Saudskoarabske_dodavky_ropy_do_USA_narazili_na_uroven_z_roku_1988

Dodávky ropy zo Saudskej Arábie do USA prudko klesli, aj napriek užším väzbám medzi oboma národmi, pod taktoukou prezidenta Trumpa.

Americký dovoz saudskej ropy v minulom roku podľa štatistického úradu klesol o 14% na 943 000 barelov denne. To je najnižšia úroveň od roku 1988, čo bolo posledným rokom prezidenta Reagana.

Trend, vyvolaný túžbou Saudskej Arábie k podpore cien ropy, sa v poslednej dobe zrýchlil. USA v decembri doviezla iba 690 000 barelov za deň, pričom podľa údajov Energetického informačného úradu o sa jedná o 32% medziročný prepad.

Trump sa ako kandidát vyhrážal zákazom saudskej ropy, ale len nedávno sa stretol so Saudským korunným princom Mohammedom bin Salmanom v Bielom dome. Títo dvaja lídri pochvaľovali zlepšenie vzťahov medzi Washingtonom a Rijádom, najmä čo sa týka otázok okolo bezpečnosti.

Saudská Arábia, ktorá je lídrom združenia OPEC, v máji minulého roka vykonala strategické rozhodnutie ohľadom zníženia zásielky ropy do Spojených štátov. Cieľom bolo urýchliť vplyv znižovania produkcie OPEC-u tým, že sa potlačia zásoby ropy v USA – čo malo negatívny vplyv na ceny ropy. Tento krok sa vyplatil: cena suroviny sa prudko zvýšila na viac ako 60 dolárov za barel.

Súvisiace: USA sa do 3 rokov pridá k skupine najväčších exportérov ropy

Matt Smith, ktorý je riaditeľom pre výskum v oblasti komodít pre spoločnosť ClipperDataBolo, poznamenal, že to bol veľmi múdry krok. Toto rozhodnutie označil za “obrat” pre zníženie produkcie OPEC-u.

Smith ďalej poznamenal: “Saudská Arábia si uvedomila, že jej úspech závisí od zníženia tokov na najväčší, najtransparentnejší a načas dostupný trh sveta.”

Obchodníci s ropu po celom svete pozorne sledujú americké energetické štatistiky, pretože poskytujú informácie k apetitu jedného z najväčších svetových spotrebiteľov ropy. Čísla zverejňované niektorými ďalšími hlavnými krajinami sú uverejnené s oneskorením a môžu byť predmetom nepresných údajov.

Spojené štáty majú vo všeobecnosti nižší dopyt po zahraničnej rope. Z dôvodu rozšírenia ropných bridlíc v miestach ako Texas a Severná Dakota, mesačná produkcia ropy v USA koncom minulého roka rástla na rekordné maximá. Prognózy veria, že Spojené štáty by mohli nakoniec prekonať Saudskú Arábiu a Rusko, ako najväčších svetových prducentov ropy.

Spojené štáty podľa EIA v minulom roku doviezli 7,9 milióna barelov ropy. To predstavujeme pokles z 10 miliónov barelov denne, dosiahnutých pred desiatimi rokmi, aj keď je to nárastom z obdobia posledných rokov.

Zaujímavé je, že Irak do Spojených štátov zintenzívnil dodávky ropy. Dovoz irackej ropy do USA v októbri prvýkrát od roku 1985 prekonal dovoz zo Saudskej Arábie (podľa ClipperData).

Tento trend bol dokonca vidno aj v obrovskej rafinérii Port Arthur v Texase, ktorá je vo vlastníctve štátnej ropnej spoločnosti Saudskej Arábie. V septembri, zariadenie Port Arthur prvýkrat dodávalo viac ropy z Iraku ako Saudskej Arábie.

Smith poznamenal, že “Saudská Arábia obetuje svoje vlastné barely, pre väčšie dobro OPECu.”

Súvisiace: Amerika sa v roku 2018 stane ropným kráľom sveta

Trump prisľúbil, že americká oblasť energie bude nezávislá od “našich nepriateľov a ropných kartelov.” Pred funkciou v Bielom dome, Trump pre New York Times uviedol, že by zvážil zastavenie dovozu ropy zo Saudskej Arábie a iných arabských krajín, ak neurobia viac v boj proti terorizmu.

Trump v marci 2016 poznamenal: “Bez nás, by Saudská Arábia príliš dlho neexistovala.”

Saudský minister energetiky Khalid Al-Falih neskôr varoval Trumpa pred takýmto krokom a povedal, že “blokovanie obchodu s akýmkoľvek produktom nie je zdravé”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FoxBusiness, WSJ

Facebook komentár