Cina_poskytuje_pomocnu_ruku_svojmu_spomalenemu_hospodarstvu

Čína podniká nové kroky na povzbudenie bankových úverov a podporu hospodárstva, ktoré čelí negatívam.

Čínska ľudová banka znižuje objem finančných prostriedkov, ktoré banky musia udržiavať v rezervnej banke. Tento krok predstavuje najnovšiu sériu politických zmien, ktoré vláda prijala na podporu rastu.

Centrálna banka v piatok uviedla, že v najbližšom mesiaci zníži mieru povinných minimálnych rezerv o 1 percentuálny bod. Zníženia sa uskutočnia v dvoch etapách od 15. januára do 25. januára.

Nové opatrenia by do druhého najväčšieho hospodárstva na svete mali spoločne priniesť približne 800 miliárd juanov (116 miliárd dolárov), keďže ekonomický rast sa spomaľuje a obchodná vojna so Spojenými štátmi začína ukazovať svoj vplyv.

Ekonómovia uviedli, že tento krok je čiastočne o spravovaní finančných prostriedkov v obehu pred čínskym novým rokom, keď sa hotovosť často vymieňa.

Capital Economics však uviedla, že zmena politiky “má tiež za cieľ poskytnúť podporu hospodárstvu a posilnenie pred ďalším uvoľnením”.

Rastúce stimuly

Analytici zo spoločnosti Macquarie Capital uviedli, že zníženie sadzieb ukazuje, že vládne úsilie o podporu hospodárstva sa teraz presunulo na “druhú úroveň” a malo by signalizovať investorom, že sa pripravujú ďalšie stimuly.

Po desaťročiach prudkého rozširovania čínska ekonomika ochladzuje. Rast v roku 2018 pravdepodobne bude najslabším od roku 1990 a výsledky roka 2019 budú ešte horšie.

Čína vníma dôsledky zhrošujúceho sa obchodného výhľadu a vládnych pokusov o zmiernenie rizikových úverov po rýchlom raste dlhu.

Analytici zo spoločnosti Capital Economics poznamenali: “Vzhľadom na tlaky, ktorým hospodárstvo čelí, môže táto trajektória byť nastavená ešte niekoľko mesiacov pred stabilizáciou rastu.”

Obavy z ekonomického zdravia Číny už finančné trhy znervóznili. Táto otázka sa stala hlavným cieľom investorov v priebehu tohto týždňa, kedy spoločnosť Apple prišla s varovaním, že z dôvodu čínskeho spomalenia predá menej iPhonov.

Súvisiace:
Obchodná vojna zasahuje Čínu, ale USA nepomáha
Ovplyvnia negatívne správy Apple celý technologický sektor?

Čo zostáva neisté, je závažnosť spomalenia a do akej miery bude čínska vláda realizovať snahu pre zmiernenie jej vplyvu. Jednou významnou divokou kartou je, ako sa v roku 2019 bude vyvíjať obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou. Peking v piatok poznamenal, že rozhovory zamerané na ukončenie sporu budú prebiehať aj v priebehu budúceho týždňa.

Analytici z banky JPMorgan Chase uviedli, že akcia centrálnej banky naznačuje, že “čínska vláda sa naklonila smerom k orientácii na rast.”

Podľa analytikov môže centrálna banka ďalej vykonávať znižovanie povinných minimálnych rezerv a čerpať tak viac peňazí do ekonomiky vo forme investícií do infraštruktúry a znižovania daní.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár