Legendarny_predseda_Fedu_Paul_Volcker_pred_smrtou_vydal_posledne_varovanie_pre_USA

Legendárny predseda Federálneho rezervného systému – Paul Volcker v nedeľu v 92. rokoch zomrel, ale stihol vytvoriť posledné varovanie pre americkú verejnosť, ktorá stráca dôveru vo svoju vládu a jeden druhého.

V stredu denník Financial Times zverejnili doslovné vyjadrenia vo Volckerovej nadchádzajúcej autobiografii. Noviny tvrdia, že boli napísané v septembri, tri mesiace pred jeho smrťou.

V ňom Volcker odsúdil úsilie prezidenta Donalda Trumpa, ohľadom vyvíjania tlaku na Federálny rezervný systém, pre zníženie úrokových sadzieb, aby ekonomický rast v USA nespomaľoval a rozširoval vývoj najdlhšej expanzie.

Bývalý predseda Fedu napísal: „Od obdobia po druhej svetovej vojne sme sa nestretli s prezidentom, ktorý sa tak otvorene snažil diktovať politiku Fedu. To je veľmi znepokojivé, pretože centrálna banka je jednou z našich kľúčových vládnych inštitúcií, starostlivo navrhnutá tak, aby bola slobodná, bez tzv. partizánskych útokov.“

Volcker uviedol, že verí, že členovia Fedu odrazia všetky pokusy o zasahovanie do ich menovo-politického rozhodovania, aby mohli konať „bez nestranných politických cieľov“.

Trump súčasného predsedu Fedu – Jerome Powella opakovane kritizoval, že nevykonáva znižovanie úrokových sadzieb. V auguste Trump označil Powella za “nepriateľa” Spojených štátov porovnateľného s Čínou – The Washington Post.

Bývalý predseda Fedu namaľoval veľmi pochmúrny portrét politického prostredia národa a uviedol, že „nihilistické sily“ sa násilne snažia obmedziť ochranu považovanú za symbol americkej demokracie.

Volcker ďalej napísal: „Zdá sa, že čoraz častejšie dochádza k hnutiu, ktoré podkopáva vieru Američanov v našu vládu, jej politiky a inštitúcie,“ … „Dostali sme výrazne za vyjadrenie bývalého prezidenta Ronalda Reagana, kedy poznamenal že „vláda je problémom“ s cieľom zvrátenia, desaťročia trvajúcej federálnej expanzie.“

Súvisiace:
Trump: “Ak Fed zníži úrokové sadzby, USA obchodnú vojnu vyhrajú”
4 bývalí predsedovia Fedu varujú: Centrálna banka USA musí byť nezávislá

Pokračoval: „Dnes vidíme niečo veľmi odlišné a omnoho zlovestnejšie. Nihilistické sily rozoberajú politiku na ochranu nášho vzduchu, vody a klímy. A snažia sa zdiskreditovať piliere našej demokracie: hlasovacie práva a spravodlivé voľby, pravidlo práva, slobodnej tlače, právomocí, viery vo vedu a samotného konceptu pravdy.“

Volcker bol najlepšie známy za vedenie kampane pre potlačenie inflácie ku koncu 70. a začiatkom 80. rokov, ako predseda Fedu. Neskôr sa snažil zachovať nariadenia pre dohľad nad finančným priemyslom a stal sa zástancom finančnej reformy.

Po tom, ako sa bankový systém v roku 2008 dostal na okraj kolapsu, predsedal Poradnému výboru pre hospodársku obnovu prezidenta Baracka Obamu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár