Klesajuce_akciove_trhy_su_len 2_kroky_od_premeny_na_monstrum

Akciový trh prichádza s prekvapeniami „skákajúcimi z krabice“ a priniesol zlovestnú škálu „prvotných nečakaných udalostí“.

Prvýkrát v histórii:

• Akciový index S&P 500 klesol z 52-týždňového maxima na 52-týždňové minimum za menej ako tri týždne.

• Index firemných dlhopisov s označením Bloomberg Barclays U.S. Corporate Bond Index za týždeň odpísal viac ako 7%.

• Burza cenných papierov v New Yorku zaznamenala najintenzívnejší zhluk dní, kedy v jedno dni kleslo až 90% akcií (keď 90% alebo viac akcií obchodovaných na NYSE uzavreli deň v stratách).

• S&P 500 spustil “istič“ a štyrikrát zastavili a opätovne spustili obchodovanie.

• Nasdaq Composite Index utrpel najväčší jednodňový percentuálny pokles v histórií.

• Toaletný papier má väčšiu cenu ako autogram hviezdy Kim Kardashian.

Ďalšie významné zmienky:

• Indes S&P 500 získal alebo stratil viac ako 4% každý deň v týždni (prvýkrát od roku 1929).

• Približne 75% akcií obchodovaných v rámci burzy NYSE kleslo na minimálnu 52-týždňovú minimálnu hodnotu (druhá najvyššia hodnota v histórii).

• Index volatility, známy ako VIX vzrástol na tretiu najvyššiu úroveň všetkých čias.

Potenciálna katastrofa

Dovoľte mi to objasniť, prečo by všetci tie „prvotné nečakané udalosti“ mohli byť katastrofické:

Ľudia v Európe zaznamenávajú povodne po stáročia. Napríklad na obrázku nižšie sú uvedené hladiny povodne nemeckej rieky Heidelberg. Najväčšia povodeň bola v roku 1784.

Klesajuce_akciove_trhy_su_len 2_kroky_od_premeny_na_monstrum_1
Pohľad na rôzne značky dáva obyvateľom množstvo očakávaní (tzn. ak chcú odhadnúť, aké veľké je povodňové riziko domov nachádzajúcich sa pri rieke).

Čo sa stane, keď na začiatku obdobia dažďov hladina vody prekročí značku vysokej hladiny z roku 1789 (modrá čiara)?

Štatisticky je riziko väčšieho zaplavenia nízke, pretože hladina vody vystúpila na tieto úrovne iba približne dvakrát za približne 250 rokov. Na základe dostupných skutočností však môže ísť o jeden z tých rokov, v ktorých na štatistike (a historická „výkonnosť“) nemusí záležať.

Investori si zachovávajú podobné „známky hladín výšky vody“. Je tu veľká hospodárska kríza z roku 1929, krach v roku 1987, krach v roku 2000 a finančný krach v roku 2008.

Prepad z roku 2020 si už svoje miesto medzi týmito „značkami vysokej vody“ získal. V skutočnosti, na základe vyššie uvedeného výberu „prvotných nečakaných udalostí” si už miesto v tomto rebríčku naozaj získal.

Súvisiace: Koronavírus ničí čínske hospodárstvo a „nočná mora“ ešte neskončila

Rekordný tlak na predaj

Nasledujúci graf zobrazuje index S&P 500 počas najhoršej krízy v roku 2008 proti poklesu z maxím dosiahnutých 19. februára 2020. Modré stĺpce vyjadrujú percento klesajúcich akciových spoločností obchodovaných na burze NYSE v každom dni. V roku 2008 je vidno tri odlišné zoskupenia dní s 90% poklesom akcií (keď 90% alebo viac akcií obchodovaných v NYSE skončilo o deň nižšie – červené šípky).

V období september 2008 – marec 2009 sme celkovo čelili 9 takýmto dňom bez prerušenia. Každé zoskupenie troch výpadkov (červené pole) viedlo k značnému nárastu.

Posledné tri týždne už priniesli 5 takýchto dní. Podľa historických štandardov by mal byť odpredaj vyčerpaný, pričom žiadny predajca nechce opúšťať predaj na nízkej úrovni.

Klesajuce_akciove_trhy_su_len 2_kroky_od_premeny_na_monstrum_graf

Odmena za akceptácia rizika

V decembri 2019 som začal zostavovať “tepelnú mapu” rizík a výnosov založenú na tom, ako index S&P 500 reagoval na určité udalosti a podmienky v minulosti.

Účelom bolo posúdiť riziko spôsobené neobvyklým rastom na burze. (Áno, až pred mesiacom akcie čelili nárastu.)

Nižšie uvedená mapa rizík a výnosov bola uverejnená v januári 2020 v správe Profit Radar, s nasledujúcim upozornením: „Na základe našej mapy rizika/odmeny sa blížime k takzvanému tlaku odporu v čase, ktoré je považované za obdobie zvýšeného rizika. “

Klesajuce_akciove_trhy_su_len 2_kroky_od_premeny_na_monstrum_graf_1

Najnovšia tepelná mapa rizika/odmeny zachytáva údaje o výkone vpred od takmer 200 štúdií a predpokladanú návratnosť, spustených týmto odpredajom a tá je pozitívna v 80% až 90% času.

Je tu však jeden problém: Je ťažké nájsť akékoľvek skutočné precedensy k tomuto aktuálnemu “rozpadu“.

Štatistická pravdepodobnosť tzv. “roztavenia“ podobnému roku 2008 (alebo horšieho) je nízka, existujú však náznaky varovania, ktoré upozorňujú na to, že tento čas sa môže líšiť od odlišnosti korekcií v priebehu posledných desiatich rokov.

Keby človek očakával, že sa medveď zmení na monštrum, pravdepodobne by poukázal na údaje podobné tomu, čo sme práve videli.

Záver

Aj keď som si vedomí rizika, ešte nie som pripravený ho kúpiť. Trvalé obchodovanie pod zelenou trendovou líniou indexu S&P 500 (okolo 2 485 bodov) a minimum z decembra 2018 by však zvýšilo pravdepodobnosť „trhu s monštrami“.

Klesajuce_akciove_trhy_su_len 2_kroky_od_premeny_na_monstrum_graf_2

Zodpovedajúca trendová čiara pre akciový index Dow Jones Industrial sa nachádza okolo hodnoty 20 850. Pre Nasdaq Composite alebo Invesco QQQ Trust QQQ nemožno takúto čiaru nakresliť. Russell 2000 Index sa už obchoduje pod zodpovedajúcou trendovou líniou (na hodnote 1 295 – aktuálny odpor).

Podrobnejšia analýza a predpoveď S&P 500 je k dispozícii tu.

Simon Maierhofer je zakladateľom spoločnosti iSPYETF a vydavateľom správy Profit Radar.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár