu, títo lídri pred novinármi spoločne predniesli ich vyhlásenie – bolo bez dolňujúcich otázok.

Pán Li povedal, že rozhovory boli “veľmi produktívne”, a dodal, že Veľká Británia a Čína sa stali “nenahraditeľnými partnermi pre vzájomný rozvoj”.

Ďalej uviedol, že “v oblasti infraštruktúry, sa obe strany dohodli, že dosiahlu pokrok v oblasti spolupráce našich podnikov v oblastiach jadrovej energetiky a vysokorýchlostných železníc” .

“Čínska strana je ochotná sa nielen zúčastniť, ale aj zakúpiť podiely v jadrových projektoch Veľkej Británie. Veľká Británia je otvorená tejto myšlienke.”

Pán Li a pán Cameron spoločne oznámili, že sa tiež dohodli na vytvorení tzv výskumného fondu o veľkosti 200 miliónov britských libier, ktorého cieľom je podporiť vedeckú spoluprácu.

Premiér Veľkej Británie ďalej povedal: “Vidím, že vzostup Číny je príležitosťou nielen pre obyvateľov tejto krajiny, ale aj pre Britániu a celý svet.

( Súvisiace: Čínsky miliardár kúpil výrobcu luxusných jácht agenta 007 )

“Británia chce pomôcť Číne v realizovaní svojho sna a verím, že si môžeme navzájom pomôcť, k tomu, aby sme v celosvetovej súťaži uspeli.”

Cameron počas stretnutia aj zakritizoval odporcov liberalizácie obchodu s Čínou.

Uviedol: “Niektorí ľudia v Európe a inde vidia, že svet sa mení a chcú poslať Čínu za bambusovú oponu obchodných bariér. Británia chce roztrhať tieto obchodné bariéry.”

“Otvorená Británia je ideálnym partnerom pre celkové postavenie Číny vo svete … Žiadna krajina na svete nieje viac otvorená čínskym investíciám, než Británia.”

Cameron prisľúbil, že “bude pomáhať obchodným dohodám medzi EÚ a Čínou s takým odhodlaním, ako by bojoval za obchodnú dohodu medzi EÚ a USA”.

Verí, že dohoda môže EÚ priniesť “desiatky miliárd” libier ročne – vrátane 1,8 miliardám libier pre samotnú Veľkú Britániu.

V čínskom časopise Caixin, pán Cameron vyhlásil, že chce využiť tohto týždňoú návštevu, aby pomohol nadviazať “partnerstvo pre rast a reformy, ktoré môžu pomôcť splniť sen Číny a dlhodobú prosperitu pre Britániu”.

Privítal signály z minulo-mesačného stretnutia vládnucej komunistickej strany, kde oznámili, že Čína sa chce pod vedením prezidenta Xi Jinping-a (ktorí sa do funkcie dostal pred rokom) svetu viac otvoriť.

( Súvisiace: Maďarskí podnikatelia sa hrnú do Londýna )

Cameron dodal: “Británia má jedinečnú pozíciu, aby pomohla prehĺbiť vzťahy Európskej únie v oblasti obchodu a investícií s Čínou.

Pán Cameron je presvedčený, že pomôže v odstránení obmedzení pre 20. odvetví, ako sú automobily, liečivá a elektrický tovar, čo môže vývozcom  Británií ušetriť 600 miliónov libier ročne.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár