Cena ropy jednoznačne rastie.

Cena ropy jednoznačne rastie.

Saudská Arábia, Rusko a ďalšie krajiny produkujúce ropu sa dohodli, že v priebehu budúceho mesiaca začnú produkovať viac ropy, aj keď pandémia koronavírusu naďalej zasahuje vyhliadky na dopyt.

To však investorov neodrádza, ceny ropy sú na najvyššej úrovni od začiatku marca.

Čo sa deje? Cena futures kontraktov na ropu Brent sa obchoduje za viac ako 49 dolárov za barel. To je o 25% menej ako na začiatku roku, ale predstavuje rozsiahle oživenie z apríla, keď ceny klesli pod 20 dolárov za barel. Americká ropa sa medzičasom obchoduje nad hodnotou 46 dolárov za barel.

Graf: Cena ropy Brent od marcových maxím
Na-trhy-smeruje-viac-ropy-Wall-Street-sa-toho-neobava-graf

Vzhľadom na stav pandémie sa to môže javiť ako nevhodné. USA za posledné tri týždne dostávajú k celkovému počtu 1 milión prípadov Covid-19 každých šesť dní, pričom miera infekcie vedie k väčším obmedzeniam v mestách ako Chicago a Los Angeles.

Pre kartel OPEC a spojencov bolo zjavne jednoznačnou výzvou, aby začali uvoľňovať obmedzenia v produkcií. Producenti vo štvrtok oznámili, že od januára plánujú zvýšiť produkciu o 500 000 barelov ropy za deň.

Prečo teda ceny ropy v piatok rástli na ešte vyššie hodnoty?

Mohlo to byť aj horšie. Podľa Paoli Rodríguez-Masiu zo spoločnosti Rystad Energy, zvýšenie výroby „nie je scenárom nočnej mory“. A hoci koalícia producentov počas rozpravy o ďalších krokoch v priebehu tohto týždňa poukázala na určité náznaky rôznych smerovaní, nakoniec boli jednohlasní. OPEC tiež uviedol, že od budúceho roka bude „hodnotiť trhové podmienky“ každý mesiac, aby podľa potreby umožnil korekciu kurzu.

Súvisiace: Prečo Čína ukladá tak obrovské objemy ropy na mori?

Energetický analytik UBS Giovanni Staunovo si však myslí, že pre cenový skok existuje jednoduchšie vysvetlenie: Rovnako ako v prípade akcií, aj v súčasnosti na ceny ropy vplýva optimizmus ohľadom vakcín voči ochoreniu Covid-19, od ktorých sa očakáva, že povedú k rastu dopytu.

Ceny ropy takisto dostávajú podporu zo slabšej hodnoty amerického dolára, čo zlacňuje ropu pre kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch.

Krátkodobá cesta môže byť napriek tomu kamenistá vzhľadom na trajektóriu vírusu. Analytici banky UBS predpovedajú, že cena ropy Brent by mohla do konca marca klesnúť na 45 dolárov za barel. Staunovo si myslí, že ceny môžu do konca júna vzrásť na 52 dolárov a do konca septembra na 57 dolárov za barel, čo povedie k podpore bojujúcich ropných spoločností a poskytne jasný prehľad o ďalšom postupe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár