Len pred niekoľkými mesiacmi mal Peking plán na vybudovanie konkurenta Svetovej banky, čo sa na začiatku zdalo ako neuskutočnitelná misia.

S rýchlo sa blížiacim termínom na spustenie tejto Ázijskej Investičnej banky v oblasti infraštruktúry (AIIB) už veľké množstvo krajín sveta prejavilo veľké záujmy a podporu. Spojené štáty americké a jeho blízki spojenci však zostávajú bokom.

Francúzsko, Nemecko a Taliansko nasledovalo kroky Anglicka. Rovnako tak urobilo Švajčiarsko a Rakúsko. Južná Kórea je jedným z najdôveryhodnejších spojencov USA v Ázii a taktiež požiadala o členstvo v AIIB, čím chce pomôcť s financovaní projektov v tomto regióne.

Čína sa pustila do budovania svojej vlastnej rozvojovej banky, pretože bol frustrovaná s relatívneho nedostatkom vplyvu vo Svetovej banke (inštitúcie so sídlom v USA) a Ázijskej rozvojovej banka (kde Japonsko má hlavnú silu).

Súvisiace: Švajčiarsko a Anglicko nasledujú Brazíliu do čínskej investičnej banky Ázie

Keďže USA svetu ukazuje skeptický pohľad na pravidlá tejto banky a snaží sa obmedziť jej účinnosť, USA taktiež ticho podporuje spojencov, ktorý sa vnej nezúčastňujú.

Ale s európskym súhlasom sa zdá, že čínski diplomati majú zaistené veľké víťazstvo. Lehota dokedy krajiny mohli požiadať o status zakladajúcich členov končila včerajším dňom.

Carl Weinberg z High Frequency Economics poznamenal: “Američania by boli samozrejme radšej, keby USA cez dominanciu v Svetovej banke si udržali svoj monopol na financované rozvojové úvery s nízkymi nákladmi.”

Ďalej poznamenal: “Obchodný hlad Európanov však viedol k tomu, aby sa pozreli na mapu a zistil, že Silk Road je obojsmernou (historickou) trasou, ktorá sa dotýka kľúčových rozvíjajúcich trhov v Afrike a Ázii.”

Napriek tomu sa AIIB nepodarí pretvoriť svetový hospodársky poriadok cez noc. S plánovanou počiatočným kapitálom 50 miliárd dolárov, čo bude zhruba tretina veľkosti Svetovej banky.

Zdroj: Yahoo,WSJ

Facebook komentár