Prezident USA a Číny.

Prezident USA a Číny.

Čína rátala s tým, že jej najväčší výrobca čipov pomôže krajine nakoniec znížiť závislosť od spoločností Intel a Samsung. USA však tieto ambície ohrozili.

Washington v piatok oznámil, že bude vyžadovať, aby americkí vývozcovia požiadali o licenciu skôr, ako budú môcť čokoľvek predať spoločnosti Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Americká vláda tvrdí, že výrobca čipov môže svojou technológiou pomôcť Číne modernizovať svoje ozbrojené sily. SMIC uviedla, že s čínskou armádou nemá žiadny vzťah.

Spoločnosť však v nedeľnom vyhlásení pripustila, že hoci je nepravdepodobné, že by obmedzenia zasiahli jej krátkodobé fungovanie, o jej vznešenejších cieľoch sa pochybuje. Nové americké pravidlá budú mať podľa nej „zásadný nepriaznivý vplyv“ na jej schopnosť vyvíjať vysoko pokročilé čipy.

Je to preto, že Washington uviedol, že akákoľvek požiadavka na vývoz technológií potrebných na výrobu super pokročilých čipov „bude podliehať predpokladu odmietnutia“ – čo je veľký problém pre spoločnosť SMIC, ktorá na výrobu svojich čipov používa softvér a vybavenie vyrobené v Amerike. (Americké ministerstvo obchodu definovalo „superpokročilý“ ako akýkoľvek polovodič menší než 10 nanometrov.)

SMIC čelí ďalším prekážkam

SMIC už čelila obrovským prekážkam, keď sa snažila dobehnúť svojich celosvetových konkurentov. Spoločnosť zostáva tri až päť rokov pozadu za lídrami v odbore, v rámci firiem ako Intel, Samsung a TSMC, ktoré sú schopné vyrábať čipy vo veľkostiach 7-, 5- a 3- nanometrov.

Analytik spoločnosti Morningstar – Phelix Lee vo výskumnej správe zverejnenej začiatkom tohto mesiaca, v ktorej predpokladal vývozné obmedzenia USA, uviedol: „Myslíme si, že je to jeden z mnohých úderov pre Čínu, ktoré obmedzujú jej rozmach technologickej superveľmoci.“

V samostatnej správe, zverejnenej v septembri upozornil: „Aj keď sa v častiach dodávateľského reťazca objavili čínska podpora, jej špecifikácie sú zvyčajne o dve až tri generácie pozadu.“

Lee ďalej napísal, že si myslí, že pre spoločnosť SMIC bude ťažké úplne lokalizovať výrobu polovodičov v rozmedzí 40 nanometrov, nehovoriac o tom, že v rozmedzí 5 nanometrov už spoločnosti TSMC a Samsung prešli rozsiahlou komercializáciou.

Je zrejmé, že investori sa obávajú o budúcnosť spoločnosti. Akcie spoločnosti SMIC v Hongkongu klesli o 0,9% a v utorok uzavreli na 18,96 hongkonských dolároch (2,50 dolára), čo je ich najnižšia hodnota za viac ako dva mesiace. Od oznámenia zákazu v USA odpísali 4,5%.

Súvisiace: USA zakazujú popredným čínskym výrobcom čipov používať americkú technológiu

Finančná pomoc SMIC?

Tlak Washingtonu tiež zdôrazňuje, aké dôležité a náročné bude pre Čínu nájsť riešenie problémov spoločnosti SMIC.

Štátny bulvárny denník – Global Times v pondelok informoval, že najnovšie obmedzenia „poskytli čínskemu sektoru polovodičov triezvu pripomienku naliehavosti budovania samostatne riadeného priemyselného reťazca“.

Lee zo spoločnosti Morningstar uviedol, že očakáva, že Čína by mohla vytvoriť viac politík podporujúcich sektor okolo výroby čipov. Navrhol, že by vláda mohla poskytnúť granty na výskum čipov alebo ponúknuť daňové úľavy pre oblasť polovodičových zariadení.

Čína s tým už začala: Začiatkom tohto mesiaca vláda predstavila pravidlá, ktoré umožnia výrobcom čipov v krajine oslobodiť ich na niekoľko rokov od daní z príjmu právnických osôb, ak splnia určité požiadavky. A čínsky prezident Si Ťin-pching nedávno na ekonomickej konferencii uviedol, že krajina musí podľa štátnej tlačovej agentúry Sin-chua „posilniť strategickú technologickú moc Číny“, aby mohla prelomiť „zahraničné obmedzenie“ kľúčových technológií.

A analytici z firmy Bernstein v nedeľnej poznámke poznamenali, že očakávajú, že Čína v prípade potreby pristúpia k záchrane skupiny SMIC.

Väčší objem finančných prostriedkov však problém vyvolaný americkým napätím vyriešiť nemusí.

Napríklad spoločnosť SMIC už tento rok získala miliardy dolárov zo štátom podporovaných rozvojových fondov a prostredníctvom veľkého sekundárneho kótovania svojich akcií v Šanghaji. Stále však je ďaleko od výroby pokrokových čipov bez spoľahlivého spôsobu získavania amerických komponentov.

Analytici pekinskej spoločnosti China Securities Corp v nedeľu poukázali na to, že technológia novej generácie SMIC sa stále spolieha na vybavenie, ktoré potrebuje od európskych firiem viazaných zákazom vývozu z USA.

Existuje aj skutočnosť, že tlak Washingtonu na čínske spoločnosti neutícha. V pondelok americké ministerstvo obchodu pridalo ďalšie desiatky čínskych firiem na zoznam, ktorý im znemožní nákup amerického tovaru a technológií. Na zozname bolo niekoľko leteckých spoločností, čo naznačuje, že problémom môžu aktuálne čeliť aj tieto dodávateľské reťazce.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí tento krok v utorok kritizovalo a označilo ho za „vážnu hrozbu pre bezpečnosť celosvetových priemyselných a dodávateľských reťazcov“.

Hovorca ministerstva – Wang Wenbin novinárom na pravidelnom tlačovom brífingu uviedol: USA „neustále zneužívajú kontroly vývozu a ďalšie opatrenia na potlačenie a obmedzenie konkrétnych podnikov v iných krajinách.“

Peking bude mať príležitosť obnoviť vzťahy v priebehu budúceho mesiaca, keď sa do úradu dostane novozvolený prezident Joe Biden. Pozorovatelia očakávajú, že Biden vyšle diplomatickejší tón ako prezident Donald Trump, aj keď sa napätie pravdepodobne úplne nevytratí.

Analytici podľa spoločnosti Bernstein tvrdia, že ak chce čínska vláda zmierniť tlak na výrobcov čipov, možno bude musieť urobiť ďalšie ústupky.

Dodali: „Zúfalá situácia, v ktorej sa SMIC nachádza, nemusí byť úplne zmenená, ale možno čiastočne zmiernená.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár