Banky-v-eurozone-ocakavaju-klesajuci-dopyt-po-uveroch-a-sprisnenie-pristupu-k-uverom

V dnešnom dni Európska centrálna banka (ECB) uviedla, že banky eurozóny vo štvrtom štvrťroku očakávajú ďalšie sprísnenie prístupu k úverom a zaznamenajú pokles dopytu po úveroch, keďže ekonomický rast sa spomaľuje a úrokové sadzby stúpajú.

Keďže zimná recesia sa teraz javí ako takmer istá, dôvera klesá rýchlo, čo zvyšuje riziko, že banky budú pri poskytovaní pôžičiek vyberavejšie, čo by mohlo posilniť pokles.

Banky však mali niekoľko štvrťrokov nepriaznivé vyhliadky, aj keď rast úverov podnikom vzrástol na najvyššiu úroveň od roku 2009, čo naznačuje aspoň čiastočný nesúlad medzi prognózami a skutočnou výkonnosťou.

ECB na základe prieskumu medzi 153 bankami uviedla: “V štvrtom štvrťroku 2022 banky eurozóny očakávajú rozsiahlejšie sprísnenie úverových štandardov pre pôžičky firmám,” … “Navyše banky v eurozóne očakávajú, že úverové štandardy sa budú naďalej sprísňovať pri úveroch na bývanie ako aj v rámci spotrebiteľských úverov.”

Banky uviedli, že rastúce úrokové sadzby ECB prispeli k sprísneniu úverových štandardov a dopyt po úveroch začali tlmiť aj vyššie náklady na pôžičky.

ECB v tomto roku zatiaľ zvýšila sadzby o 125 bázických bodov a pred ďalším zvýšením v roku 2023 je ocenených ďalšie zvýšenie o 125 bázických bodov do konca roka.

Súvisiace:
Centrálna banka Británie: “Penzijné fondy boli hodiny pred katastrofou”
Libanonské banky sa zatvárajú na neurčito, keď na pobočky útočia vkladatelia

ECB dodala, že v aktuálnom štvrťroku sa očakáva pokles dopytu firiem po úveroch, zatiaľ čo dopyt po hypotékach by mal zaznamenať ďalší „vysoký čistý pokles.“

ECB nakoniec dodala: „V kontexte hospodárskeho spomalenia a zosilňujúcich sa obáv z recesie mali riziká súvisiace s ekonomickým výhľadom, ako aj so situáciou špecifickými pre odvetvie alebo firmy a klesajúca tolerancia voči riziku zo strany bánk značný vplyv na úverové štandardy pre pôžičky firmám.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár