Cina_je_ochotna_vyriesit_obchodnu_vojnu_pokojnym_postojom

Čína je ochotná pokojne vyriešiť obchodný spor so Spojenými štátmi americkými a je proti akémukoľvek ďalšiemu stupňovaniu napätia – uviedol hovorca čínskeho ministerstva obchodu – Gao Feng.

Gao podľa prekladu jeho poznámok v mandarínskom jazyku poznamenal: “Pevne odmietame eskaláciu obchodnej vojny a sme ochotní rokovať a spolupracovať s cieľom vyriešiť tento problém pokojným prístupom.” Poznamenal, že čínske a americké obchodné delegácie udržiavajú „účinnú“ komunikáciu.

V pondelok však nepotvrdil tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého čínsky tím cez víkend s USA spustili komunikáciu so želaním skorého uzavretia dohody. Čínske ministerstvo zahraničných vecí už predtým uviedlo, že nevie o výzve, ktorú Trump opísal.

Gao ďalej uviedol: ”Čína má veľa prostriedkov na protiopatrenia, ale za súčasnej situácie by sa aktuálne malo diskutovať o odstránení nových colných sadzieb USA za čínsky tovar vo výške 550 miliárd dolárov, aby sa zabránilo eskalácii obchodnej vojny.”

Jeho vyjadrenia prišli po tom, ako Trump v piatok hrozil zvýšením ciel na čínsky tovar v hodnote 250 miliárd dolárov, na 30% z 25% a zvýšením ciel na ďalšie produkty v objeme 300 miliárd dolárov na 15% z 10%, v reakcii na odvetu Číny.

Gao uviedol, že Číňania majú väčší záujem o rokovania ako o odvetné opatrenia, a zdôraznili potrebu zabránenia ďalšej eskalácii.

Napätie medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami sa koncom minulého týždňa a cez víkend zvýšilo, keď každá z krajín oznámila plány na zvýšenie ciel na tovar v hodnote miliárd dolárov voči druhej krajine.

Súvisiace:
Obchodná vojna USA s EÚ by bola väčšia a škodlivejšia ako s Čínou
Banka Goldman Sachs má novú stratégiu pre porazenie trhu počas vojny

Gao ďalej poznamenal: „V súčasnosti existuje veľa rôznych otázok. V oblasti ekonómie a obchodu je treba objasniť si fakty a nechať každej strane pochopiť pravdu.”

Posledná verejne známa diskusia na vysokej úrovni medzi oboma delegáciami prebehla 13. augusta. Ministerstvo obchodu v tom čase vyhlásilo, že podobná diskusia je naplánovaná do dvoch týždňov. Očakáva sa, že obe strany sa stretnú tvárou v tvár v septembri.

Po poslednej eskalácii však stále nie je jasné, ako blízko sú USA a Čína k ďalším krokom v rokovaniach. Na otázku, či sa obe strany stretnú v septembri vo štvrtok, Gao povedal, že vedúci predstavitelia oboch krajín diskutujú o tejto záležitosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár