Po odklone hotovosti v priebehu posledných niekoľkých rokov, do rozvíjajúcich sa trhov opäť začínajú prúdiť finančné prostriedky.
Napriek nepokojným miestam, ako je Argentína, Brazília, časti Stredného východu a Afriky, zahraničné investície niekoľkých rozvíjajúcich sa ekonomík počas tohto roka začínajú zrýchľovať, čo taktiež pomáha navyšovať vládne výdavky.
Investori v poslednej dobe, do fondov rozvíjajúcich sa trhov vložili viac ako 9 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje 3-ročné maximum a akciový index MSCI, zložený z rozvíjajúcich sa trhov v medziročnom porovnaní zarobil takmer 15 percent a odborníci uvádzajú, že aktuálne je do tejto oblasti, vhodný čas k investovaniu. Taktiež je vidno, že existuje život aj v krajinách pod označením BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika, z ktorých v poslednej dobe väčšina čelila problémom a analytici uvádzajú, že je vidno rozsiahly potenciál v oblasti súkromného bankovníctva.
Súvisiace: Kto je na vrchole zoznamu najzadllženejších krajín sveta a kto zastupuje úlohu najväčších veriteľov
V nedávnej správe klientom, hlavný globálny analytik z Deutsche Bank – Binky Chadha povedal, že “v strednodobom horizonte vidíme značný priestor pre ďalší príliv finančných prostriedkov do rozvíjajúcich sa trhov, čo podporuje pokračujúci vývoj v oblasti európskych akcií.”
Podpora pre vytváranie a zachovanie bohatstva rozvíjajúcich sa trhových ekonomík predstavuje bohaté možnosti, ktoré sa snaží mnoho veľkých bánk využiť.
Hlavný investičný analytik HSBC Private Bank Americas – Jose Rasco v nedávnom rozhovore poznamenal, že súčasná situácia správy majetku zostáva solídnou. “V tomto hospodárskom cykle, kedy bol ekonomický rast umlčaný sa kládol veľký dôraz na vytváranie bohatstva,” čo uviedol s odvolaním na Indiu, Čínu a Mexiko, ktoré pre HSBC predstavujú tri oblasti, kde je vidno rozsiahly potenciál.
Rasco vysvetlil, že dva výrazné trendy posilňujú nadšenie veľkých bánk, ktoré vyhľadajú príležitosti pre správu majetkov, mimo pobrežia Európy a Spojených štátov.
Poznamenal: “Prvým z nich je pokračujúci rozvoj a rozšírenie strednej triedy v mnohých krajinách, ktoré sa pred niekoľkými rokmi utápali v rozsiahlom pomere vrstiev s nízkymi príjmami.” Podľa posledných údajov z Ernst & Young je v Ázií aktuálne zhruba 545 miliónov ľudí v strednej triede a do roku 2030 by sa táto trieda mala rozšíriť až na tri miliardy ľudí a väčšina z nich bude pochádzať práve z rozvíjajúcich sa trhov.
Rasco z banky HSBC poznamenal: “Mnohé krajiny ďalej rozšírili svoj regulačný reformný proces, čo viedlo k zvýšenému zapojenia do globálnych trhov s aktívami.” Dokonca aj globálny rast čelí prekážkam, avšak “projekcie aj naďalej naznačujú, že vytváranie bohatstva na rozvíjajúcich sa trhov by malo zostať pozitívne.”
Klienti s veľkým bohatstvom a rozsiahlymi prostriedkami budú vyhľadávať aktíva s miernym rizikom a väčším výnosom, čo však vo vyspelých ekonomikách nenájdu. Rasco vysvetľuje, že tieto aktíva budú aj naďalej ľahko dostupné vo svete rozvíjajúcich sa trhov.
Ďalej poznamenal: “Rozvíjajúce sa trhy v posledných niekoľkých rokoch trpeli, keďže sila amerického dolára poslala ich meny a ceny komodít do rozsiahlych prepadov,” … “Preto potenciál pre klesajúci dolár dáva investorom nádej, že rozvíjajúce sa trhy môžu opäť poskytovať solídne potenciálne výnosy.”
Súvisiace: MMF sa obáva o svetový dlh v hodnote $ 152 biliónov
Nedávny prieskum banky Credit Suisse opísal kľúčové oblasti, ako je Saudská Arábia, India a Čína s najviac “robustnými” vznikajúcimi sektormi, čo môže byť veľmi pozitívnym znamením pre veľké banky.
Dodala: “V dlhodobom horizonte, rozvíjajúce sa trhy aj naďalej poskytujú vynikajúce vyhliadky na rast, vhodnú úroveň demografie a zvyšujúce sa využitie moderných technológií, čo by malo viesť k zvyšovaniu produktivity.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Facebook komentár