Emisi firemných dlhopisov na rekordoch.

Emisi firemných dlhopisov na rekordoch.

Spoločnosti v tomto roku zvýšili dlh na americkom trhu dlhopisov viac ako kedykoľvek predtým, pretože záplava hotovosti počas krízy s koronavírusmi motivovala realizáciu emisií a dokonca tak už prekonala predchádzajúce celoročné výsledky a to do konca roka zostáva ešte niekoľko mesiacov.

Emisia dlhopisov v hodnote 2 miliárd dolárov od japonskej banky Mizuho a ďalšia v hodnote 2,5 miliárd dolárov od prevádzkovateľa nemocnice Tenet Healthcare pomohli v tomto roku k celkovému vydaniu amerických firemných dlhopisov dostať sa na hodnotu 1,919 bilióna dolárov, čo prekonalo predchádzajúci celoročný rekord stanovený v roku 2017 na hodnote 1,916 bilóna dolárov (podľa údajov spoločnosti Refinitiv).

Tento nárast znamená dramatické oživenie trhu od tzv. “maratónu“ vyvolaného koronavírusmi, keď ceny klesli a výnosy prudko rástli, čo zvýšilo náklady podnikov na pôžičky na neúmernú úroveň a dočasne zastavilo realizáciu nových emisií.

Peter Tchir, hlavný makro analytik spoločnosti Academy Securities v New Yorku uviedol: “Emisie dosahovali jednoznačne rozsiahle úrovne,” … “Bolo to najrušnejšie leto, aké som kedy videl. Videl som ako sme mesiac čo mesiac dosahovali rekordné záznamy o emisiách.“

Historické intervencie Federálneho rezervného systému, vrátane sľubu vykonaného po prvýkrát v marci, ktorý sa týka nákupu firemných dlhopisov mal za následok rýchle oživenie, ktoré znížilo náklady na pôžičky a opätovne zvýšilo aktivity trhu.

Po počiatočnom nápore spoločností s najlepším hodnotením na zabezpečenie núdzových finančných prostriedkov sa výhody emisií dlhopisov rozšírilo k spoločnostiam nižšej kvality, ako aj ndo ďalších oblastí, ktoré sa snažili získať lacnejšie financovanie. Výnosy dlhopisov s investičnou úrovňou dosiahli rekordné minimá a v júli vôbec prvýkrát klesli pod 2 percentá.

Záplava získavania finančných prostriedkov však vyvolala obavy, že spoločnosti hromadia dlhy, aj keď príjmy zostávajú zasiahnuté.

Graf: 1995-2020 Ročné výsledky emisií firemných dlhopisov v USA
Emisia_firemnych_dlhopisov_USA_v_roku_2020_dosiahla_uz_rekordnych_$_19_biliona_graf

Mnoho spoločností ktoré boli najviac postihnuté pandémiou bolo tlačených, aby zabezpečili obchody s dlhopismi voči svojim aktívam. Letecké spoločnosti sa zaručovali lietadlami a letovými trasami a prevádzkovatelia výletných plavieb ponúkli lode a dokonca aj ostrov na Bahamách.

Rozsiahly objem vlny dlhopisov privítali najmä investiční bankári, ktorí videli, že ich vybrané poplatky v prvej polovici roka dosiahli nové rekordy, ktoré podporili obchody s rozsiahlou emisiou dlhopisov pre spoločnosti AT&T, Walt Disney a Ford.

Bankári stále dúfajú, že sa pridajú ďalšie. V nadchádzajúcich týždňoch sa očakáva nárast vydávania, keďže spoločnosti sa budú snažiť uzavrieť dohody pred americkými prezidentskými voľbami (ktoré sú v novembri), čo by mohlo spôsobiť väčšiu volatilitu na trhu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár