BP_chce_prepojit_bonusy_36000_zamestnancov_s_klimatickymi_cielmi

Skupina BP sa zaviazala zosúladiť svoje podnikanie s globálnymi klimatickými cieľmi a prepojiť bonusy 36 000 zamestnancov, s cieľmi zníženia emisií skleníkových plynov.

Spoločnosť v piatok uviedla, že podporí uznesenie aktívnych investorov, ktoré vyzýva spoločnosť BP, aby zosúladila svoje ciele s dohodou z roku 2015 v Paríži, ktorej cieľom je udržať globálne otepľovanie “výrazne pod” hodnotou 2 stupňov Celzia.

Rezolúcia je z programu Climate Action 100+, od skupiny 300 investorov s aktívami o objeme 32 biliónov dolárov. Bude sa o nej hlasovať na výročnom stretnutí spoločnosti, ktoré prebehne v mesiaci máj.

Skupina píše v uznesení, že je potrebné konať, pretože BP “doteraz nepreukázala”, že jej stratégia je v súlade s parížskymi cieľmi.

Uznesenie obsahuje konkrétne sľuby.

BP zváži, či sú nové investície v súlade s dohodou z Paríža. To zahŕňa aj projekty okolo prieskumu, akvizície, technologické investície a rozvoj existujúcich ropných a plynových polí.

Spoločnosť stanoví ciele v oblasti klímy, ktoré budú súvisieť s vlastnými činnosťami a každoročne zverejní svoj pokrok.

Spoločnosť BP tiež uviedla, že 36 000 jej pracovníkov dostane také bonusy, ktoré budú úzko súvisieť so znížením emisií skleníkových plynov.

Toto rozhodnutie je posledným príkladom spoločností, ktoré čelia zvýšenej kontrole akcionárov v súvislosti so zmenou klímy.

Napríklad, spoločnosť Shell v priebehu minulého roka poznamenala, že v roku 2020 začne prepájať mzdy riadiacich pracovníkov s krátkodobými cieľmi týkajúcimi sa emisií uhlíka, keďže sa nachádza pod tlakom akcionárov vrátane Anglickej cirkvi.

Climate Action 100+ uviedla, že uznesenie BP je “dobrou správou pre investorov aj pre planétu.” Avšak ďalší aktivistickí investori nemusia byť spokojní.

Súvisiace:
Klimatické zmeny sú najväčším rizikom pre podnikanie (a svet)
Väčšina ekonomických prognóz má veľký nedostatok v podobe klimatických zmien

Spoločnosť BP na svojom každoročnom stretnutí bude čeliť ďalším, prísnejším klimatickým uzneseniam. Ďalšie sú vedené holandskou skupinou akcionárov, známou ako Follow This, ktorá predtým cielila na spoločnosť Shell.

Follow This bude žiadať BP, aby nastavila a publikovala ciele v oblasti klímy súvisiace s vlastnými činnosťami. Chce však, aby spoločnosť účtovala aj emisie z ropných a plynových výrobkov, ktoré predáva.

Spoločnosť BP uviedla, že zatiaľ čo uprednostňuje zvýšenie účinnosti svojich palív pre svojich zákazníkov, nemôže sa zaviazať k cieľom, ktoré presahujú rámec jej vlastných prevádzok.

Okrem spoločnosti BP, Follow This oznámila plány na podanie podobných uznesení voči energetickým spoločnostiam vrátane skupín Exxon Mobil a Chevron.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár