Investor-ktory-predpovedal-krach-banky-Lehman-predpoveda-dalsie-velke-zlyhanie-banky-USA

Analytik a investor z Wall Street, ktorý v roku 2008 predpovedal krach banky Lehman Brothers, prezradil, ktorá banka sa podľa neho dostane do platobnej neschopnosti ako ďalšia v čase, kedy sa zatvára Silicon Valley Bank (SVB).

Spoluzakladateľ spoločnosti Rich Dad Company – Robert Kiyosaki, na základe rúcania trhu s dlhopismi poznamenal: “Problémom je situácia na trhu s dlhopismi a moja predpoveď, podobná tej pred rokmi kedy som predpovedal pán americkej banky Lehman Brothers, naznačuje, že ďalšia banka, ktorá pôjde ku dnu, bude Credit Suisse.”

Len niekoľko dní po tom, čo banka SVB so sídlom v Kalifornii, ktorú využívajú najmä spoločnosti technologického priemyslu a startupy, vyhlásila bankrot, newyorská banka Signature Bank oznámila, že ukončí svoju činnosť, aby ochránila spotrebiteľov a finančný systém.

Podobne ako SVB, aj Signature Bank bola medzi firmami sektoru kryptomien obľúbená. Táto inštitúcia poskytovala služby vkladov pre digitálne aktíva svojich klientov, ale neposkytovala nimi zabezpečené úvery.

Uzavretie bánk oznámili v spoločnom vyhlásení americké ministerstvo financií, Federálny rezervný systém a Americký garančný systém FDIC. Regulačné orgány uviedli, že klienti SVB budú mať od pondelka prístup k svojim peniazom, a to bez nákladov na amerických daňových poplatníkov. Regulačné orgány taktiež potvrdili, že podobný regres bude čoskoro poskytnutý aj pre klientov Signature Bank.

Kiyosaki ďalej vysvetlil, ako trh s dlhopismi – “najväčší problém” ekonomiky – dostane USA do “vážnych problémov”, keďže očakáva oslabenie amerického dolára.

“Americký dolár práve v súčasnosti vo svete stráca svoju homogénnosť. Takže budú ho tlačiť stále viac, viac a viac,” poznamenal expert, zatiaľ čo držal dolárovú bankovku, “v snahe udržať túto vec pred potopením”.

Súvisiace: SVB: Finančník Bill Ackman očakáva krach ďalších bánk

Ďalej v rámci súčasného trhového prostredia vyjadril obavy ohľadom dôchodkových plánov a individuálnych dôchodkových účtov (IRA) a dodal, že americkí daňoví poplatníci budú najviac postihnutí najmä nákladmi na záchranu bánk.

Kiyosaki ďalej uviedol: “Moja generácia, tzv. baby boomers, sa snažia odísť do dôchodku. Takže toto je v mnohých ohľadoch dokonalá búrka,” … “Ako som povedal, opäť si myslím, že Fed a FDIC signalizovali, že budú opäť tlačiť, čo robí akcie vhodnými. Avšak táto malá strieborná minca tu je stále najlepšia, je za 35 dolárov, takže počítam, že každý si môže dovoliť kúpu aktíva za 35 dolárov, a z banky Credit Suisse mám jednoznačne obavy.”

Uprostred hyperinflácie a tlače ďalších peňazí Kiyosaki radí počas volatility na trhu zvážiť alebo nakúpiť investície do striebra a zlata.

Expert na trh ďalej poznamenal: “FED a FDIC signalizujú príchod hyperinflácie, čo robí zlato a striebro ešte lepším, keďže bankovky sa stanú stále viac znehodnotenými. Budú šíriť stále viac a viac týchto falošných peňazí, a to je to, čo FED a FDIC signalizujú: budeme tlačiť čo najviac, aby sme zabránili rastu počtu krachov. Avšak oni sú tí, ktorí ho spôsobujú.”

Nedávno zároveň autor bestsellerov a zakladateľ reportu The Bear Traps – Larry McDonald varoval pred podobnosťami medzi krachom SVB a Lehman Brothers, ktorý Kiyosaki pôvodne predpovedal.

“A to, čo som videl vo vnútri banky Lehman Brothers a čo sme sa práve cez víkend dozvedeli, pokiaľ ide o spôsob, akým sa táto banka riadila,” … “jedná sa o jednoduchú nezodpovednosť, ktorá vyráža dych, a Fed to umožnil. A následne, keď pristúpili k navýšeniu sadzieb, v podstate len týchto nevhodných hráčov vyhodili do vzduchu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár