Trumpova-SPAC-od-oznmenia-dohody-raketovo-stupla-az-o-1657%

Plánovaný návrat bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Wall Street spúšťa šialenstvo.

Akcie tzv. fiktívnej spoločnosti (korporácia bez aktívnej obchodnej činnosti alebo bez významného majetku), s ktorou sa Trumpova nová mediálna spoločnosť plánuje zlúčiť, v piatok vzrástli až o 284 %, čo si vyžiadalo sériu zastavení obchodovania z dôvodu volatility. V nedávnom obchodovaní spoločnosť Digital World Acquisition dosiahla navýšenie o 150 %.

Na svojom piatkovom maxime 175 dolárov bola spoločnosť kótovaná na burze Nasdaq o neuveriteľných 1 657 %, nad svojou stredajšou záverečnou cenou.

Trump v stredu večer oznámil dohodu o zalistovaní Trump Media & Technology Group prostredníctvom toho, čo je známe ako SPAC alebo Special Purpose Acquisition Company.

(SPAC je skratka pre Special Purpose Acquisition Company. Do slovenčiny sa toto slovné spojenie dá voľne preložiť ako “spoločnosť založená za účelom akvizície”. V zásade sa jedná o spoločnosť založenú čisto s úmyslom verejného obchodovania na burze.)

Nová entita Donalda Trumpa sa zlučuje so spoločnosťou Digital World Acquisition Corp., ktorá v stredu uzavrela na úrovni 9,96 dolára. Akcie sa vo štvrtok zoštvornásobili a potom sa v piatok ráno vyšplhali až na 131,90 dolárov.

Trumpova SPAC priťahuje záujem obchodníkov na WallStreetBets, podľa Swaggy Stocks, ktorá sleduje zmienky na stránke Reddit. WallStreetBets je skupina Reddit v srdci ságy GameStop, zo začiatku tohto roka.

Bonanza prichádza napriek skutočnosti, že najnovšie vyhlásenia neuvádzajú, koľko príjmov – ak vôbec nejaké – Trump Media & Technology Group generuje. Je pravdepodobné, že budú minimálne, pretože platforma sociálnych médií tejto firmy ešte nebola spustená.

Trumpove podniky majú za sebou dlhú históriu vyhlasovania bankrotov: Trump vyhlásil štyri bankroty podnikov, všetky zamerané na kasína, ktoré vlastnil v Atlantic City.

Posledná Trumpova počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) sa uskutočnila v roku 1995, keď ponúkli verejnos Trump Hotels & Casino Resorts. Spoločnosť kasín každým rokom po IPO zaznamenávala straty a o desať rokov neskôr vyhlásila bankrot.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár