Nemecko_predstavuje_€_54_miliardovy_plan_na_boj_proti_klimatickej_krize

Nemecko na nasledujúce štyri roky predstavilo balík o objeme 54 miliárd eur (60 miliárd dolárov) s cieľom urýchliť prechod krajiny k obnoviteľnej energii a zníženiu emisií uhlíka.

Keďže desiatky tisíc ľudí vyšli do ulíc Berlína a ďalších veľkých miest po celom svete, aby od vedúcich predstaviteľov požadovali naliehavé opatrenia na riešenie klimatickej krízy, nemecká koaličná vláda predstavila nový balík politík, ktorý by mohol pomôcť aj pri podpore najväčšej európskej ekonomiky.

Počas vystúpenia na tlačovej konferencii, na ktorej kancelárka Angela Merkelová predstavila tento plán, pripustila, že Nemecko nesplnilo svoj pôvodný cieľ – znížiť do roku 2020 emisie uhlíka o 40% oproti úrovniam z roku 1990. Teraz sa usiluje o 55% zníženie do roku 2030.

Merkelová uviedla: „Musíme s veľkou pravdepodobnosťou povedať, že cieľ, ktorý sme si stanovili v roku 2007, sa, žiaľ nedosiahne,“ … “A to ma trápi, to trápi to mnoho ďalších.”

Program bude zahŕňať dotácie na výmenu systémov ústredného kúrenia spaľovaných olejom, ako aj zníženie dane z predaja železničných lístkov s cieľom povzbudiť viac Nemcov, aby cestovali vlakom. Dane z letov sa zvýšia a zavedenie systému stanovovania cien emisií uhlíka zvýši náklady na plyn a naftu pre vodičov.

Nemecký minister financií Olaf Scholz uviedol: „Myslím si, že ide o veľmi silný balík, ktorý nám poskytuje veľa príležitostí na zastavenie zmeny klímy,“ … „A keďže sme si stanovili za cieľ neustále skúmať, kde sa momentálne nachádzame, ciele sa budú ľahšie dosahovať.“

Tieto opatrenia nebudú znamenať ďalšie pôžičky od vlády, čo Nemecku umožní pokračovať v politike vyrovnávania svojho rozpočtu.

Environmentálni aktivisti uviedli, že vláda svoju príležitosť premeškala.

Annalena Baerbock, líderka nemeckej opozičnej strany Zelenej strany na sociálnej sieti Twitteri: „Som hlboko sklamaná,“ … „Je potreba reagovať na zmenu klímy, ktorá prebieha rýchlo, razantne a bez záväzkov. Aktuálne sme dostali pomalé, slabé a nezáväzné informácie.“

Ottmar Edenhofer, riaditeľ Potsdamského inštitútu pre výskum vplyvu na klímu, označil vládny plán za „dokument politickej beznádeje“.

„Týmto rozhodnutím nemecká vláda nedosiahne ciele v oblasti klímy, ktoré si stanovila na rok 2030,“ uviedol vo vyhlásení a dodal, že systém stanovovania cien emisií nebol natoľko agresívny, aby priniesol želanú zmenu.

Súvisiace:
Veľkí investori zvyšujú tlak na spoločností v dôsledku zmeny klímy
Varovanie pre banky: Je treba riešiť aj klimatické zmeny

Aktivisti a niektorí ekonómovia dúfali, že Nemecko využije svoju značnú finančnú palebnú silu na riešenie dvoch výziev súčasne: klimatickú krízu a hroziacu recesiu, ktorá by mohla ešte viac zatlačiť európske hospodárstvo.

Pri záporných úrokových sadzbách si nemecká vláda môže efektívne požičiavať po celé desaťročia bezplatne.

Analytici z nemeckej banky Berenberg, ktorí začiatkom tohto týždňa, uviedli, že podobný balík zelenej politiky pravdepodobne podporí dopyt v Nemecku.

Nakoniec dodali: „Nemecký stimul však nebude predstavovať vplyv pre Eurozónu a už vôbec nebude dosahovať celosvetový vplyv.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár