Niektore_z_najvacsich_bank_na_svete_maju_velke_problemy_Ako_HSBC

Niektoré z najväčších bánk na svete sa dostávajú pod tlak. Vyplýva to zo ziskov spoločnosti HSBC, ktorej podnikanie v minulom štvrťroku čelilo razantným problémom.

Londýnska banka v pondelok uviedla, že zisk pred zdanením medzi júlom a septembrom dosiahol 4,8 miliardy dolárov, čo je pokles o 18% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Banka ako dôvod uviedla „náročné trhové podmienky“ a „pretrvávajúcu hospodársku neistotu“. Zaviazala sa podniknúť kroky na reformu svojich európskych a amerických aktivít.

Dočasný generálny riaditeľ Noel Quinn analytikom poznamenal: „Musíme … prepracovať organizačnú štruktúru skupiny HSBC, aby sme odstránili zložitosť, ktorá podľa našich uvážení, bola prekážkou účinnej realizácie našich plánov.“

Súvisiace: Citi: “Nemecké banky sú v oveľa horšej pozícii ako zvyšok Európy”

Rozsiahly protivietor: Banka HSBC zápasí s klesajúcimi úrokovými mierami, ktoré stláčajú marže pri poskytovaní úverov. Preto je ťažšie prepracovať problémové jednotky. Zároveň na najväčších trhoch čelí geopolitickej neistote – hoci jej podnikanie v Hongkongu vyzerá prekvapivo odolne, aj napriek prebiehajúcim protestom.

Graf: Akcie v Londýne po oznámení výsledok banky HSBC klesali o viac ako 4%.
Niektore_z_najvacsich_bank_na_svete_maju_velke_problemy_Ako_HSBC_graf

Edward Firth, ktorý je analytikom spoločnosti Keefe, Bruyette & Woods, v poznámke klientom uviedol: „Celkovo sa jedná o negatívny súbor výsledkov.“

Ale možno existuje náznak optimizmu. Firth poznamenal: „Dobrou správou je, že táto výkonnosť vyzerá tak, že konečne motivuje vedenie k tomu, aby prijalo niektoré kroky na riešenie nedostatočne výkonných aktivít, na ktoré sme čakali.“

Vo výsledku, spoločnosť HSBC Holdings znížila svoj cieľ zisku do roku 2020, oznámila prudký pokles výnosov a varovala pred nákladnou reštrukturalizáciou, pretože dočasný generálny riaditeľ Noel Quinn sa snaží v plnom rozsahu riešiť svoje problémy priamo.

Quinn označil úverovú výkonnosť veriteľa v Európe a Spojených štátoch za „neprijateľnú“, investori však možno budú musieť počkať do začiatku budúceho roka, aby si vypočuli jeho úplné plány na „prestavbu“ najväčšej európskej banky, čo sa týka aktív.

V období, keď spoločnosť Lloyds v budúcom roku očakáva návratnosť vlastného kapitálu vo výške 14% – 15%, spoločnosť HSBC pripúšťa, že nebude schopná dosiahnuť ani 11%. Aby sme nezabudli, nie je to tak dávno, čo bola banka Lloyds takmer pred bankrotom.

HSBC, ktorá je hrdá na to, že vo finančnej kríze nepotrebovala štátnu pomoc, sa jedná o ponižujúci stav. Nielen, že už nemôže dosahovať výnosy, ktoré sľúbila, ale jej zisky a príjmy v súčasnosti značne klesli.

Nemožno však za to obviňovať spor v uliciach Hongkongu. Najhoršie problémy sú vo Veľkej Británii a Európe.

Súvisiace: Riaditelia európskych bánk: “Nízke úrokové sadzby Európe nepomôžu”

Quinn dúfa, že čiastočne skráti cestu k uzdraveniu. Očakávané prepustenie 10 000 zamestnancov bude len začiatkom. Ale takéto zníženie počtu zamestnancov môže zvýšiť marže, no zlepšenie výnosov bude však oveľa náročnejšie.

Pamätajte: Nedávna správa spoločnosti McKinsey zistila, že viac ako polovica svetových bánk by mohla mať problémy, keď ich zasiahne ďalší hospodársky pokles. Poradenská spoločnosť určite nehovorila o HSBC, keď poukázala na banky, ktoré spadali do tejto skupiny a pôsobia na nepriaznivých trhoch. Výnosy HSBC však pripomínajú, že aj najväčší hráči majú veľký objem problémov, najmä v Európe.

Pokiaľ ide o pozornosť: Deutsche Bank, ďalšia európska banka s hlavnými problémami, koncom tohto týždňa zverejní výsledky za tretí štvrťrok.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, MSN

Facebook komentár