Toyota-zvysuje-prognozu-rocneho-zisku-az-o-50

Spoločnosť Toyota Motor v dnešnom dni oznámila viac ako zdvojnásobenie zisku za druhý štvrťrok, k čomu prispela slabá hodnota japonského jenu a vysoký predaj, a zvýšila svoju celoročnú prognózu zisku až o 50 %.

Najpredávanejšia automobilka na svete uviedla, že prevádzkový zisk za tri mesiace do konca septembra oproti predchádzajúcemu roku vzrástol až o 155,6 % na 1,44 bilióna jenov (9,52 milardy dolárov).

Japonská automobilka zároveň pozanemenala, že za šesť mesiacov do konca septembra medziročne predala viac áut vo všetkých svetových regiónoch vrátane Spojených štátov, Ázie a domáceho trhu.

Toyota následne navýšila svoju prognózu celoročného zisku z 3 biliónov jenov na 4,5 biliónov jenov, a to najmä vďaka priaznivým vplyvom výmenných kurzov. Očakáva, že slabší jen bude mať na celoročnom zisku podiel vo výške 1,18 bilióna jenov.

Uviedla, že ďalší impulz vyplývajúci zo znižovania nákladov, marketingového úsilia a revízie cien, najmä mimo Japonska, pravdepodobne vyššie ako očakávané výdavky vykompenzuje.

Nová prognóza je v porovnaní s priemernou prognózou analytikov na úrovni 4,0 bilióna jenov.

Štvrťročné výsledky sú v porovnaní s priemerným odhadom zisku vo výške 1,08 bilióna jenov v prieskume 10 analytikov spoločnosti LSEG a ziskom vo výške 562,8 miliardy jenov v rovnakom období minulého roka.

Akcie automobilky Toyoty, ktoré tesne pred zverejnením výsledkov vzrástli o 4,4 %, bezprostredne po zverejnení výsledkov poskočili a neskôr dosiahli navýšenie až o 5,6 % na 2 735 jenov.

Toyota v júni predstavila rozsiahlu revíziu svojej stratégie pre vozidlá na batériový pohon a zaviazala sa k technológiám na zlepšenie dojazdu a zníženie nákladov na elektrické vozidlá.

V noci uviedla, že investície zvýši o 8 miliárd dolárov do závodu v Severnej Karolíne, ktorý bude vyrábať batérie pre hybridy, plug-in hybridy a vozidlá s plnou batériou.

Za prvých deväť mesiacov tohto roka predala 7,5 milióna automobilov, medzi ktoré patrí aj luxusná značka Lexus, pričom takmer tretina z nich boli hybridy. V rovnakom období predala približne 76 000 batériových elektrických vozidiel, čo predstavuje približne 1 % z celkových predajov.

Hoci sa Toyota vyhla zásahu, aký v Číne utrpeli iné japonské automobilky ako Nissan Motor a Honda Motor v dôsledku prechodu na elektrické vozidlá a vzostupu domácich značiek, Toyota stále dokáže čeliť tlaku na najväčšom automobilovom trhu na svete.

Taktiež ju čaká boj na trhoch juhovýchodnej Ázie, ako je Thajsko, v dôsledku rastúcich čínskych investícií, ktoré podporujú vyšší dopyt po elektrických vozidlách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár