Koroky Domalda Trumpa voči spoločnosti 3M v čase pandémie.

Kroky Domalda Trumpa voči spoločnosti 3M v čase pandémie.

Hlavný výrobca masiek v USA – spoločnosť 3M, tvrdí, že vláda ju požiadala, aby zastavila export respirátorových masiek N95 vyrobených v USA do Kanady a Latinskej Ameriky.

Firma varovala, že táto žiadosť by mohla mať „významné humanitárne dôsledky“ a mohla by prinútiť ďalšie krajiny, aby konali podobne.

USA sa vo štvrtok s rozhodnutím voči spoločnosti 3M odvolali na Zákon z roku 1950, ktorý povoľuje prezidentovi požadovať, aby podniky prijímali a uprednostňovali zmluvy na materiály, ktoré sa považujú za potrebné na obranu štátu, a to bez ohľadu na stratu (z týchto krokov).

Súvisiace: Vizualizácia histórií pandémii

Kanadský premiér uviedol, že zastavenie vývozu produktov spoločnosti 3M by bolo „chybou“.

Prezident Donald Trump uviedol, že tento zákon použil na „tvrdý zásah voči 3M“ bez toho, aby poskytol ďalšie podrobnosti.

Vo vyhlásení v piatok spoločnosť 3M uviedla, že vláda sa odvolávala na zákon s cieľom „požadovať od 3M, aby u našich respirátorov N95 uprednostňoval príkazy Federálnej agentúry pre núdzové riadenie (Fema)“ a tiež požaduje, aby 3M do krajiny dovážala viac respirátorov, ktoré vyrába vo svojich továrňach mimo USA. Uviedla, že oba kroky podporuje.

Spoločnosť 3M však dodala, že vláda tiež požiadala o zastavenie vývozu respirátorov vyrobených v USA do Kanady a Latinskej Ameriky.

Firma vo vyhlásení uviedla: „Existujú významné humanitárne dôsledky ukončenia dodávok respirátorov zdravotníckym pracovníkom v Kanade a Latinskej Amerike, kde sme kritickým dodávateľom respirátorov.“

Spoločnosť 3M dodala, že takýto krok „by pravdepodobne spôsobil, že ostatné krajiny by prišli s pomstou a urobili by to isté“, čo by viedlo k zníženiu celkového počtu respirátorov pre USA.

Spoločnosť tvrdí, že mesačne produkuje okolo 100 miliónov masiek N95 – tretina sa vyrába v USA a zvyšok sa vyrába v zámorí.

Administratíva Donalda Trumpa neposkytla podrobnosti o svojej komunikácii s firmou 3M. Vo štvrtok v noci Trump na sociálnej sieti Twitter napísal: „Dnes sme tvrdo zasiahli voči 3M potom, čo sme videli, čo robia so svojimi maskami” … “Pre mnoho vlád sú naše kroky prekvapením – budú musieť zaplatiť veľkú cenu!“

Medzitým poradca Bieleho domu Peter Navarro vo štvrtok poznamenal: „Mali sme problémy s ubezpečením, že všetka produkcia, ktorú 3M vyrába po celom svete, by sa vedela dostať späť do našej krajiny.“

Súvisiace: FDA schválila núdzové nové testy na koronavírus s výsledkami do 5 minút

Kanada dokonca masky N95 na domácom trhu nevyrába a premiér Justin Trudeau v piatok novinárom povedal, že „by bolo chybou vytvárať blokády alebo obmedzovať obchod“.

„Vo Windsore pracujú tisíce zdravotných sestier, ktoré každý deň pracujú v Detroite, a Američania sú od nich závislí. Existujú lekárske výrobky a iné základné potreby, ktoré sa pohybujú cez hranice v oboch smeroch … aj to sú veci, na ktoré sa Američania spoliehajú.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár