Trump_zavtipkoval_o_tarifach_voci_automobilom_Mercedes_a_BMW

Prezident Donald Trump na konci tohto týždňa oznámil dohodu o zvýšení vývozu hovädzieho mäsa do Európskej únie.

Trump, obklopený úradníkmi a zástupcami hovädzieho priemyslu v Bielom dome, podpísal dohodu o „znížení obchodných prekážok v Európe a rozšírení prístupu na trh pre amerických poľnohospodárov a majiteľov rančov“. V priebehu dohody tak každoročne budú môcť vyviezť americký hovädzí dobytok bez cla. Podľa úradu amerického obchodného zástupcu sa očakáva, že dovoz do EÚ sa takmer strojnásobí na 420 miliónov dolárov zo 150 miliónov dolárov.

Prezident v Bielom dome po odhalení dohody, poznamenal, že sa “jedná o obrovské víťazstvo pre amerických poľnohospodárov, farmárov a samozrejme európskych spotrebiteľov.”

Táto dohoda prichádza v čase, kedy poľnohospodársky priemysel čelí Trumpovej obchodnej vojne s Čínou. Pred voľbami do roku 2020 sa prezident snaží obmedziť hospodárske a politické škody spôsobené konfliktom. Jeho administratíva nedávno oznámila podrobnosti o balíku pomoci vo výške 16 miliárd dolárov pre poľnohospodárov, postihnutých obchodným konfliktom.

Vo štvrtok pohrozil, že v septembri zavedie 10% clá na čínsky tovar o objeme 300 miliárd dolárov – čo je krok, ktorý by zvýšil ceny mnohých spotrebných výrobkov.

Prostredníctvom dohody o hovädzom mäse sa Trump čiastočne snaží zmierniť obchodné napätie s Európskou úniou. Začiatkom tohto roka administratíva odložila rozhodnutie o obmedzovaní európskych automobiliek a ich častí.

V Bielom dome však európskych úradníkov jednoznačne vystrašil, keď poznamenal že zvýšia tarify voči automobilom.

Prezident uviedol: “Pracujeme na dohode, vrámci ktorej by Európska únia mala zaplatiť 25% sadzbu za všetky vozidlá Mercedes-Benz a BMW, ktoré prichádzajú do nášho národu, preto si to vážime.”

Pokračoval: “Robím si srandu,” a v miestnosti bolo počuť smiech. „Je vidno, že ste sa začali trocha obávať. Ďakujem. Avšak my Vám blahoželáme. Budete mať možnosť získavať vo väčšom to najlepšie hovädzie mäso na svete, naozaj ďakujem veľmi pekne! “

Prezident v rozhovore pred novinármi na trávniku Bieleho domu neskôr v piatok uviedol, že tarify voči automobilovému sektoru EÚ „nikdy neboli na stole“.

Avšak poznamenal: “Ak nedostanem to, čo chcem, nebudem mať na výber, takže pravdepodobne to využijem.”

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár