Najvacsia_banka_v_Europe_oznamila_28%_narast_zisku

Najväčšia banka v Európe – HSBC v priebehu dnešného dňa uviedla, že jej výnosy pred zdanením v treťom štvrťroku medziročne vyskočili o 28 percent na 5,922 miliardy dolárov.

Výnosy banky za štvrťrok medzi júlom a septembrom predstavovali 13,798 miliardy dolárov, čo je o 6,32% viac ako v rovnakom období minulého roka.

Napriek týmto zlepšeniam banka za štvrťrok vykázala zisky a výnosy pred zdanením mierne pod očakávania – podľa prognóz analytikov zostavených spoločnosťou Refinitiv.

Ďalšie kľúčové finančné ukazovatele, ktoré analytici sledovali:

  • Upravený zisk pred zdanením bol v treťom štvrťroku na hodnote 6,993 miliardy dolárov, čo je o 16 percent viac ako v rovnakom období minulého roka.
  • Čistá úroková marža, miera ziskovosti úverov, bola k 30. septembru na hodnote 1,67 percenta. To je viac ako 1,63 percenta zaznamenaná pred rokom.
  • Prevádzkové náklady za tento štvrťrok boli na úrovni 7,966 miliardy dolárov, čo predstavuje pokles z 8,546 miliardy dolárov v období od júla do septembra v roku 2017.

Generálny riaditeľ skupiny John Flint vo vyhlásení, ktoré sprevádzalo oznámenie výsledkov uviedol: “Jedná sa o povzbudivé výsledky, ktoré dokazujú príjmový potenciál spoločnosti HSBC.”

Akcie banky HSBC v Hongkongu po oznámení vyskočili o 5%. Akcie v Londýne a Hongkongu od začiatku roka klesli o viac ako 20 percent, keďže celosvetové vyhliadky na rast sú čoraz viac ohrozované neistotou v oblasti obchodu.

Súvisiace: Britská banka čelí rizikám pre Brexit v hodnote £100 miliónov

Analytici predpokladali zlepšenie výsledkov banky HSBC v treťom štvrťroku, varovali však, že investori by v nadchádzajúcich mesiacoch mohli venovať väčšiu pozornosť usmerneniu banky o jej obchodných vyhliadkach.

Kevin Leung, výkonný riaditeľ investičnej stratégie v spoločnosti Haitong International Securities, pred oznámením o výsledkoch poznamenal: “Myslíme si, že pre banku HSBC existujú riziká.”

Ďalej poznamenal: “Videli sme rozruch okolo investičných odporúčaní, ako sme čelili aj poklesu cien na akcií.”

HSBC má sídlo v Londýne, ale väčšina jej príjmov pochádza z Ázie.

Analytici uviedli, že spomalenie hospodárskej aktivity v Číne bude mať vážny vplyv na kľúčové obchody banky v Hongkongu, kde ziskovosť úverov stagnuje. K negatívnemu výhľadu by sa mal pridať aj nedávny odpredaj na celosvetových trhoch, čo bude znamenať výzvu k obchodnej činnosti banky.

JP Morgan Chase je jedinou firmou, ktorá znížila svoju predpoveď pre HSBC.

James Sullivan, ktorý je vedúcim výskumu v japonskej divízií spoločnosti JP Morgan Chase poznamenal: “Medzi riziká, ktoré vidíme, patrí pokračujúca slabosť, najmä na kapitálových trhoch, ako aj v oblasti správy bohatstva vzhľadom na niektoré makroekonomické trendy, ktoré v regióne vidíme.”

Dodal: “Spoločnosť HSBC vlastní aj významné divízie obchodného financovania, takže eskalácia obchodného napätia, o ktorých sme hovorili, budú tiež rizikovými faktormi.”

Súvisiace: EÚ poskytla Taliansku ultimátum. Banky v ohrození

Tieto riziká pravdepodobne získajú pozornosť predtým, čo sa očakáva ako zlepšenie zárobkov banky HSBC. Predpokladá sa, že banka v treťom štvrťroku oznámi zisk pred zdanením vo výške 5,99 miliardy dolárov, čo je o 29,8 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka (podľa spoločnosti Refinitiv).

Predpokladá sa, že príjmy by sa mali medziročne navýšiť o 7,7% na 13,98 miliardy dolárov.

Ronald Wan, nevýkonný predseda spoločnosti Partners Financial Holdings poznamenal: “Myslím, že veľa investorov bude dnes pozorne sledovať vývoj cien akcií, možno dnešok bude znamenať ďalší pokles trhovej kapitalizácie a ceny akcií spoločnosti, takže myslím, že investori musia byť opatrní.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár