Trump_po_zvazovani_nakupu_Gronska_dostal_odpoved

Prekvapivý návrh prezidenta Donalda Trumpa kúpiť Grónsko, Ministerstvo zahraničia odmietlo.

Wall Street Journal vo štvrtok informoval, že Trump už viac krát zvažoval príležitosť s „rôznym stupňom závažnosti“, keďže vzniesol návrh ohľadom nákupu autonómneho dánskeho územia.

Oficiálny účet grónskeho ministerstva zahraničných vecí, v piatok prišiel s oslabením perspektívy predaja krajiny: „Sme otvorení podnikaniu, avšak nie predaju.“

Grónsko sa nachádza sa v severnom Atlantiku a považuje za čoraz strategickejšie miesto, pretože topiaci sa ľad sprístupňuje nové lodné trasy v arktickom regióne. Ich krajina sa tiež považuje za bohatú na uhlie, zinok, meď a železnú rudu.

Trump údajne nie je prvým lídrom USA, ktorý zvažuje nákup Grónska. Tvrdí sa, že Harry Truman za toto územie v roku 1946 ponúkol Dánsku 100 miliónov dolárov a bol ochotný ponúknuť aj časti Aljašky, aby dohodu vylepšil. Ak zoberieme do úvahy 100 miliónov, v súčasnosti sa dostaneme na hodnotu 1,3 miliardy dolárov.

USA už v minulosti vykonali nákupy iných území. To, čo sa dnes nazýva Panenské ostrovy USA, od Dánska v roku 1917 kúpili za 25 miliónov dolárov v zlate, čo je približne 500 miliónov v súčasnosti. V roku 1867 kúpili Aljašku od Ruska za 7,2 milióna dolárov a obrovské územie Louisiany siahajúce od rieky Mississippi po Skalnaté hory, v roku 1803 od Francúzska za 15 miliónov dolárov.

Súvisiace: Ikea uzatvára svoju jedinú továreň v USA a presúva výrobu do Európy

Zástupca republikánov – Mike Gallagher sa zapojil a opísal Trumpovu myšlienku ako „inteligentný geopolitický krok“.

Zdôraznil: “Spojené štáty majú presvedčivý strategický záujem o Grónsko, a táto otázka by malo byť jednoznačne na stole.”

Iné reakcie na sociálnej sieti Twitteri boli menej závažné. Spoločnosť ITC Markets predpovedala, že z predaja bude vyplývať aj určitý druh na trhu nehnuteľností.

Grónsko je oficiálne dánskym územím. Americký prezident by mal navštíviť Dánsko 2. septembra.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár