The Dow dropped 650 points, or 2.5%, on February 2nd, 2018 despite a strong jobs report that showed wage growth is finally starting to pick up.

Celosvetové akciové trhy uzavreli náročný rok v bolestiach, signalizujúc ďalšie potenciálne poklesy v roku 2019.

Trhy po celom svete čelili vplyvu obchodného konfliktu medzi Spojenými štátmi a Čínou, obáv z rastúcich úrokových sadzieb a geopolitického napätia v podobe Brexitu. Keďže rok končí, niekoľko problémov sa podariť nevyriešilo.

Index FTSE All-World, ktorý sleduje tisíce akcií na rôznych trhoch, v tomto roku klesol o 12%. Jedná sa o najhorší výkon indexu od svetovej finančnej krízy a prudký zvrat v porovnaní s nárastom takmer o 25% v roku 2017.

Analytici do budúcna očakávajú ešte viac problémov. Neil Shearing, ktorý je hlavným ekonómom spoločnosti Capital Economics, nedávno varoval, že ekonomický výhľad na budúci rok je “náročnejší” a že slabší rast pravdepodobne bude mať “pre finančné trhy významné dôsledky”.

Súvisiace: Takmer polovica finančných riaditeľov sa obáva recesie v roku 2019

V správe pre klientov ďalej napísal: “Očakávame, že celosvetové akciové trhy budú v priebehu budúceho roka opäť čeliť zápasu, pričom americké akcie pravdepodobne zažijú najhlbšie poklesy.”

Problémy v Ázii

Škody na akciových trhoch boli v tomto roku najvýraznejšie v Číne, kde druhá najväčšia ekonomika na svete cíti účinky zhoršujúceho sa obchodného výhľadu.

Čínsky akciový index Shanghai Composite v júni vstúpil do medvedieho trhu (20% a viac percentný prepad) a od začiatku roka sa v súčasnosti nachádza v strate takmer 25%. Index Shenzhen Composite, ktorý zahŕňa mnoho technologických firiem v krajine, za rovnaké obdobie klesol o viac ako 33%. V Hongkongu sa akciový index Hang Seng znížil o 14%.

Vplyv z obchodnej vojny by sa na hospodárstvo mal podľa očakávaní v nasledujúcich mesiacoch zvýšiť, najmä s ohľadom na zhoršenie výsledkov okolo čínskeho vývozu a ziskov firiem. Čo zostáva neisté, je závažnosť spomalenia a do akej miery sa čínska vláda bude snažiť zmierniť dosah.

Akciové trhy na iných trhoch Ázie, vrátane Japonska a Južnej Kórei, pred negatívami neboli ušetrené.

Juhokórejský akciový index Kospi v Soule počas roku 2018 prepadol o 17%. Japonský index Nikkei klesol o 12%, zatiaľ čo straty v širšom indexe Topix dosiahli takmer 18%.

Pokles akciových trhov v Európe

Nemecký akciový index Dax vo Frankfurte od januára klesol o viac ako 18%. Nemeckí výrobcovia automobilov boli obzvlášť postihnutí obavami z obchodnej vojny a nových emisných požiadaviek.

Hlavný akciový trh v talianskom Miláne klesol o 16%, keďže bolo vidno rozsiahle obavy nad plánmi okolo výdavkov, ktoré navrhovala populistická vláda krajiny.

Španielsky index IBEX klesol o 15% a francúzsky akciový index CAC 40 sa znížil o 11%.

Pri pohľade do roku 2019 Brexit pre Európu zostáva veľkým rizikom. Britské akcie by mohli čeliť problémom, ak Británia opustí Európsku úniu bez dohody, ale mohli by byť ovplyvnené aj zahraničné spoločnosti sídliace v tejto krajine.

Súvisiace: Volatilita a 5 pamätných dní roka 2018 na akciovom trhu

Akcie na Wall Street

Americký akciový index Dow Jones v roku 2018 klesol o 6,7%. Index S&P 500 v rovnakom období klesol o 7% a technologický akciový index Nasdaq odpísal 4,6%.

Zatiaľ čo ročné straty nemusia byť tak strmé ako na niektorých iných trhoch, Wall Street sa však v súčasnosti z historického hľadiska nachádza vo vyššej úrovni volatility. Index S&P 500 v mesiaci december sa pohyboval vo viac ako 1% zisku alebo strate deväťkrát a v tomto roku sa jednalo o 64 dní. V celom roku 2017 sa tak stalo len osemkrát.

Veľkí víťazi akciových trhov

Našlo sa niekoľko významných globálnych trhov, ktoré sa v roku 2018 prejavili slušnými výkonmi.
Indický akciový index Sensex uzavrel rok so ziskom takmer 3%. Brazílske akciové spoločnosti v indexe Bovespa vzrástli o 15%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár