Suvaha_Fedu_na_rekordnej_hodnote_$7_bilionov

Čísla: Súvaha Federálneho rezervného systému sa za týždeň končiaci 20. mája zvýšila na 7,09 biliónov dolárov, z 6,98 biliónov dolárov v predchádzajúcom týždni – podľa dát centrálnej banky.

Čo sa stalo: Podiel Fedu v rámci nástroja zodpovedného za firemné dlhopisy vzrástol o 1,5 miliardy na 1,8 miliárd dolárov, potom, čo centrálna banka minulý utorok oznámila, že začne realizovať nákup dlhopisových fondov obchodovaných na burze (ETF).

To predstavuje približne 260 miliónov dolárov za deň (zaokrúhlené). Ročne by mohlo ísť 60 miliárd dolárov. Možno to porovnať s trhovou kapitalizáciou dlhopisových ETF fondov v rozsahu 900 miliárd dolárov, čo zodpovedá približne 6,6% podielu.

Podpora centrálnej banky zvýšila ceny týchto ETF, najmä tých, ktoré sa zameriavajú na emitentov s investičným stupňom.

Firemné dlhopisy v rámci ETF od spoločnosti iShares s označením iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF (symbol: LQD) sa od začiatku roka nachádzajú v zisku 2,1% v porovnaní s 8,7% poklesom amerického akciového indexu S&P 500.

Tempo nákupu Fedu u hypotekárnych záložných listov predbehlo nákup amerických štátnych vládnych dlhopisov. Držba cenných papierov zabezpečených hypotékami od agentúr vzrástlo o 79 miliárd dolárov na 1,86 biliónov dolárov, zatiaľ čo podiely v štátnych dlhopisoch sa zvýšili o skromnejších 32 miliárd na 4,09 biliónov dolárov.

Zahraničný dopyt po amerických dolároch aj naďalej pretrvával. Swapy zamerané na likviditu od Fedu, poskytujúce jej menu zahraničným centrálnym bankám, vzrástli o 5,17 miliárd dolárov na 446 miliárd dolárov.

Súvisiace: Fed sadzby nezmenil, ale na pomoc ekonomike využije „celú škálu nástrojov“

Váčší pohľad: Thomas Simons, hlavný analytik so zameraním na finančné trhy v spoločnosti Jefferies, poznamenal: „Vzhľadom na rozsah primárnych aj sekundárnych trhov s podnikovými dlhopismi nie je celkom jasné, aký objem Fed reálne potrebuje kúpiť prostredníctvom tohto nástroja, ale investori určite majú radosť keď vidia, že v prípade potreby existuje spätná väzba.“

Situácia na trhu: Výnos u 10-ročných štátnych dlhopisov sa nachádza na hodnote na približne 0,66%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár