Sucho-na-Zapade USA-je-podla-vedcov-najhorsie-za-poslednych-1200-rokov

Obrovské sucho, ktoré zachvátilo západ USA, podľa vedcov spôsobilo dve najsuchšie desaťročia v regióne za posledných 1200 rokov a ľudská zmena klímy tento problém podnietila.

Vo svojom výskume, publikovanom v časopise Nature Climate Change, vedci analyzovali suchá v juhozápade Severnej Amerike z roku 800 a zistili, že podmienky v tomto storočí sú závažnejšie ako veľké sucho na konci 15. storočia.

Výskumníci taktiež varovali, že podmienky sucha budú pravdepodobne pokračovať do roku 2022 a budú pretrvávať aj nasledujúce roky. Podľa National Oceanic and Atmospheric Administration je megasucho definované ako dlhotrvajúce ťažké a intenzívne sucho trvajúce dve desaťročia alebo dlhšie.

A. Park Williams, ktorý je klimatológom na Univerzite UCLA poznamenal: „Namiesto toho, aby začalo oslabovať po vlhkých rokoch v období medzi rokmi 2017 až 2019, sucho od roku 2000 sa v rokoch 2020 – 2021 jednoznačne zvýšilo, čo jasne ukazuje, že v súčasnosti je z historických dát naozaj veľmi rozsiahle.“

“Neexistuje žiadny dôkaz, že sucho od začiatku dvadsaťročia (roku 2000) začína ustupovať,” dodal Williams, ktorý viedol analýzu využívajúcu údaje z letokruhov na štúdium starých záznamov o suchách.

Zatiaľ čo západ USA by bol v suchu bez ohľadu na zmenu klímy, výskumníci vypočítali, že 42 % závažnosti sucha možno pripísať vyšším teplotám v dôsledku emisií skleníkových plynov, ktoré zachytávajú teplo v atmosfére.

Podľa Monitoringu amerického sucha takmer 95 % krajiny na západe USA zažíva sucho. Sucho už vyvolalo intenzívnejšie požiare v celom regióne a klesajúce zásoby vody, na základe čoho hladiny nádrží klesajú.

Nedostatok vody v rieke Colorado spôsobil, že dve najväčšie nádrže vody v krajine, Lake Mead a Lake Powell, klesli na najnižšiu zaznamenanú úroveň. A dokonca najhoršie zaznamenaná sezóna lesných požiarov v roku 2020 v rámci USA spálila viac ako 10 miliónov akrov.

Súvisiace: Klimatické zmeny: Tieto grafy ukazujú, čo robia uhlíkové emisie s planétou

Federálni predstavitelia minulý rok nariadili vôbec prvé zníženie vody v povodí rieky Colorado, čo ovplyvnilo dodávky vody a elektriny pre viac ako 40 miliónov ľudí na celom Západe.

V Kalifornii guvernér Gavin Newsom v priebehu minulého roka požiadal obyvateľov, aby pri rekordných teplotách znížili spotrebu vody v domácnostiach o 15 %. A zástupcovia vodární nedávno varovali, že Kalifornia môže tento rok čeliť tretiemu suchému roku po sebe, z dôvodu výrazného nedostatku snehu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár