Turecká vláda oznámila plány na vybudovanie obrieho, trojposchodového tunelu pod vodou, ktorý prepája Borsporskú úžinu, ktorá tvorí časť hranice medzi Európou a Áziou.

Tunel bude dlhý 6,5 kilometra a bude umiestnený 110 metrov pod hladinou mora. Podľa miestnych novín Hurryet už je nazývaný, ako “bláznivý projekt.” Ale myslíme, že vyzerá celkom v poriadku.

Tento obrázok vám ukáže, kde bude tento tunel postavený:

Tento projekt bol na konci tohto týždňa oznámený predsedom vlády Ahmetom Davotoglusom, ktorý opísal infraštruktúru ako “predzvesť nového Turecka.”

Súvisiace: Nový prezidentský palác Turecka je absurdný

Tunel bude obsahovať cesty pre automobily a železnice. Jeden pruh diaľnice bude v hornej časti tunela, následnej v strednej časti bude železničná trať a druhá časť diaľnice bude v spodnej časti.

Tento obrázok Vám pomôže v predstave:

Projekt by mal stáť asi 3,5 miliardy amerických dolárov (2,3 miliardy britských libier), ale minister dopravy Lutfi Elvan povedal, že štát v ňom nebude míňať “jediný cent,” keďže Turecko bude na financovanie tohto diela bude hľadať súkromných investorov.

Podľa World Bulletin by oznámenie o partnerovi malo prísť krátko po všeobecných voľbách 7. júla a ak všetko pôjde podľa plánu, tunel by mal byť hotový do roku 2020.

Podľa Alex Christie Millerovej, ktorá je novinárkou v Istanbule a píše pre Newsweek a The Times: “Nadchádzajúce voľby zohrávajú kľúčovú úlohu v rozvoji projektu,” … “Iste, hospodárske klíma v Turecku pre tieto druhy ambicióznych mega projektov oslabuje.”

“Problém je, že je veľmi ťažké zabezpečiť zahraničné financovanie podobných projektov a vláda sa snaží nájsť dostatok súkromných prostriedkov pre financovanie doma. V tejto súvislosti je veľmi pravdepodobné, že tento tunel sa nikdy nestane skutočnosťou, aj keď veľa ľudí hovorili to isté o iných podobných veľkých projektoch infraštruktúry a nakoniec ich výstavba prebieha.”

Tu je celé video o tomto tunely:

Zdroj: TheDailyStar

Facebook komentár