Vakciny-a-stimul-zvysuju-sentiment-spotrebitelov-v-USA

Americkí spotrebitelia si čoraz viac začínajú veriť, čo sa týka ich sentimentu, pretože svetlo na konci pandemického tunela sa stáva jasnejším.

Zavedenie vakcín proti ochoreniu Covid-19, výzva prezidenta Joe Bidena na štáty, aby do 1. mája sprístupnili termín na ich podanie všetkým dospelým, a nový stimulačný balíček vo výške 1,9 bilióna dolárov podpísaný vo štvrtok, vytvárajú silný kokteil dobrých správ, ktoré majú Američanom pomôcť, aby lepšie vnímali ekonomickú situáciu.

Predbežné údaje zhromaždené v spotrebiteľskom prieskume University of Michigan ukázali, že respondenti sa v marci cítili oveľa optimistickejšie.

Index spotrebiteľského sentimentu stúpol na 83 bodov, oproti 76,8 vo februári. Aj keď je to stále pod úrovňou spred roka, bolo to lepšie, ako predpovedali odborníci.

Hlavný ekonóm spoločnosti Action Economics – Mike Englund označil toto číslo za „značný výsledok“.

Prieskum sa uskutočnil predovšetkým predtým, ako prezident Biden vo štvrtok podpísal stimulačný zákon, a odráža len očakávanie ďalšej vládnej pomoci.

Hlavný ekonóm Survey of Consumers – Richard Curtin uviedol: „Spotrebiteľské nálady sa začiatkom marca rozšírili na najvyššiu úroveň za rok z dôvodu rastúceho objemu očkovania, ako aj všeobecne očakávaného prijatia Bidenových opatrení, určených pre zmiernenie ekonomických problémov.“

Curtin ďalej uviedol, že aj napriek tomu, že všetky socio-ekonomické skupiny tento mesiac navyšovali svoj optimizmus, najväčšie zlepšenia sa sústredili u tých v dolnej tretine rozdelenia príjmu, ako aj u respondentov vo veku 55 rokov a starších.

Respondenti prieskumu taktiež podľa údajov zvýšili hodnotenie súčasných ekonomických podmienok a očakávaní do budúcnosti.

Nový stimulačný balík obsahuje priame platby pre kvalifikovaných jednotlivcov, so zámerom posilniť výdavky v nasledujúcich mesiacoch.

Súvisiace: USA schválili ekonomickú podporu voči pandémii za $1,9 bilióna

Ekonómovia varovali, že inflácia by sa mohla výrazne navýšiť, keď sa opätovne otvorí ekonomika a Američania znovu začnú otvárať svoje peňaženky.

Prieskum tiež zistil zvýšené očakávania vyššej inflácie a vyšších úrokových sadzieb v rámci hypoték a iných úverov na nasledujúci rok.

Rastúca inflácia môže byť znakom toho, že utlmená ekonomika sa zotavuje rýchlejšie, ale ak ceny budú rásť príliš rýchlo, Federálny rezervný systém môže byť nútený pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb, aby sa ekonomika neprehriala. Táto dynamika bola v posledných týždňoch na Wall Street strašiakom, čím posúvala na vyššie hodnoty výnosy dlhopisov a pravidelne mala vplyv aj na akcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár