Amerika_sa_v_roku_2018_stane_ropnym_kralom_sveta_top

Amerika by mohla byť v roku 2018 korunovaná novým kráľom ropného sveta.

Spojené štáty sú v roku 2018 pripravované vykonať zvýšenie produkcie ropy o 10% na približne 11 miliónov barelov za deň. S touto informáciou prišla výskumná firma Rystad Energy.

Spoločnosť Rystad v nedávnej správe predpovedala, že zvyšovanie produkcie bridlicovej ropy by Spojeným štátom malo umožniť zosadisť z trónu Rusko a Saudskú Arábiu ako vedúceho producenta ropy na planéte. USA neboli globálnym lídrom od roku 1975, či už sa to týka Ruska alebo Saudskej Arábie.

Nadia Martin Wiggenová, ktorá je viceprezidentka trhov v spoločnosti Rystadov poznamenala: “Trh sa kvôli americkej bridlicovým strojom úplne zmenil.”

Predikcia poukazuje na to, ako revolúcia z ropných bridlíc zmenila Ameriku na energetickú zásobáreň – transformácia, ktorú prezident Trump sľúbil urýchliť ďalším znížením regulácie. Tento dlhodobý posun umožnil USA menej sa spoliehať na zahraničnú ropu, ktorá pochádza aj z búrlivého Blízkeho východu.

Produkcia ropy v USA klesla (ale až tak sa nezhoršila) potom, čo sa v druhej polovici roku 2015 začala viesť cenovú vojnu voči skupine OPEC, ktorej cieľom bolo získať podiel na trhu bridlíc a ostatných hráčov. Masívny prísun surovín spôsobil zrútenie cien ropy z približne 100 dolárov za barel na minimá, okolo 26 dolárov.

Súvisiace: USA sa stávajú daňovým rajom sveta

Lacné ceny zároveň prinútil bridlicové spoločnosti v Texase, Severnej Dakote atď. k obmedzeniu aktivít. Domáca produkcia v septembri 2016 dosiahla úroveň 8,55 milióna barelov za deň, čo je podľa U.S. Energy Information Administration pokles o 11% z nedávneho vrcholu, dosiahnutého v apríli roka 2015.

Amerika_sa_v_roku_2018_stane_ropnym_kralom_sveta_graf

Ale odolný ropný priemysel, vedený bridlicovým ťažením v Permskej panve nachádzajúcej v západnom Texase, sa počas minulého roka jednoznačne odrazil. Návrat bol spôsobený vyššími cenami ropy, ako aj novými technológiami, ktoré znižujú náklady alej aj riziko.

EIA nedávno odhadla, že americká produkcia ropy v roku 2018 v priemere vzrastie o 10 miliónov barelov denne. Tým bol prekonaný doterajší ročný rekord na úrovni 9,6 milióna barelov, ktorý bol stanovený v roku 1970.

Rystad Energy má tak pozitívny výhľad na vývoj v oblasti americkej ropy. Nórska firma očakáva, že americký ropný produkt v decembri zasiahne až 11 miliónov barelov za deň, čím tesne prekoná svetového lídra v Rusku a OPECu – Saudskú Arábiu.

Iní sú skeptickí. Byron Wien, ktorý je viceprezidentom investičnej skupiny Blackstone pre oblasť správy aktív počas tohto týždňa predpovedal, že produkcia ropy formou hydralického štiepenia bude v toku 2018 “sklamaním”, čím sa ceny ropy zvýší nad 80 dolárov za barel.

V stredu prvýkrát za 2 a pol roka vyskočila cena nad 61 dolárov za barel. Nedávny nárast cien spôsobil výbuch potrubia v Líbyi a protesty v Iráne.

Dlhodobejší nárast ropy bol spôsobený silným dopytom a oslabením dôvodu, ktorý spôsobil prvotný nárast cien. Veľkým kľúčom k vyriešeniu problému, okolo nadmerného zásobovania je OPEC a Rusko, čo si vyberá svoj vplyv. Koncom novembra sa OPEC a Rusko dohodli na predĺžení zníženej produkcie ropy do konca roka 2018. Obmedzenia v produkcií pomohli ceny ropy stabilizovať a pripraviť cestu pre bridlicovú produkciu ropy z USA.

Na rozdiel od toho Trump sľúbil, že nastúpi do éry “americkej energetickej dominancie” a práve to čiastočne vykoná znížením byrokracie, okolo ropných vrtov.

Počas minulého týždňa americký bezpečnostný regulátor navrhol zmernenie pravidiel pre ťažbu na mori. Úrad pre bezpečnosť a presadzovanie životného prostredia, ktorý vznikol v dôsledku smrteľnej ropnej škvrny (v roku 2010) odhaduje, že revízie pravidiel za 10 rokov znížia priemerné zaťaženie priemyslu o najmenej 228 miliónov dolárov.

Riaditeľ BSEE – Scott Angelle vo vyhlásení z 28. decembra uviedol: “Zmena pravidiel nás posúva smerom k splneniu cieľa administratívy, kde chceme dosiahnuť energetickú dominanciu bez toho, aby sme obetovali bezpečnosť.”

Rystad Energy uviedla, že trhové sily (a nie deregulácia) viedli k podpore okolo nárastu produkcie ropy v USA.

Martin Wiggen zo spoločnosti Rystad k Trumpovej snahe o zrušenie environmentálnych predpisov poznamenal: “Nemyslím si, že to má významný vplyv.“

Súvisiace: Z Ruska a Saudskej Arábie sa stávajú nečakaní spojenci

Dodal: “Nemám obavy, že by pod vládou Trumpa došlo k náhlemu zakázananiu produkcie z ropných bridlíc.” Bernie Sanders vyzval na národný zákaz hydraulického štiepenia, počas kampane v roku 2016.

Bez ohľadu na dôvody pre zvyšovanie produkcie ropy sa zmenšila potreba Spojených štátov, spoliehať sa na ropu z nestabilných miest ako je Venezuela a Blízky východ.

Martin Wiggen poznamenal: “Skutočnosť, že USA produkujú viac ropy, predstavuje fantastický vývoj z hľadiska bezpečnosti.”

Dovoz ropy do USA za posledných deväť rokov, podľa EIA klesol o 25%. Vývoz ropy z USA narástol odvtedy, čo bol v roku 2015 zrušený 40-ročný zákaz pre vývoz surovej ropy do zámoria. Vývozy sa za posledný rok viac ako strojnásobili, na rekordné hodnoty. USA stále dovážajú viac ropy ako vyvážajú, ale tento rozdiel sa predsa len zmenšuje.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár